صدها آواره عراقی مسموم شدند

صدها نفر در یک اردوگاه آواره گان در شرق موصل عراق به دلیل «مسمومیت غذایی» بیمار شده‌اند، یک کودک هم جان باخته که تصور می‌شود این مسمومیت عامل مرگ او باشد.
گفته شده که این آواره‌گان بعد از باز کردن روزه خود در وقت افطار حالت تهوع داشتند و آب بدنشان کم شده بود. اردوگاه «حسن شام» که در حد فاصل بین اربیل و موصل واقع است، محل اسکان آواره‌گانی است که حین جنگ نیروهای دولتی عراق با گروه داعش در موصل، از خانه‌های‌شان گریخته‌اند. ارتش عراق شبه‌نظامیان داعش را در غرب موصل تحت محاصره‌ای شدید قرار داده است. به گزارش بی‌بی‌سی، کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل در بیانیه‌ای درباره مسمومیت آوارگان گفته است: « ۸۰۰ مورد بیماری در این زمینه ثبت شده است که ۲۰۰ نفر آن‌ها به بیمارستان منتقل شده‌اند.»
در این منطقه فقط سه شفاخانه وجود دارد.
کمیشنری عالی پناهنده‌گان درباره روند اتفاقات اخیر اظهار نگرانی شدید کرده است. در بیانیه این نهاد آمده است: «کارکنان ما در طول شب با همکاری سازمان‌های دیگر و مقام‌های مسوول در پی هماهنگی واکنش مناسبی به این اتفاق بوده‌اند تا مطمین شوند که مسموم‌شده‌گان فورا درمان و یا در موارد جدی‌تر به شفاخانه منتقل شوند.» به گزارش خبرگزاری روداو در کردستان، غذای ساکنان این اردوگاه در رستورانتی در اربیل تهیه و پخته می‌شده اما «یک سازمان خیریه قطری مسوولیت انتقال آن را به اردوگاه حسن شام عهده‌دار بوده است.» بر همین اساس به نقل از یکی از ناظران این اردوگاه گفته شده پیش از این انتقال غذا توسط «سازمان‌های بیرونی» ممنوع بود اما مسوولان تحت فشار قرار گرفتند و این تصمیم عوض شد. اردوگاه حسن شام یکی از ۱۳ اردوگاهی است که توسط کمیشنری عالی پناهنده‌گان سازمان ملل در موصل ساخته شده و بیش از ۶۲۰۰ آواره عراقی که از موصل و روستاهای نزدیک گریخته‌اند، در آن زنده‌گی می‌کنند. حمله گسترده ارتش عراق برای پس گرفتن موصل حدود ۸ ماه پیش شروع شد. پیش از شروع این حملات، سازمان ملل و دیگر نهادهای فعال در امور انسان‌دوستی نسبت به پیامدهای درگیری‌های موصل و «فجایع انسانی» آن هشدار داده بودند.

اشتراک گذاري با دوستان :