مخالفت ایران با برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصمیم برای برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق را اقدامی «خارج از موازین ملی و قانونی، به‌ویژه قانون اساسی عراق» خواند و اعلام کرد که این اقدام «در شرایط پیچیده» فعلی «صرفا به ایجاد مشکلات جدید» در این کشور دامن می‌زند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که «موضع اصولی» ایران حمایت از «تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق» است.
وی اعلام کرد که اقلیم کردستان بخشی از عراق است و اختلافات اربیل با بغداد نیز باید «در چهارچوب گفتگو و تفاهم ملی و منطبق با قانون اساسی» این کشور حل و فصل شود.
آقای قاسمی تاکید کرد که «تصمیمات یک‌جانبه و خارج از موازین و چهارچوب ملی و قانونی، به ویژه قانون اساسی عراق، آن هم در شرایط پیچیده عراق و منطقه… صرفا به ایجاد مشکلات جدید در این کشور خواهد انجامید.»
سخنگوی وزارت خارجه ایران هم‌چنین گفت که «عراق یکپارچه، باثبات و دموکراتیک» ضامن منافع همه مردم این کشور از تمام اقوام و مذاهب آن خواهد بود.
علاوه بر دولت مرکزی عراق و ایران، ترکیه و سوریه نیز مخالف استقلال کردستان عراق هستند. بر اساس گفته‌های برخی از تحلیل‌گران، این کشورها نگرانند‌ در صورت استقلال کردستان عراق، کردها در این کشورها نیز خواهان استقلال شوند. مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم کردستان عراق، روز چهارشنبه، ۱۷ جوزا، اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال در این اقلیم در ۲۵ سپتامبر امسال برگزار خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها، در برگه همه‌پرسی از رای‌دهندگان این سوال پرسیده می‌شود: آیا خواهان استقلال کردستان هستید؟

اشتراک گذاري با دوستان :