صبغت‌الله مجددی: خدا از راه‌‌بندی‌ها آزرده می‌شود

- ظفرشاه رویی

هم‌زمان با ادامه‌ی اعتراضات علیه حکومت و افزایش شکایت‌ شماری از باشنده‌گان شهر کابل ناشی از بندش جاده‌های اصلی این شهر در نتیجه برپایی خیمه‌های تحصن از سوی هواداران «رستاخیز تغییر»، صبغت‌الله مجددی رهبر حزب جبهه نجات ملی، می‌گوید که مسدودساختن جاده‌ها «گناه بزرگ» به شمار رفته و باعث «آزرده‌گی» خداوند می‌شود.
صبغت‌الله مجددی که روز یک‌شنبه، ۲۱ جوزا، در یک کنفرانس خبری از آدرس شورای عالی احزاب جهادی صحبت می‌کرد، از هواداران «رستاخیز تغییر» خواست تا به اعتراضات‌‌شان پایان داده و بیش از این برای رفت‌و‌آمد شهروندان کابل مشکل خلق نکنند. این رهبر جهادی در کنفرانس خبری دیروزی خود خطاب به معترضان گفت: «من من‌حیث موی‌سفید مصلح از شما عزیزان تمنا دارم تا در ماه مبارک رمضان از مسدودساختن راه‌ها و از اذیت میلیون‌ها شهروند کابل جلوگیری کنند، [بندش راه‌ها] یک گناه بزرگ است، پروردگار از این آزرده می‌شود.»
این عضو ارشد شورای عالی احزاب جهادی گفت پس از برپایی خیمه‌های تحصن و افزایش ازدحام ترافیکی در نتیجه برپایی این خیمه‌ها، شهروندان با مشکلات جدی در رفت‌و‌آمدشان مواجه شده‌اند. به گفته او، بیماران به شفاخانه نمی‌رسند، کودکان با دشواری‌های زیاد به مکتب می‌روند، پیشه‌وران و دست‌فروشان از کار بازمانده‌ و بر سفره‌های خود چیزی تهیه کرده نمی‌توانند. صبغت‌الله مجددی از مسدود شدن جاده‌های اصلی در شهر کابل به عنوان یک اقدام «ظالمانه» یاد کرده گفت که پی‌آمدهای آن ممکن باعث «نزول قهر و غضب الهی» شود.
صبغت‌الله مجددی در عین حال افزود که او حاضر است برای تحقق خواست‌های «معقول» معترضان وارد اقدام شده و برای حل تنش موجود میان هواداران «رستاخیز تغییر» و حکومت پا در میانی و میانجی‌گری کند.
رهبر حزب جبهه نجات ملی هم‌چنین گفت که راه‌اندازی تظاهرات و درخواست انجام اصلاحات در حکومت حق شهروندان است، اما افزود که تاکید بر برکناری شماری از مقام‌های دولتی در شرایط موجود مناسب نیست. آقای مجددی می‌‌گوید: «نظر به ضروریاتی که وجود دارد، نظر به حوادثی که افغانستان امروز با آن مواجه است، این را مناسب نمی‌دانیم که در این وقت اشخاص بزرگ حکومت برطرف شوند، ما از حکومت اصلاحات قاطع می‌خواهیم و حکومت باید خود را اصلاح کند.»
هم‌چنین حزب جنبش نوین نیز که به تازه‌گی اعلام موجودیت کرده، خواستار دوام کار حکومت وحدت ملی شده و نسبت به درخواست هواداران جنبش «رستاخیز تغییر» واکنش نشان داد.
عالم ساعی والی پیشین جوزجان و متحد اسبق جنرال دوستم و سرپرست کنونی حزب نوتشکیل جنبش نوین، روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که برخی از افراد هنوز هم تلاش دارند تا از دامن‌زدن به مسایل قومی و سمتی نفع ببرند، اما به گفته او، از تنش‌های موجود هیچ کسی سود نخواهد برد. آقای ساعی با تاکید بر این که حکومت وحدت ملی مسوولیت دارد تا امنیت تمامی شهروندان را تامین و اصلاحات «عمیق و بنیادی» با در نظر داشت شایسته‌سالاری و بدور از مسایل قومی و سمتی در نهادهای امنیتی روی دست گیرد، افزود: «نظام کنونی ما یعنی جمهوری اسلامی افغانستان بر اساس اراده قاطع مردم کشور در قانون اساسی تسجیل گردیده و شرایط تغییر آن نیز در این قانون پیش‌بینی شده است، بنا هر نوع تلاش در راستای تغییر نظام را خلاف قانون دانسته و چنین حرکات غیرعقلانی جز ریختن آب در آسیاب دشمن، چیز دیگری تلقی نمی‌شود.»
حزب جنبش نوین نسبت به درخواست‌ها برای برگزاری انتخابات پیش از وقت نیز واکنش نشان داده می‌گوید که این درخواست‌ها تلاشی برای ترویج فرهنگ «غلط» دیگر در دموکراسی نوپای افغانستان به شمار می‌رود. رهبر این حزب می‌گوید که حکومت وحدت ملی باید میعاد قانونی خود را تکمیل کند.
عالم ساعی هم‌چنین تاکید کرد برخی از چهره‌های سیاسی با تشکیل ایتلاف‌های جدید قومی و سمتی در تلاش باج‌گیری سیاسی هستند. آقای ساعی از این چهره‌ها نام نگرفته اما گفت: «شکل‌گیری ایتلاف‌های قومی و سمتی در کشور بیشتر به منظور باج‌گیری سیاسی و منافع شخصی چهره‌های معلوم‌الحال سیاسی صورت می‌گیرد. این رسم نامیمون همواره به منافع ملی ضربه زده و گره‌ دیگری را بر مشکلات موجود سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی می‌افزاید.»
هم‌چنین حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز، در قبال تنش‌های موجود در کشور واکنش نشان داده و نسبت به دیگر احزاب سیاسی و جهادی موضع‌ تندتری در برابر هواداران جنبش رستاخیز تغییر گرفته است.
این حزب در بیانیه‌ای برپایی خیمه‌های تحصن توسط هواداران جنبش رستاخیز تغییر را «هوس‌‌بازی‌های بچه‌گانه» توصیف کرده می‌گوید که شعارهای «رستاخیز و قیام» در جاده‌های کابل «هرگز» قابل تحمل نیست.
حزب اسلامی در بیانیه‌ی هشدارآمیز خود تاکید کرده هرگاه حکومت برای چیدن خیمه‌ها اقدام نکند، مردم خود اقدام خواهند کرد. حزب اسلامی که تا چند ماه قبل مصروف فعالیت‌های تروریستی علیه دولت و شهروندان افغانستان بود، در این بیانیه گفته است: «اگر حکومت اقدام نکند مردم کابل وادار خواهند شد تا خود اقدام نموده و شهرشان را از آشوب‌ها و اقدامات ماجراجویانه نجات دهند، مسوولیت عواقب به دوش کسانی خواهد بود که این ماجراها را مهندسی کرده‌اند و به آزار و اذیت مردم می‌پردازند.»

دستور از حکومت

اما جنبش رستاخیز تغییر می‌گوید که برخی از احزاب سیاسی و جهادی طی روزهای اخیر بنا به «دستور حکومت» در برابر اعتراض و دادخواهی این جنبش از خود واکنش نشان داده‌اند.
هارون معترف از رهبران رستاخیز تغییر، می‌گوید که حکومت تلاش دارد تا از برخی از احزاب به عنوان ابزار فشار بالای جنبش استفاده کند. او گفت: «باور ما این است که واکنش‌های گروهی و حزبی بیشترین‌شان از حکومت آب می‌خورد و این‌ها دستور گرفته‌اند تا دادخواهی مردم افغانستان را به چالش مواجه کنند که نمی‌توانند.»
هارون معترف با اشاره به اظهارت صبغت‌الله مجددی در باره بندش جاده‌ها در نتیجه برپایی خیمه‌های تحصن از سوی هواداران جنبش رستاخیز تغییر، می‌گوید که آقای مجددی در مراحل مختلفی از سوی حکومت به عنوان «ابزار» مورد استفاده قرار گرفته است. وی تاکید کرد که این اعتراض و دادخواهی به منظور توقف روند کشتار شهروندان و وادار ساختن حکومت به تامین امنیت مردم راه‌اندازی شده است.
اعتراضات علیه ناتوانی‌های حکومت به ویژه نهادهای امنیتی پس از حمله خونین «چهارشنبه سیاه» در کابل راه‌اندازی شد. هنوز معلوم نیست که چه زمانی به این اعتراضات خاتمه داده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :