گرامی‌داشت از روز اطفال آسیب‌پذیر، یتیم و بی‌سرپرست

- حسین حیدری

وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین روز یک‌شنبه، ۲۸ جوزا با نهاد‌های همکار ملی و بین‌المللی خود روز اطفال آسیب‌پذیر، یتیم و بی‌سرپرست را گرامی داشت.
فیض‏الله ذکی، سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی بزرگ‌داشت از روز جهانی کودک را عامل تضمین، تعهد و خدمت‌گزاری به اطفال دانست و گفت که زمینه‌های آموزشی و پرورش برای آنان سبب پیش‌رفت و ترقی جامعه می‌گردد.
آقای ذکی وعده سپرد که زمینه‌های خوب آموزش و پرورش را برای اطفال آسیب‌پذیر فراهم می‌کند.
در همین حال تجمل حسین، رییس نهاد «اسلام کلیف» می‌گوید که ۲۰ سال می‌شود در افغانستان در بخش‌های تحصیلات، صحت و حمایت از اطفال فعالیت می‌کند و ۳۳۰۰ یتیم را در ولایت‌های کابل، بامیان، جلال‌آباد و بلخ تحت پوشش فعالیت‌های خود قرار داده است.
آقای حسین گفت اطفال افغان مشکلاتی زیادی دارند، اما دارای دورنمای خوبی استند، وقتی از یک کودک افغان بپرسیم که در آینده دوست داری چه شوی، در جواب می‌گوید، دوست دارند، دکتر یا انجنیر شوند، این نشان می‌دهد که اطفال افغانستان به آینده‌شان امیدوار‌ اند و دورنمایی بلندی دارند.
او گفت: «به هر طفل یتیم ۷۸ یورو در برنامه‌ای که داریم، می‌دهیم تا برای بهبود تعلیم و تربیت خود مصرف کنند، در برنامه‌ها ما تلاش می‌کنیم که برای اطفال یتیم افغانستان بفهمانیم یا تلقین کنیم که این طور کوچک نمی‌مانند، بل در آینده دارای شخصیت خوبی می‌شوند، یعنی برای آن تعدادی اطفال افغانستان که به‌ آینده امید کمتر دارند، با برنامه‌هایی که داریم امید می‌دهیم.»
تجمل حسین تلاش و زحمت را برای آینده کودکان مهم دانست و خطاب به کودکان گفت‌: «هر یکی شما کودکان خرد استید و به مرحله‌های بالا می‌روید، در مکتب، دانشگاه هر مرحله‌ای که پیش‌رو دارید، آن را با کوشش سخت سپری کنید تا آینده موفق و خوبی داشته باشید و به جایی برسید.»
در همین حال عبدالرزاق سالار، رییس عمومی تنظیم تامینات اجتماعی، وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید این که اطفال در افغانستان با مشکلات گوناگون رو به رو اند، این وزارت در تلاش ساخت پلان منظم و مفید برای حل مشکلات جوانان می‌باشند.
آقای سالار گفت که کابینه در سرطان سال گذشته فیصله کرد که ۱۵ ماه رمضان، روز اطفال یتیم، بی‌سرپرست و آسیب‌پذیر نام‌گذاری شود که نام‌گذاری شد و ما این روز را گرامی داشتیم.
وی افزود که طرح ساخت یک صندوق اعانه مالی را نیز وزارت کار و امور اجتماعی به همکاری وزارت مالیه برای اطفال آسیب‌پذیر روی دست دارد.
به گفته آقای سالار طرح این صندوق آماده شده و به زودی برای تایید به کابینه فرستاده می‌شود.
هم‌چنان عبدالرزاق سالار گفت: «وزارت کار و امور اجتماعی برای اطفال گدای‌‌گر، بی‌سرپرست، یتیم، اطفال بی‌جا شده و اطفالی که در اذیت و آزار جنسی می‌باشند برنامه‌هایی دارد، با وجودی که دولت بودجه یک افغانی هم برای این کار اختصاص نداده است، ما با کمک موسسات ملی و بین‌المللی کوشش می‌کنیم که برنامه‌هایی برای این ‌اطفال راه‌اندازی کنیم.»
در همین حال محمد یکی از کودکان آسیب‌پذیر می‌گوید که دولت امکانات درسی را برای وی فراهم کند تا زمانی که با لباس شخصی به مکتب می‌رود، کسی بر او نخندد.
محمد می‌گوید: «به ما طعنه می‌دهند که لباس خود را ببین، پول نداری که یک لباس مکتب برای خود بگیری، در مکتب با یونیفورم بیا، این چه لباس است که تو پوشیدی، پیش خود زیاد می‌شرمم، در خانه که می‌روم، به پدر و مادرم می‌گویم که لباس برایم بخرید، آنان لباس خریده نمی‌توانند، با خود گریه می‌کنم و از دولت می‌خواهم که برایم امکانات درسی را تهیه کند، این کشور به ما نیاز دارد.»
عصمت‌الله کودک دیگر که «اسپند دود» می‌کند نیز از دولت می‌خواهد که زمینه و امکانات درسی را برای این طور کودکان فراهم کند. عصمت‌الله که پدرش سبزی فروش است، افزود که یک تعداد کودکان در افغانستان با مشکلات زیادی رو به‌رو استند و دولت هم توجه جدی برای حل مشکلات آنان تا حال نداشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :