داستان تکراری رمضان و افزایـش نـرخ مـواد خـوراکی

- سکینه امانی

با آمدن رمضان، مثل سال‌های قبل، نرخ مواد خوراکی در بازارهای کشور افزایش یافته است.
قاسم سخی یکی از دکان‌داران پایتخت می‌گوید: «نرخ مواد خوارکی با آمدن ماه رمضان طبعاً از ۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما حکومت در این قسمت هیچ کنترولی ندارد.»
او گفت بازار افغانستان مطلق بازار آزاد نیست یک بازار مختلط است و حکومت باید در این زمینه دخالت خود را داشته باشد.
رضا یکی از دیگر دکان‌داران پایتخت می‌گوید: «با آمدن ماه رمضان، نرخ‌ مواد خوراکی در دیگر کشور‌های جهان کاهش می‌یابد، اما در افغانستان برعکس نرخ این مواد بالا می‌رود.»
او نگرانی خود را در فروش مواد خوراکی در دکان‌اش ابراز می‌کند و می‌گوید: «در دو روز نرخ‌ها چنان بلند رفته است که خود ما حیرانیم چگونه این مواد را به فروش برسانیم، تا طرفین متضرر نشود.»
رضا می‌گوید: «مشتریان ما را ملامت می‌کنند که ما گران‌فروش استیم، در اصل با ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت خود ما وارد می‌کنیم، بنا بر این مجبوریم که فایده ۵ درصد خود را هم در تعیین نرخ مواد خوراکی در نظر بگیریم.»
هم‌مانند سال‌های گذشته، پایتخت‌نشینان از افزایش نرخ مواد خوراکی شکایت دارند. آنان می‌گویند: «با آمدن رمضان نرخ مواد خوراکی به گونه‌ی سرسام‌آوری بلند رفته است و این گونه، ما حتا توان خرید مواد مورد نیاز اولیه‌ی خود را نداریم.»
این شهروندان از حکومت می‌خواهند که جلو افزایش نرخ مواد خوراکی را بگیرد و نیز کنترول جدی بر روند خرید و فروش در بازار داشته باشد.
اما مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت این ادعا را رد می‌کند. او می‌گوید: «هیچ نرخ‌ها تغییر نکرده که باعث نگرانی شهروندان باشد.»
آقای قوقندی افزایش نرخ‌های مواد خوراکی را یک نوع تلقین از جانب شهروندان می‌داند. او گفت: «افزایش قیمت‌ها یک نوع تلقین است و مردم با خرید یک ماه خود، تاثیری بالای نوسانات در بازار وارد می‌کنند که این هم برای چند روزی است.»
مسافر قوقندی از قانون جدید نظارت از بازار خبر می‌دهد. او می‌گوید: «با فرارسیدن ماه رمضان ما امسال قانون حمایت از مستهلک را داریم که از طرف رییس جمهور توشیح شده و مرعی‌الاجرا است و تطبیق می‌شود.»
او اضافه می‌کند: «بر اساس این قانون ما سکتور‌های خصوصی را داریم که نرخ‌ها را کنترول می‌کنند، هر کسی که بدون دلیل موجه دست به گران‌فروشی بزند، بر اساس این قانون، با او برخورد قانونی صورت می‌گیرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :