۵۲ پروژه توسعه‌ای در ۱۶ ولایت تطبیق می‌شود

- زینب فرهمند

۵۲ پروژه توسعه‌ای که قراردادشان در یک کنفرانس خبری توسط انجنیر نصیر‌احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات با شماری از شوراهای توسعه‌ای امضا شد، قرار است در ۱۶ ولایت تطبیق شوند.
نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات هنگام امضای این قراردادها گفت:‌ «این پروژه‌ها شامل ساخت سربندهای آب، کانال‌های آبیاری، معبرها، ترناب، دیوارهای استنادی، سرک، پل و پلچک می‌باشد.»
۹ پروژه در پکتیا، سه پروژه در کابل، سه پروژه در لغمان، پنج پروژه در لوگر، یک پروژه در پروان، چهار پروژه در سمنگان، یک پروژه در فاریاب، ۲ پروژه در بغلان، سه پروژه در غور، یک پروژه در کاپیسا، یک پروژه در کنر، سه پروژه در ننگرهار، یک پروژه در غزنی، ۲ پروژه در سرپل، ۲ پروژه در جوزجان و ۶ پروژه در بدخشان عملی خواهد شد.
آقای درانی گفت که ارزش مجموعی این پروژه‌ها بیش از ۱۹۸.۶ میلیون افغانی است که توسط بانک انکشاف آسیایی به اضافه سهم ۱۰ درصدی مردم تمویل می‌شود. وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که پروژه‌های این وزارت در سراسر کشور به شکل متوازن و بر بنیاد عدالت اجتماعی تطبیق می‌شود. وزیر احیا و انکشاف دهات در این کنفرانس از شوراهای انکشافی خواست تا بر اساس معیارها و شرایط قرارداد، پروژه‌های یادشده را تطبیق کنند و نیز به تمامی باشنده‌گان محلات‌شان همه اطلاعات پروژه‌ها را برای شفافیت بیشتر ارائه بدارند.
به گفته وزیر احیا و انکشاف دهات، در نتیجه تطبیق این پروژه‌ها، بیش از ۱۳۹ هزار روز کاری برای مردم محل ایجاد می‌شود و نیز بیش از ۳۵۵ هزار تن از روستاییان به شکل مستقیم و غیر مستقیم از این پروژه‌ها مستفید می‌شوند.
در همین حال قرارداد تطبیق این پروژه‌ها، با استقبال باشنده‌گان و مسوولان شوراهای انکشافی رو به رو شده است. مامور بلال، رییس شوراهای انکشافی ولسوالی ازره ولایت لوگر که قرارداد ساخت سرک و ایجاد دیوار استنادی و ساخت بند آب‌رسانی برای روستاهای‌شان امضا شد، می‌گوید که با ساختن سرکِ آنان، محصولات زراعتی‌شان، زودتر به بازار می‌رسد و از فاسدشدن آن جلوگیری می‌شود. مامور بلال هنگام امضای قرارداد با نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات هم‌چنان گفت: «ساخته‌شدن سرک نیز باعث می‌شود که مریضان ما زودتر به مرکزهای صحی بزرگ‌تر برسند.» او از آغاز عملی‌شدن وعده‌های سال گذشته وزارت انکشاف دهات، ابراز خرسندی می‌کند و می‌افزاید که با ساخت دیوارهای استنادی و تطبیق برنامه‌های آب‌رسانی در ولسوالی ازره، یک هزار جریب زمین آب‌یاری می‌شود.
غلام محی‌الدین رییس شورای مردمی ولسوالی سیدخیل برای امضای قرارداد دیوار استنادی به کابل آمده است. محی‌الدین می‌گوید که شورای مردمی ولسوالی خودشان پروژه را تطبیق می‌کنند و قرار است تا قبل از سردشدن هوا، کار اعمار دیوار استنادی را تکمیل کنند.
محی‌الدین می‌گوید که تا پیش از این، بارش باران سرک را آب می‌بُرد و آنان نمی‌توانستند از سرک عبور کنند و با ساخت دیوار استنادی از جاری‌شدن آب در سرک جلوگیری می‌شود.
در حالی که گفته می‌شود برخی از قراردادهای دولتی به دلیل وجود قراردادهایی میان چندین شرکت، دست به دست می‌شوند و این امر باعث کاهش ارزش کاری و افزایش فساد در قراردادها می‌شود، اما نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که در وزارت احیا و انکشاف دهات، قراردادها به گونه‌ای بسته می‌شود که امکان دست‌به‌دست‌شدن آن‌ها وجود نداشته باشد. او هم‌چنان گفت که کمک‌ها به وزارت انکشاف دهات «به دلیل شفافیت و کارایی بیشتر این وزارت»، کاهش نیافته است و آنان امید دارند که همکاری‌ها با این وزارت افزایش یابد. گفتنی است که در جریان دو و نیم سال گذشته از طریق برنامه انسجام ساحوی، ۷۶۴ قرارداد آبیاری، ترانسپورت و جلوگیری از تخریبات سیلاب‌ها به هزینه بیش از ۳.۹ میلیارد افغانی با شرکت‌ها و شوراهای انکشافی عقد شده و بیشتر این پروژه‌ها تکمیل و به ‌بهره‌برداری سپرده شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :