افغانستان و پاکستان در از بین بردن پناهگاه های تروریستی موجود در دو کشور، توافق کردند

سران افغانستان و پاکستان در نتیجه دیدار در حاشیه نشست شانگهای، در از بین بردن شبکه‌ها و پناه‌گاه های تروریستی موجود در دو کشور، توافق کردند.
سازمان همکاری‌های شانگهای با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرغیزستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ امریکا و ناتو در منطقه، ایجاد شد.
در حال حاضر افغانستان، بلاروس، ایران، مغولستان از کشور های ناظر این سازمان استند.
این نشست برای هفدهمین بار با اشتراک سران این اجلاس در شهر آستانه پایتخت قزاقزستان برگزار گردید.
دفتر ریاست جمهوری به تازه‌گی اعلام کرده که در حاشیه نشست شانگهای اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با هم دیدار و توافق کردند که پناه‌گاه های تروریستی موجود در دو کشور را از بین ببرند.
رییس جمهور غنی در این دیدار گفت :«افزایش حملات تروریستی به خصوص در ماه رمضان و در مراسم جنازه شهدا، غیر قابل قبول است و کاهش خشونت‌ها علیه مردم افغانستان یک ضرورت جدی است.»
آقای غنی می‌گوید:« افغانستان و پاکستان باید دست به دست هم دهند تا شبکه‌های تروریستی، پناهگاه ها و هم‌چنان منابع تمویل آن‌ها را از بین ببرند.»
گفته شده رییس جمهور غنی و صدراعظم پاکستان توافق نمودند که از میکانیزم نشست گروه‌های هماهنگی چهارجانبه و دیدار های دو جانبه به منظور اقدامات مشخص برعلیه گروه های تروریستی استفاده کنند.
هم‌چنان هر دو جانب توافق کردند که گروه‌های کاری برای شریک ساختن برنامه‌های خویش به منظور از بین بردن این چنین شبکه‌های تروریستی در ساحات مربوطه شان بگمارند. به نقل از دفتر ریاست جمهوری اولین جلسات کاری گروه‌های یادشده را کابل میزبانی می‌کند و جلسات بعدی آن در اسلام آباد برگزار می‌شود.
دفتر ریاست جمهوری می‌گوید:
«سران دو کشور موافقت کردند تا از نشست گروه هماهنگی چهارجانبه
(افغانستان، پاکستان، چین و امریکا) به منظور گسترش صلح در افغانستان، استفاده کنند.»
هم‌چنان در توییتر ارگ آمده که دو طرف توافق کرده تا در گروه هماهنگی چهارجانبه به اشتراک چین و امریکا شرکت کنند، تا اخلافات میان دو کشور حل گردد.
نواز شریف صدراعظم پاکستان در این دیدار حملات اخیر تروریستی در افغانستان را شدیدا محکوم کرد.
گفته شده هر دو جانب هم‌چنان توافق کردند که علیه آن عده گروه‌های که از اشتراک در پروسه صلح امتناع می‌ورزند، اقدامات لازم انجام دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :