کمیسیون حقوق بشر: در سال ۹۵میزان تلفات غیرنظامیان بیش از ۱۲ درصد افزایش داشته است

- ظفرشاه رویی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با انتشار گزارشی از افزایش قابل ملاحظه‌ی میزان تلفات غیرنظامیان در کشور خبر داده می‌گوید که در جریان سال ۱۳۹۵ خورشیدی، بیش از ۱۰ هزار و ۶‌صد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، با ارایه‌ی این گزارش گفت که از این رقم دو هزار و ۸۲۳ نفر کشته و بیش از هفت‌هزار و هفت‌صد تن دیگر زخمی شده‌اند. خانم سمر که امروز دوشنبه، در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «متاسفانه سال ۱۳۹۵ یکی از خونین‌ترین سال‌ها در افغانستان بوده و تعداد کسانی که در این سال تلف یا مجروح شده‌اند، در حدود ده‌هزار و ۶۰۵ نفر در کمیسیون ثبت شده است. البته ما نمی‌‌گویم که این آمار دقیق است و ممکن بعضی تلفاتی در گوشه و کنار افغانستان صورت گرفته و آمارش به ما نرسیده باشد. در مجموع ۲ هزار و ۸۲۳ نفر در این مدت به شهادت رسیده یا کشته و هفت‌هزار و ۸۷۵ نفر زخمی شده‌اند. از جمله این‌ها پنج‌هزار و ۶۸۱ نفر مرد، یک‌هزار و ۱۳۷ نفر زن و دوهزار و ۹۸۰ کودک شامل قربانیان هستند.»

بر اساس این گزارش، بیشترین تلفات غیرنظامیان در سال گذشته‌ی خورشیدی در نتیجه حملات انتحاری صورت گرفته است. به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر، در این حملات دو هزار و ۷۱۷ نفر کشته و زخمی شده‌اند. پس از آن، درگیری‌های زمینی، ترور و قتل، ماین‌های کنار جاده، حملات راکتی و حملات هوایی به ترتیب بیشترین تلفات در پی داشته است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۵، در مقایسه با سال قبل آن ۱۲.۱۴ درصد افزایش داشته است. در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر در مجموع نه‌هزار و ۴۳۱ غیرنظامی کشته و زخمی شده بودند. این کمیسیون تاکید کرده که یکی از عوامل بلند رفتن میزان تلفات غیرنظامیان شدت یافتن فعالیت گروه‌های تروریستی و ظهور گروهی جدیدی به نام داعش است.

داکتر سیما سمر می‌گوید که بیش از ۶۷ درصد تلفات غیرنظامیان به گروه‌های مسلح مخالف دولت و بیش از ۱۴ درصد آن به نیروهای حامی دولت نسبت داده شده است. به گفته خانم سمر، بیش از ۱۸ درصد تلفات به گروه‌های خاصی نسبت داده نشده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی منازعات مسلحانه در افغانستان یاد کرده است. این کمیسیون می‌گوید که آمارهای موجود نشان می‌دهد که پس از مردان، کودکان بیشترین تلفات را داشته‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر در عین حال گفته است تعداد قابل توجهی از غیر نظامیان جنسیت‌شان مشخص نشده و این نشان می‌دهد که میزان خشونت‌ها در سال ۱۳۹۵ خیلی شدید بوده است. سن و جنسیت ۲۶۲ تن از غیرنظامیان کشته شده مشخص نشده است. از مجموع ۲ هزار و ۸۲۳ غیرنظامی که در جریان سال گذشته‌ی خورشیدی جان باخته‌اند، یک هزار و ۸۲۹ مرد، ۲۹۲ زن و ۴۴۰ تن دیگرشان کودکان بوده‌اند. هم‌چنین از میان هفت‌هزار و ۷۸۵ غیرنظامی که در سال گذشته زخمی شده‌اند، سه‌هزار و ۸۵۲ مرد، ۸۴۵ زن و دو هزار و ۵۴۰ کودک بوده‌اند. به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر، سن و جنس ۵۴۸ کودک نیز مشخص نشده است. این کمیسیون تاکید کرده که میزان تلفات کودکان در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال قبل آن بیشتر از ۱۶ درصد افزایش داشته است.

تلفات حوادث خونین اخیر در کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین اعلام کرده که در سه حادثه خونین اخیر در شهر کابل نیز، ۱۱۲ نفر کشته و ۵۱۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفته این کمیسیون، در حمله خونین روز چهارشنبه، دهم جوزا، در نزدیکی سفارت آلمان، بیش از صد تن کشته و ۴۶۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر از این حمله خونین به عنوان یک جنایت جنگی یاد کرده است.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر تأسیسات عمومی، اماکن عامه و غیرنظامیان را غیرانسانی و ناقض تمام اصول و قواعد قابل رعایت حقوق بشر دوستانه توصیف کرده می‌گوید که چنین حملاتی شدیدا قابل محکومیت است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین می‌افزاید در تظاهرات روز جمعه که در واکنش به ناتوانی دولت در تأمین امنیت شهروندان برگزار شد نیز، پنج‌ تن از معترضان کشته و بیش از ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. این کمیسیون از دولت خواسته تا عاملان این رویداد را شناسایی به پنجه قانون بسپارد. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در مراسم نماز جنازه سالم ایزدیار در روز شنبه نیز ۷ غیرنظامی کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

داکتر سیما سمر در واکنش به حوادث خونین اخیر در شهر کابل، از دولت خواست تا در تأمین امنیت شهروندان توجه بیشتری داشته باشد. خانم سمر گفت: «دولت افغانستان باید با اتخاذ تدابیر جدی امنیتی در سراسر کشور، خصوصا مراکز شهرها، از افراد و گروه‌های غیرنظامی در برابر حملات تروریستی حفاظت کرده و امنیت تمام شهروندان، از جمله در جریان تظاهرات و اجتماعات را تأمین کند تا تمام شهروندان زمینه استفاده از حقوق بشری و انسانی خود را داشته باشند.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین افزود که دولت افغانستان مسوولیت دارد تا عاملان رویدادهای اخیر را شناسایی کرده و به دادگاه بکشاند. به گفته او، دولت مسوولیت دارد تا امنیت شهروندان را در هر حالت و شرایطی تأمین کند.

داکتر سیما سمر از تمامی شهروندان نیز خواست تا وضعیت جاری را در نظر گرفته و قضایا را طوری سازمان‌دهی و مدیریت بکنند که منجر به مساعدشدن زمینه برای فعالیت تروریستان نشود. او تاکید کرد که از حرکت‌ها و تشنجات غیرلازم در کشور جلوگیری شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین در گزارش خود می‌گوید که هزاران خانواده‌ی که در طول سال گذشته‌ از مناطق اصلی شان بی‌جاشده‌اند، ۹۷ درصد این بی‌جاشدن‌ها به دلیل ادامه‌ی جنگ صورت گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :