«توانا» به«جام پاریس» می‌رود

- زینب فرهمند

تیم فوتبال بانوان توانا برای مسابقات «جام پاریس» در ماه آینده به فرانسه خواهد رفت. تیم فوتبال بانوان توانا که در دو رده‌ی سنی ۱۹ سال و ۱۶ سال فعالیت می‌کند، قرار است که برای مسابقات «جام پاریس» به زودی عازم فرانسه شود.
اعضای تیم فوتبال بانوان «توانا»
هاجر ابوالفضلی مربی باشگاه فوتبال بانوان «توانا» می‌گوید که این تیم در حال آماده‌گی برای رفتن به فرانسه است. توانا از سه ماه به این سو، تمرینات خود را از هفته‌ای یک بار به سه روز در هفته بیشتر کرده است. «پاریس کاپ» دوره مسابقاتی است که همه ساله در پاریس پایتخت فرانسه برگزار می‌شود و بیش از ۳۰ کشور جهان در رده‌های سنی مختلف و در ورزش‌های مختلف به رقابت خواهند پرداخت. در «جام پاریس» بر علاوه‌ی فوتبال در رشته‌های والیبال، هندبال و باسکتبال نیز رقابت‌ها برگزار می‌گردد.
در رقابت‌های «جام پاریس»، پسران و دختران در ۳۰۰ تیم ورزشی از ۳۰ کشور جهان شرکت می‌کنند که ورزشکاران رده‌ی سنی ۱۰ تا ۱۹ ساله را شامل می‌باشد.
باشگاه توانا یکی از باشگاه‌های فوتبال بانوان در کابل است که در لیگ برتر مقام چهارم را دارد. به گفته‌ی بانو ابوالفضل، در حال حاضر ۹ بازیکن تیم توانا عضویت تیم ملی فوتبال بانوان زیر سن ۱۹ سال و ۱۷ سال را دارند.
هاجر ابوالفضلی می‌گوید که در سال ۲۰۱۴ با سپری‌کردن کورس مربی‌گری که برای بانوان فوتبالیست تیم ملی افغانستان برگزار شده بود، دست به پایه‌ریزی توانا زد. اکنون از فعالیت توانا سه سال می‌گذرد و این نخستین بار است که تیم توانا برای مسابقات به خارج از کشور سفر می‌کند.
هاجر می‌گوید او دختران تیم‌اش را در همکاری با هیأت مدیره‌ی یکی از مکتب‌های دولتی انتخاب کرده است. او گفت: «از بین ۴۰ دختر ۱۸ نفرشان را من انتخاب کردم، همه‌شان زیر ۱۹ سال هستند.»
بانو ابوالفضلی تاکید می‌ورزد که نوعیت مدیریت و تربیت فوتبالیستان برای او در اولویت قرار دارد و همیشه تلاش ورزیده است که رابطه‌ی نزدیکی با اعضای تیم‌اش داشته باشد. ‌هاجر می‌گوید که سه سال قبل زمانی که او برای ایجاد تیم خود تلاش می‌کرد، با خانواده‌های دختران دیدار می‌کرد و با پدر و مادرشان حرف می‌زد تا آنان را قانع کند که فوتبال هیچ گونه آسیبی را متوجه دختران‌شان نمی‌سازد و برای فرزندشان مفید است. او گفت: «حتا هفته‌ای یک بار جلساتی با خانواده‌ها می‌گرفتیم و آنان را به میدان بازی می‌خواستیم تا با محیطی که دخترشان سروکار دارد، آشنا شوند.»
بانو ابوالفضلی آشنایی والدین با محیط را در اعتمادسازی خانواده‌ها بسیار مهم می‌داند. اما می‌گوید که دید مردم نسبت به بازی فوتبال بانوان اندکی بهتر شده است و امروز برخی خانواده‌ها هستند که دختران‌شان را به فوتبال تشویق می‌کنند. اضافه بر آن برای حل مشکل‌هایی که ممکن در جامعه یا خانواده برای دختران پیش بیاید، مشاوری گرفته است تا با دختران حرف بزنند. زمانی که دختران از چالش‌هایی که در محیط خود با آن روبه‌رو می‌شوند، حرف بزنند احساس بهتری یافته و انرژی منفی‌ای که در ذهن‌شان خلق شده است، آزاد می‌شود.
سحر ۱۲ ساله که متعلم صنف هشت مکتب است می‌گوید که فوتبال به او کمک کرده است تا هدف خود را در منافع جمع تشخیص دهد. سحر گفت: «وقتی که در یک تیم همه برای یک هدف که گول تیم مقابل است مبارزه و تلاش می‌کنیم، این به ما می‌آموزاند که منافع خود را در منافع جمع بیابیم و تنها به خودمان فکر نکنیم.»
سحر یک سال است که به تیم توانا پیوسته است. او می‌گوید خانواده و به خصوص مربی‌اش (هاجر) او را تشویق کرده‌اند که به ورزش بپردازد. سحر می‌گوید می‌خواهد فوتبالیست بماند. برای جام پاریس هم امیدوار است و می‌گوید که رفتن به فرانسه او را با ترفندهای گوناگون بازی در فوتبال و انسان‌هایی با فرهنگ‌های متفاوت آشنا خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :