هشدار مدیریت خوابگاه به دختران دانشجو: «پوشش غیراسلامی» نداشته باشید

- سکینه امانی

هم‌زمان با نزدیک شدن ماه رمضان، اداره خوابگاه دختران در دانشگاه مرکزی کابل، از تمام دختران دانشجو در این خوابگاه خواسته تا «حجاب اسلامی» را رعایت کنند.
این اداره با نصب اطلاعیه‌ای در دروازه ورودی خوابگاه دختران دانشگاه کابل، از این دانشجویان خواسته تا از پوشش‌های «غیر اسلامی» در داخل و بیرون از خوابگاه خودداری کنند. این اطلاعیه که به تاریخ هجدهم ماه جاری خورشیدی صادر شده، در آن به دختران دانشجو هشدار داده شده که هر گاه پوشش اسلامی را رعایت نکنند،‌ با آنان برخورد «قانونی» خواهد شد. در این اطلاعیه آمده است: «تعدادی از دانشجویان نسوان لباس‌‌های غیر اسلامی در داخل و بیرون از لیلیه پوشیده [اند]، مدیریت لیلیه نسوان از ایشان جدا تقاضا می‌نماید که حجاب اسلامی را در نظر داشته باشند و در غیر آن برخورد قانونی صورت می‌‌گیرد، آن‌گاه حق شکایت را ندارند.»
در این اطلاعیه هم‌چنین تصویر یک دختر با حجاب اسلامی که در آن تنها صورت این دختر دیده می‌شود، نصب شده است. در کنار این تصویر، کلمات حرف «حجاب» به صورت الفبا توضیح داده شده است. مدیریت خوابگاه دختران در دانشگاه کابل حجاب را این‌ گونه اختصار و تعریف کرده است: «ح:حیا؛ ج: جمال حقیقی؛ الف: ایمان؛ ب: بنده‌گی.»
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سال گذشته در ماه رمضان، یک‌تعداد دانشجویان شرعیات به اتهام بر رعایت نکردن حجاب دختران دانشجو، خواستار تعطیل دانشگاه شده بودند و حتا به شکل اعتراضی دروازه‌های دانشگاه را بسته بودند، اما این اعتراض‌شان از سوی نهاد تحصیلات عالی در نظر گرفته نشد.
در همین حال مدیریت خوابگاه دانشجویان دختر می‌گوید: «این مسأله ربط به رمضان ندارد، همیشه به شکل شفاهی روی این مسأله تاکید کرده‌ایم، اما امسال به خواست نهاد تحصیلات عالی، اطلاعیه کتبی نشر کرده‌ایم.»
این اداره با نشر این اطلاعیه گفت که مقصد همه دختران دانشجو نبوده، بلکه اشاره به «یک تعداد با پوشش نامناسب» است. به گفته این اداره خواست ایشان از دختران مبنی بر پوشش اسلامی در اوقات رسمی است، زیرا در برخورد با کارمندان مرد این خوابگاه و آمدن هیأت‌های بیرونی، لازم است که دختران پوشش مناسب داشته باشند.
اما فرزانه دلسوز یکی از دختران دانشجو در خوابگاه، پس از نشر این اطلاعیه می‌گوید: «من با این نظر مخالفم، چون این اطلاعیه نظر به دیدگاه شریعت اسلامی درست است، اما نه در داخل خوابگاهی که مختص به دختران باشد.»
او بی‌حجابی دختران را رد می‌کند و می‌افزاید: «این‌جا تا آن حد هم بی‌حجابی نیست، اگر دلیل این اطلاعیه از حضور کارمندان مرد باشد، باید بر رفت‌و‌آمد این کارمندان وقت معین در نظر گرفته شود تا دختران در آن وقت معین پوشش مناسب داشته باشند، اما نه ۲۴ ساعت. چون درس سهولت فکری و آرامی ذهنی می‌خواهد و در این صورت پوشش صد در صدی در این مورد جواب‌گو نیست.»
خواست او از خوابگاه مساعدساختن زمینه‌ی بهتر درس از سوی اداره خوابگاه است، تا پیچیدن به مسایل حجاب.
همین‌طور ماه‌رخ احمدی یکی دیگر از دختران دانشجو در باره‌ی نشر این اطلاعیه می‌گوید: «باید حجاب باطنی در نظر گرفته شود تا حجاب ظاهری، به گفته او بیشتر کارهای غیراخلاقی از سوی حجاب‌داران صورت می‌گیرد.»
فرزانه در ادامه تاکید می‌کند: «باید نظریه اصالت فرد در نظر گرفته شود، ما هم به آن حد رسیده‌ایم که در انتخاب خود مستقل باشیم و لازم نمی‌بینم که دیگران بر ما بفهمانند که چه کنیم، چه نکنیم.»
هم‌چنان زهره فیضی یکی دیگر از دختران دانشجو می‌گوید: «من با نشر این اطلاعیه مخالفم، به خصوص در این قسمتش که می‌گوید اگر رعایت نشود برخورد قانونی صورت می‌گیرد، می‌توانستند به صورت یک پیشنهاد نشر کنند، اما نه به صورت جبر، چون تغییر دیدگاه فرد به جبر، امکان‌پذیر نیست.»
او نیز با تأیید سخنان دیگر دختران گفت که خوابگاه دانشجویان دختر، مختص به دختران است و پوشش صد در صد در این خوابگاه که تماماً دختران‌اند، لازم نیست.
اما شماری دیگر از دختران با نشر این اطلاعیه موافق بودند، چون آنان تعدادی از دختران را به رعایت نکردن حجاب اسلامی، محکوم می‌کنند.
این اطلاعیه دقیقاً چهار روز پس از آمدن گلبدین حکمتیار نصب شده است و دانشجویان هم یکی از دلایل نشر این اطلاعیه را آمدن حکمتیار عنوان می‌کنند. آنان می‌گویند: «شاید یکی از دلایل نشر این اطلاعیه، آمدن حکمتیار باشد، چون پیش از این، این‌طور مسایل، زیاد جدی گرفته نمی‌شد و بیشتر شفاهی بود، اما این بار کتبی‌اش ساختند.»
اطلاعیه هشدارآمیز مدیریت خوابگاه دانشجویان دختر به پوشش حجاب، با واکنش شماری از کاربران فیس‌بوک هم مواجه شده است.
عظیم بشرمل یکی از کاربران فیس‌بوک با نشر این اطلاعیه در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «لشکریان جهل» ملاعمر از مریخ نیامده بود، پرورده شده دامان فرهنگ دینی و اجتماعی خود ما بود، بسیاری از ما به دنبال ملا عمر دویدیم و برایش کشتیم و کشته شدیم، این فرهنگ اگر اصلاح نشود، هر روز ملاعمر تربیت خواهد کرد. طالبان را با کشتن نمی‌توان تمام کرد، زیرا هر روز فرهنگ ما ملاعمر می‌پروراند، اعلامیه ملا عمری خوابگاه دانشجویان دختر دانشگاه کابل را ببینید، با ادبیات و منطقی که در اعلامیه است، فاجعه‌ی حاکم در کشور را به صورت کامل می‌توان درک کرد.»
او در ادامه می‌افزاید: «لباس یک چیز شخصی است، دولت، پدر، برادر، شوهر، هیچ کسی حق دخالت در آن را ندارد، نه کسی که از چادر بدش می‌آید حق دارد به زور چادر کسی را از سرش بردارد، نه «لشکریان جهل» حق دارند به زور، موی دختری را بپوشانند، هیچ کسی حق ندارد به اموری دخالت کند که ضرر به جمع و جامعه ندارد.»

اشتراک گذاري با دوستان :