نخست وزیر آلمان از اخراج پناهجویان افغان دفاع کرد

موضوع اخراج پناهجویان افغان از آلمان در کانگرس کلیسای پروتستانت آلمان در شهر برلین مطرح شده است. در این نشست انگلا مرکل صدراعظم آلمان و بارک اوباما رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده امریکا نیز شرکت داشتند.
انگلا مرکل در این برنامه در پاسخ به سوالی از اخراج پناهجویان رد شده افغان دفاع کرد. به گزارش دویچه‌وله، خانم مرکل گفت که تصامیم ادارات مربوطه راجع به دوسیه پناهجویان باید اجرا شود. صدراعظم آلمان افزود: «می‌دانم که با این کار، خودم را غیرمحبوب می‌سازم. و این را هم می‌دانم که باید مواظب باشیم تا به آن‌هایی کمک کنیم که به حمایت ما واقعاَ نیاز دارند.»
مرکل تاکید کرد که در کشوری استوار بر حاکمیت قانون، وقتی تقاضای پناهنده‌گی یک فرد بعد از بررسی چندگانه رد می‌شود، این تصمیم باید اجرایی شود. به گفته او، به این ترتیب باید به آن‌هایی تمرکز شود که ضرورت به حفاظت دارند.
در این برنامه هاینریش بدفورد اشتروم، رییس شورای کلیسای پروتستانت از مرکل سوال کرد که چرا پناهجویان ادغام یافته به جامعه اخراج می‌شوند. خانم مرکل در پاسخ به این سوال به امکانات و صلاح‌دید اداری اشاره کرد و گفت در آینده برای جلوگیری از چنین جنجال‌هایی روی درخواست‌های جدید پناهنده‌گی به سرعت تصمیم گرفته می‌شود و پناهجویان زمانی به محلات تقسیمات می‌شوند که دورنمایی برای ماندن در آلمان داشته باشند.
بارک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا نیز در این نشست شرکت داشت. این اولین سفر خصوصی اوباما به آلمان، پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش است. هم‌چنان اوباما در سخنرانی‌اش از این موضع مرکل حمایت کرد. او گفت که هرچند از «منظر الهی» یک طفل در یک کشور دیگر نیز سزاوار دلسوزی و همدردی زیاد است، اما روسای حکومت‌ها در چهارچوب امکانات و منابعی که دارند در برابر شهروندان خود نیز مسوولیت دارند.
از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ در آلمان، منتقدان محافظه‌کار انگلا مرکل را به موضع‌گیری بسیار ضعیف در این زمینه متهم می‌سازند. اما کلیساها و اپوزیسیون برعکس، اول‌تر از همه از بازگرداندن پناهجویان افغان به افغانستان انتقاد می‌کنند. موضوع اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان، به خاطر وضعیت امنیتی افغانستان، در بین حزب سوسیال دموکرات مسیحی آلمان نیز مورد اختلاف قرار دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :