نامه‌های رسیده به ریاست التماس دعا – طنز

- موسی ظفر

دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان برای حل مشکلات شهروندان این کشور ریاست مستقلی را به‌نام ریاست التماس دعا ایجاد کرده است. این ریاست وظیفه دارد تا مشکلات شهروندان را به‌صورت کتبی جمع‌آوری نموده به شخص رییس‌جمهور تقدیم کند تا آقای ولسمشر برای حل آن از بارگاه خداوند دعا کند. نمونه چند نامه‌ای که تاکنون از طرف شهروندان افغانستان برای این ریاست رسیده است را این‌جا خدمت شما چاپ می‌کنیم.

نمونه اول

آغای رئیس‌جمهور
پریشب از لیسه نادریه سوار یک تاکسی لینی شدم که می‌خواستم به طرف کوته سنگی بروم. به طرف چپ‌ام یک نفر لاغر و مکار نشسته بود که مثل آدم‌های مریض غُرغُر می‌کرد. قواره خود را بسیار عاجز گرفته بود. گپ که می‌زد، گردن خود را پت می‌گرفت. اگر بد شما نیاید که خدا کند به دل نگیرید، مثل همی خود شما بود که یگان وقت سر نماز ایستاد می‌شوید. در ساحه سیلو که رسیدیم، همی نفر لاغر و مردنی تفنگچه کشید و کل دارایی مرا برد. ناامنی در شهر کابل به اوج خود رسیده. لطفاً امشب که بر سر نماز ایستاده می‌شوید، برای امنیت شهر کابل هم یک دعا بکنید. خداوند مهربان است.
عبدالحمید – دکاندار در سرای شمالی

نمونه دوم

جناب اشرف غنی، پادشاه افغانستان
من خیلی زحمت می‌کشم ولی در خانه من اولاد نمی‌شود. تعویز هم گرفتم. عین در هند رفتم دوا گرفتیم. داکترا به بهانه آزمایشات از من خیلی مواد گرفتن که نمی‌دانم کجا شد. از دوای یونانی هم استفاده می‌کنیم. گاو زبان و خاک شیر و زنجبیل هم تاثیر ندارد. شما که آدم کلان هستید. شاید خداوند دعای شما را گوش کند. خبر شدم که در این ماه خیلی نماز می‌خوانید. لوطفن برای من یک دعا کنید که خداوند یک بچه مثل شیر برای من عطا کند. اگر خانه من اولاد شد بخدا قسم یک گوسفند شرینی داری. ما مردم هزاره از گفته خود تیر نمی‌شویم. اگر گوسفند نیاوردم تو بگو نامرد هستی.
کربلایی صفدر – از ولسوالی شهرستان

نمونه سوم

اشرف غنی صیب
خود شما که از لوگر هستید چرا درباره لوگری‌ها یک فکر نمی‌کنید؟ پارسال طالبا همرای دولت جنگ کرد و یک مثانه مرا زخمی کرد. خدا مثانه شما را زخمی نکند که خیلی درد دارد. از زمانی که مثانه من خراب شده دیگر خود را گرفته نمی‌تانم. آب که زیاد می‌شود قسمت پایین‌اش سوزش می‌گیرد. من اعتقاد دارم که شما آدم مسلمان هستید و خیلی نماز می‌خوانید. دوستان ما که شما را از نزدیک دیده است می‌گوید که شما تمام کلمه‌های طیبه را از حفظ هستید. من خیلی خوشحال هستم که یک رییس‌جمهور مسلمان در کشور خود داریم. از شما تقاضا می‌کنم که برای همین مثانه من خوب یک دعای محکم بکنید. شما آدم خوب معلوم می‌شوید. دعای شما برای مثانه‌ی من حتمن فایده زیاد دارد.
محمد ولی از ولسوالی خوشی

نمونه چهارم

آقای استاد رییس‌جمهور افغانستان،
ضمن فرستادن سلام‌های گرم خود از سرزمین خواجه عبدالله انصار، این‌جانب خدمت شما به عرض می‌رسانم اینکه در هرات خیلی هوا گرم است. کولر کار نمی‌کند. شوهر من هم کار نمی‌کند. اصلن درست نیست که آدم بگوید ولی خوب اگر کولر کار نکند آدم تبدیل می‌کند. شوهر را چه کار کنم؟ اگر کار باشد که کار می‌کند ولی کار نیست. چند روز قبل یک کار خوب گیر کرده بود ولی معاش که گرفت دزدها معاش را از پیشش گرفتند. دلش شکست. دیگه حالی کار نمی‌کند. در این هوای گرم که شب و روز شوهر آدم کار نکند، شما باشید چه کار می‌کنید؟ شما که این وقت‌ها در فیسبوک خیلی دعا می‌کنید، یک دعا برای این شوهر بیکار ما هم بکنید.
خدیجه افسرده دل – شهر هرات

نمونه پنجم

ولسمشره!
من پارسی را خوب نوشته نمی‌کونم ولی تو همی را قبول کن. یک متل است که می‌گویه کج شیشته باشی خو راست بگو. قسم په خدای چه تو آدم کار نیستی. کدام ملای قریه باشی یا در مسجد خدمت کنی بسیار خوب است. همی کشورهای خوب خوب که ایقه پیشرفت کرده از خاطر ولسمشر است که نماز می‌خوانه یا دیگه کار؟ معلومدار است که دیگه کار. تو که یک شاو نماز می‌خوانی و قرآن می‌خوانی و در فیسبوک می‌اندازی بس است. اگر هر شاو ای کار را می‌کنی باز معلومدار است که خوده برای مردم نمایش می‌کونی. ولسمشره! خو بسیار یک آدم ایلایی بودی ولا. خپه کیژه مه! ما ته دعاگانی مکوه، کار کوه کار.
عبدالخالق د کندهار

اشتراک گذاري با دوستان :