گلاره آمده تا به زیبایی بپردازد

- ظفرشاه رویی

گروهی از دختران جوان در کابل، با چاپ نخستین مجله‌ی مود و فیشن ویژه زنان در افغانستان، آمده‌اند تا برخلاف افزایش نگرانی‌ها در باره چگونگی وضعیت زنان و فضای به وجود آمده جدید سیاسی در کشور، به مسایل مربوط به زنان به ویژه مود و فیشن بپردازند.
این مجله که «گلاره» نام دارد، نخستین شماره آن روز پنج‌شنبه، بیست و هشتم ثور رونمایی شد. صاحب امتیاز مجله گلاره شرکت نشراتی «روشنا» است و توسط گروهی از دختران جوان گرداننده‌گی می‌شود.
گلاره یک واژه کردی به مفهوم مردمک چشم است. دست‌اندرکاران مجله گلاره این واژه کردی را به منظور ستایش از دختران و زنان جوان کردی عراقی که علیه گروه داعش مبارزه می‌کنند، برای مجله‌ی خود انتخاب کرده‌اند.
فتانه حسن‌زاده مدیر مسوول این مجله در باره انتخاب واژه کردی «گلاره» برای مجله‌ی‌شان می‌گوید: «ما شاهد بودیم که طی سال‌های اخیر یک تعداد از دختر خانم‌های کردی بلند شدند و در برابر داعش سلاح گرفتند و رزمیدند. این به نحوی یک نوع الگو برداری بود. ما خواستیم که گلاره را کردی انتخاب بکنیم تا ستایش کرده باشیم از خانم‌هایی که در برابر داعش بلند شدند و حداقل یک الگو خلق کردند. مهم‌تر از همه معنایش هم مردمک چشم است و مردم چشم هم به معنای زیبایی است یا حداقل عضوی که می‌تواند زیبایی‌ها را ببیند.»
دست‌اندرکاران این مجله در نخستین شماره گلاره که روز پنج‌شنبه رونمایی شد، گفتند این مجله در کشوری که تاگلو پر از ترس، هیجان، لذت و خطر است، آمده تا به زن، زنده‌گی و زیبایی بپردازد و تصویر و تصور دیگری از افغانستان ارایه کند. این گروه از دختران جوان که در شماره اول مجله گلاره نوشته‌اند: «کار ما برجسته‌سازی رخ دیگر زنده‌گی در افغانستان است، رخی که زیر چادر، کنج بُقچه و ته‌ی صندوق‌چه‌های قدیمی سنت، غیرت و تاریخ مردانه پنهان مانده است. گلاره می‌خواهد بگوید که زن افغانستان همیشه آن مظلوم بی‌دست و پایی که زیر مشت و لگد خُرد می‌شود نیست، بلکه این موجود در کنار دیگر توانایی‌ها و خلاقیت‌هایی که همه انسان‌ها از آن برخوردار اند، مملو و سرشار از نیرو و شور لایزال زنده‌گی و زیبایی نیز هست.»
آن طوری که دست‌اندرکاران این مجله می‌گویند، گلاره از زنده‌گی زنان گرفته تا مسایل روزمره، لباس، رنگ، هنر و سینما و هر آن‌چه که با حضور و وجود زن زیباتر می‌شوند، می‌پردازد. در سرمقاله گلاره آمده است: «ما در پی بیرون‌زدن از قالب تصویرهای سیاه و سفید و نمایش رنگین از زنده‌گی زن افغانستانی‌ هستیم، زنی که غیرت، سنت و تاریخ آن را هیمشه سیاه و سفید نشان داده است.»
فتانه حسن‌زاده مدیر مسوول مجله گلاره، هم‌چنین می‌گوید که همکارانش در این مجله به هر آن‌چه که مثبت و زیباست می‌پردازند.
هم‌چنین زهره یوسف، مشاور بانوی اول کشور نیز، در مراسم رونمایی نخستین شماره گلاره، از اقدام این گروه از دختران جوان برای نشر مجله گلاره ستایش کرده می‌گوید که تا کنون تصاویر زیادی از زنان قربانی در افغانستان نشان داده شده اما حالا فرصت این است تا تصاویر زیباتری از زنان ارایه شود. خانم یوسف گفت: «من به نسل افغانستانی تعلق دارم که یک افغانستان بسیار رمانتیک، زیبا و پر از صلح و صفا بود. افغانستانی بود که ما با آهنگ‌های احمدظاهر فقید بزرگ شدیم، ولی متاسفانه آن دوره گذشت. اما بسیار خوب است که یک نسل دیگر در این عصر و زمان به‌وجود می‌آید که افغانستان امروز را با افغانستانی که ما بزرگ شدیم، وصل کند و همین مدتی که جنگ، سیاهی و بدبختی بود را از بین ببرد.»
گلاره قرار است به صورت ماهوار به چاپ برسد. در نخستین شماره آن به موضوعاتی از قبل مصاحبه با برخی از هنرمندان زن، چگونگی پوشش یک زن در دوره‌های مختلف زنده‌گی‌اش، معرفی شماری از فلم‌هایی که زنان و دختران در آن نقش مرکزی داشته‌اند، پرداخته شده است. ارایه معلوماتی در باره مهم‌ترین برنامه‌های ارایه شده مود و فیشن در برخی از کشورها، معرفی برخی از قوانین در باره خانواده، لباس‌های زنانه با مود و دیزاین جدید، مکان‌های تاریخ افغانستان، بحث‌های روان‌شناسی و معرفی رمان‌هایی که زنان باید بخوانند از دیگر موضوعاتی‌اند که در مجله گلاره بازتاب یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :