فعالان مدنی به کمیسیون انتخابات: تقویم انتخابات پارلمانی را مشخص کنید

۸صبح،کابل: گروهی از فعالان مدنی در پارک شهر نو کابل تجمع کرده و خواستار تعیین زمان برگزاری و اعلام هر چه زودتر تقویم انتخابات مجلس نماینده‌گان شدند.
فعالان مدنی می‌گویند که نماینده‌گان پارلمان باید متوجه آن شوند که از مردم نماینده‌گی می‌کنند و باید در کنار مردم بوده و بر حکومت برای برگزاری هر چه زودتر انتخابات فشار بیاورند نه آنکه با حکومت وارد معامله شوند و اعمال هم‌دیگر را توجیه کنند.
آنان با سر دادن شعارهایی چون «با قانون اساسی و خواست مشروع ملت بازی می‌کنید» و «چرا نمی‌خواهید مردم صاحب یک پارلمان مشروع، پاسخگو و مظهر اراده ملی باشند؟» وکیلان پارلمانی را مخاطب قرار داده و می‌گویند که بر نماینده‌گان مردم است که از مسند خود کناره‌گیری و برای مشروعیت نظام کار کنند.
فهیم صدیقی فعال مدنی می‌گوید که اگر عمل‌کرد دولت‌مردان، نماینده‌گان و مسوولان به گونه‌ی کنونی ادامه یابد، امسال هم انتخابات پارلمان برگزار نخواهد شد.
او با نامشروع خواندن تلویحی پارلمان، از ضرورت مردم به «پارلمان مشروع» سخن زد. آقای صدیقی گفت: «مردم افغانستان پارلمان مشروع می‌خواهند، چهره‌های تازه و فعال می‌خواهند [تا نماینده‌گی‌شان را به عهده بگیرند.»
وی می‌گوید آنان به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد، اعتراضات گسترده در ولایت‌ها به راه می‌اندازند و یا هم به تحصن دست خواهند زد تا آنکه انتخابات پارلمانی برگزار شود.
با آن که این فعالان مدنی کمیسیون مستقل انتخابات را غیر مستقل می‌خوانند و می‌گویند این نهاد فرمان به گوش ارگ و سایر نهادهای دیگر است اما با آن هم از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار توجه به مکلفیت‌هایش شده و می‌گویند کمیسیون هر چه زودتر باید تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان را تعیین و اعلام کند.
عبیدالله معتصم از دیگر معترضان و فعالان مدنی است که در پارک شهرنو کابل به جمع معترضان پیوسته است. او می‌گوید که حاضر است به صورت رضاکارانه برای برگزاری انتخابات کار کند. آقای معتصم می‌گوید: «از حکومت می‌خواهم هرچه زودتر انتخابات مجلس نماینده‌گان را برگزار کند.»
در خبرنامه‌ی نشر شده از سوی این فعالان آمده است که نهادها و فعالان مدنی از ابهام و سکوت حکومت و نهادهای انتخاباتی نگران‌اند و با آن که شش ماه از آغاز فعالیت کمیسیون مستقل انتخابات می‌گذرد، هنوز کار عملی‌ای در راستای برگزاری انتخابات به انجام نرسیده است.
هم‌چنان در خبرنامه‌ی این فعالان درخواست شده است که کمیسیون مستقل انتخابات در این برهه زمانی حساس باید استقلالیت خود را ثابت کند و تاریخ برگزاری انتخابات را معین سازد.
این فعالان گفته‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات، باید در هم‌آهنگی با نهادهای ذی‌دخل، برای اجرای منظم پروسه‌ی انتخابات برنامه زمانی واضح و مرحله‌ای را اعلام کند و مصمم و متعهد به انجام آن باشد.
مجلس نماینده‌گان با آن که زمان قانونی‌اش گذشته است، اما رییس جمهور غنی کار این بخش مهم قوه‌ی مقننه را طی فرمانی در ۲۹ جوازی ۱۳۹۴ تمدید کرد.
بر اساس قانون اساسی افغانستان، قرار بود دوره کنونی مجلس نماینده‌گان، روز اول سرطان ۱۳۹۴ به پایان برسد، اما انتخابات دور آینده‌ی مجلس تا به حال که نزدیک به دو سال از زمان اضافی مجلس می‌گذرد، برگزار نشده است.
قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان سال پنجم پیش‌بینی کرده است.
ریاست جمهوری در نامه‌ی خبری که روز ۲۹ جوزا منتشر کرده بود، گفته بود که تصمیم به ادامه‌ی کار مجلس نماینده‌گان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی، «به تأسی از احکام صریح قانون اساسی مبنی بر فعالیت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون‌گذاری و اعمال حاکمیت از سوی نهادهای سیاسی تعریف شده در آن» گرفته شده است.
ریاست جمهوری با آن که گفته بود که «مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور» باعث تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان شده است، اما آگاهان بارها گفته‌اند که خلای مشروعیت پارلمان آنان را واداشته است که به معاملات بیشتر دست بزنند و نیز برای تمدید بیشتر کارشان، به روند برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان سنگ‌اندازی کنند.
ادامه کار مجلس فعلی و مشروعیت آن بارها به بحث‌های جدی بدل شده است، اما هیچ نشانه‌ای از این که چه زمانی انتخابات مجلس نماینده‌گان برگزار می‌شود، دیده نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :