بخش انجینری نیروهای امریکا: ۵۴ پروژه در افغانستان تحت کار است

۸صبح، کابل: دگروال جان جی چیتکا، قوماندان بخش انجینری نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان، در یک نشست خبری روز سه‌شنبه گفت که اکنون ۵۴ پروژه‌ی بازسازی در بخش‌های نظامی و ملکی تحت کار قرار دارد.
دگروال چیتکا افزود: «بیشتر این پروژه‌ها در بخش ملکی است که در بخش بندها و کانال است با وزارت انرژی و آب همکاری داریم. این پروژه‌ها در ولایت‌های کابل، قندهار در جنوب و شمال کشور را شامل می‌شوند.»
این دگروال در نشست خبری در مقر نیروهای ناتو در کابل گفت که از سال‌های گذشته‌ تا کنون در افغانستان تغییرات زیادی در بخش‌های مختلف به‌خصوص بازسازی به وجود آمده است.
آقای چیتکا اظهار کرد که در این مدت کوشش کرده‌اند برای افغان‌ها شغل فراهم کنند، تا خود افغان‌ها کار کنند.
ارزش این ۵۴ پروژه بزرگ و کوچک به ۱۸۸ میلیون دالر امریکایی می‌رسد.
«بخش انجینری نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان» هر سال برای بازسازی و ساختمان‌سازی ۲۰۰ میلیون دالر مد نظر گرفته است.
«بخش انجینری نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان» از سال ۲۰۰۳ میلادی در بخش ساختمان و بازسازی در افغانستان فعالیت دارد. دگروال جان جی چیتکا افزود که در این مدت نزدیک به ۱۲۰۰ پروژه بزرگ و کوچک در بخش نظامی و ملکی تطبیق شده است. هزینه تمام این پروژه‌ها به ۱۰ میلیارد دالر می‌رسد.
این برنامه‌ها و پروژه‌ها تحت نام «نخستین برنامه اشتغال‌زایی برای شهروندان افغانستان» به اجرا گذاشته شده بود. به گفته مسوول «بخش انجینری نیروهای امریکا در افغانستان» بسیاری از مردم از این برنامه‌ها مستفید شده‌اند.
دگروال چیتکا علاوه کرده که بخش انجینری نیروهای ایالات متحده امریکا با وزارت انرژی و آب، وزارت صحت و شرکت‌ها افغان نیز همکاری دارد.
بخش انجینری نیروهای ایالات متحده امریکا، در بخش ساختمان، دیزاین، مواد ساختمانی، پل، بند، کانال، خدمات برق و تاسیسات نظامی فعالیت دارد. به گفته مسوولان آن در افغانستان، پروژه‌های زیادی را در این بخش‌ها همکاری کرده‌اند که می‌توان در بخش ملکی از «بند کجکی» نام برد.
دگروال جان جی چیتکا در این نشست خبری هم‌چنان افزود که بخش انجینری ایالات متحده امریکا بیشترین همکاری را با اردوی ملی و پولیس ملی افغانستان دارد.
نیروهای امریکایی و ناتو از زمان حضور شان در افغانستان در بخش‌های مختلف در افغانستان فعالیت کرده‌اند. اکنون شمار این نیروها (ناتو و امریکایی) در افغانستان به ۱۳ هزارتن می‌رسد.

اشتراک گذاري با دوستان :