هزینه‌ی ۵۰ میلیون دالری در زمینه انرژی پایدار در ۱۷ ولایت

۸صبح، کابل: وزارت احیا و انکشاف دهات اعلام کرده که ۵۰ میلیون دالر به منظور راه‌اندازی پروژه‌های انرژی پایدار در ۱۷ ولایت برای چهار سال آینده در نظر گرفته شده است.

این مبلغ از طریق برنامه انرژی پایدار با راه‌اندازی ۲۵ پروژه به مصرف خواهد رسید.

برنامه‌ی انرژی پایدار برای انکشاف دهات افغانستان در جنوری سال ۲۰۱۶ میلادی به منظور توسعه‌ی روستاها با تطبیق پروژه‌های تولید و استفاده انرژی پایدار آغاز شده است.

محمدخالد همراز شینواری، رییس برنامه‌ی انرژی پایدار برای انکشاف دهات می‌گوید: «در این برنامه پروژه‌های خرد و بزرگ شامل است، این برنامه صلاحیت ساخت دستگاه‌های تولید برق با ظرفیت یک میگاوات را دارد.»

به گفته آقای شینواری، تاحال ۵۶ پروژه برای تطبیق در ۳۲ ولایت سروی شده است که شامل فراهم‌سازی ۱۳ دستگاه برق آفتابی و نیز ایجاد۱۲ دستگاه برق آبی است.

وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید که از ۵۰ میلیون دالر بودجه‌ی پیشنهادی به برنامه‌ی انرژی پایدار برای انکشاف روستاها، کوریای جنوبی پنج میلیون دالر را پرداخته و چین ۲ میلیون دالر را تعهد کرده است. این وزارت می‌گوید باقی هزینه از سوی نهاد اقلیم سبز کمک می‌شود.

مسوولان برنامه‌ی انرژی پایدار برای انکشاف دهات می‌گویند با تطبیق این برنامه در هر روستا، برای صدها جوان زمینه‌ی کار نیز فراهم می‌شود.

پروژه‌های سال روان میلادی این برنامه، برق آفتابی ولایت پروان به ظرفیت ۵۰۰ کیلووات، برق آبی ولایت بغلان به ظرفیت ۶۰۰ کیلووات و پروژه‌ی توزیع سیستم پُخت‌وپز عصری برای ۴۰۰ خانواده در ولسوالی گلدره ولایت کابل را شامل می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :