ما همه شهید‌ هستیم – طنز

ما مردم افغانستان همه شهید هستیم. شهدایی که هنوز زنده‌ایم. البته در بعضی از متون دینی آمده است که شهید هم زنده است و هم نزد خداوند رزق می‌گیرد. ما هم با اندکی تفاوت مثل آنها هستیم. رزق می‌گیریم تا زنده بمانیم و زنده هستیم تا چند مدت دیگر هم رزق بگیریم و هروقت مسوولین امنیتی احساس کردند که ریگی در کفش تروریست است، شهید می‌شویم و زحمت مسوولین را کم می‌کنیم. چه شد؟ سرگیجه گرفت؟ حتما می‌پرسید چطور است که شهدایی که شهید شده‌اند هم شهید هستند و مایی که هنوز شهید نشده‌ایم هم شهید هستیم. راستش اگر تفاوت‌های ذیل نباشد، ما شهدا با شهدایی که آن‌سوی ابرها تشریف برده‌اند اصلاً فرق نداریم.
۱٫ شهدایی که قبلا به پروسه شهادت پیوسته‌اند از خداوند رزق می‌گیرند. ما هم از خداوند رزق می‌گیریم ولی پدرهای‌مان آن رزق را خیلی کم‌کم و بااحتیاط می‌دهند که یک‌وقت خلاص نشود.
۲٫ تاریخ، محل شهادت و محل دفن شهدای آن‌سوی ابرها معلوم است، از ما هنوز مشخص نیست.
۳٫ طالبان برای شهدای پشت ابر قبلاً در میران‌شاه و کویته برنامه‌ریخته بودند، برای ما بعداً می‌ریزند.
۴٫ مسوولین امنیتی از تامین امنیت شهدای آنسوی ابرها قبلا معذرت خواسته بودند، از ما هنوز یک معذرت بدهکار هستند.
۵٫ برای پشت‌ابری‌ها رییس‌جمهور قبلا از خداوند جنت برین خواسته و رییس اجراییه اتحاف دعا کرده. برای ما هنوز کسی چیزی نخواسته. خود ما بعضی چیزها مانند امنیت و کار خواسته‌ایم که برآورده نشده.
۶٫ شهدایی که دیگر درکنار ما نیستند ذکر خیرشان قبلا در گزارش سالانه تلفات ملکی دفتر یونوما رفته، اسم ما تاحال در این گزارش‌ها نیامده است.
۷٫ خانواده شهدای بالایی گریه و ناله خود را کرده‌اند و دیگر نگران شهدا نیستند. از ما هنوز نگران هستند.
۸٫ خانواده شهدای پشت ابر برای گرفتن صدهزار افغانی از کد ۹۹ در ادارات دولتی سرگردان هستند، اعضای خانواده ما برای کارهای رسمی دیگر سرگردانی می‌کشند.
۹٫ شهدای آن‌سوی ابرها از راه‌بندی‌ شهر کابل نجات یافتند و دیگر از وسط کانتینرهای چرب پیاده نمی‌گذرند، ما هنوز باید تاوان گناه نکرده را پس بدهیم.
۱۰٫ شهروندان آن‌سوی ابرها آرام و آسوده می‌خوابند. ما از سر شب تا صبح آهنگ دلنواز جت جنگی گوش می‌دهیم.

اشتراک گذاري با دوستان :