رییس‌جمهور: صلحی که با قانون سازگار نباشد، به ناکامی می‌انجامد

- ظفرشاه رویی

اشرف غنی رییس‌جمهور کشور،‌ می‌گوید درک واقع‌بینانه و تشخیص درست وضعیت از پیش‌شرط‌های رسیدن به صلح است، اما با وجود آن در صورتی که روند صلح با قانون سازگاری نداشته باشد، به جز از ناکامی چیز دیگری در قبال نخواهد داشت.
آقای غنی که روز دوشنبه، در آغاز چهارمین سمپوزیم زنان افغانستان در جمعی از فعالان حقوق زن، مقام‌های دولتی و نماینده‌گان برخی از سفارت‌خانه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی در ارگ ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد، افزود که صلح در افغانستان زمانی تحقق می‌یابد که تمام شهروندان بر اساس قانون، حقوق‌شان را از تعرض مصون احساس کنند. رییس‌جمهور غنی در این سمپوزیم سه روزه که تحت عنوان «زنان پیام‌آوران صلح» از سوی برخی از نهادهای دولتی و بین‌المللی به منظور تقویت حضور و نقش زنان در روند تامین صلح و کاهش خشونت در کشور برگزار شده است، گفت : «درک واقع‌بینانه و تشخیص درست وضعیت یکی دیگر از پیش‌شرط‌های رسیدن به صلح است، اما اگر نیت درست، اراده واقعی و درک واقع‌بینانه از وضعیت هم وجود داشته باشد، ولی فرایند صلح با قانون سازگاری نداشته باشد، باز هم نتیجه آن چیزی جز ناکامی نخواهد بود.»
اشرف غنی در آغاز این سمپوزیم از تامین صلح و آرامش در کشور، به عنوان «حیاتی‌ترین و اساسی‌ترین» خواست مردم یاد کرد و با اشاره به امضای توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی و بازگشت رهبر این حزب به کابل، گفت رعایت قانون از پیش‌شرط‌های صلح است. او گفت که قانون اساسی به عنوان مهم‌ترین سند، هویت ملی و ضامن حقوق اساسی مردم باید در روند صلح در نظر گرفته شود. رییس‌جمهور می‌گوید: ‌«بدون هیچ تردیدی صلح واقعی زمانی تحقق و دوام می‌یابد که مردم افغانستان، زن و مرد، حقوق اساسی خود را مصون از تعرض احساس کنند و به حقوق خود نایل شوند. ما تعهد مطلق داریم که تنها در چارچوب قانون اساسی و حفظ حقوق مردم به صلح پایدار خواهیم رسید.»
رییس‌جمهور تاکید کرد که تمام شهروندان افغانستان برای تطبیق قانون اساسی اجماع کامل دارند و دولت نیز به جز از «پایبندی» به قانون اساسی هیچ‌گونه مفکوره و ایدیولوژی دیگری ندارد. اشرف غنی در عین حال از تداوم جنگ و ناامنی در کشور به عنوان یکی از عوامل مهم‌ بی‌عدالتی جنسیتی یاد کرده می‌گوید زنان قربانیان اصلی ناامنی‌ها و خشونت‌ها هستند. به گفته اشرف غنی، هم اکنون رقم زنان بی‌سواد در افغانستان سه برابر مردان بی‌سواد و تعلیم ندیده است.
اشرف غنی هم‌چنین از شرکت‌کننده‌گان این سمپوزیم که از ولایت‌های مختلف کشور به کابل آمده‌اند خواست تا دیدگاه‌های‌شان را در این باره‌ی ارایه دهند. رییس‌جمهور گفت: «هم‌چنانی‌که در طی قرون زنان کشور ما پشتی‌بانان راستین زندگی و حامیان صلح بوده‌اند، اکنون هم لازم است دیدگاه‌های ایشان را در باره صلح بشنویم، به دغدغه‌های شان گوش دهیم و نیز درخواست کنیم که نظریات خود را در این زمینه انسجام داده و تدوین کنند. درخواست من این است که زنان افغان و اشتراک‌کننده‌گان این سمپوزیم پیشنهادهای مشخص‌شان را در باره صلح به دولت و ملت عرضه کنند. از نظر من، درک دیدگاه‌های زنان در باره حیات ملی و عرصه‌های مختلف دولت‌داری اهمیت بنیادی دارد.»
هم‌چنین عبدالله عبدالله رییس‌اجرایی کشور نیز، در این سمپوزیم به نقش و حضور بیشتر زنان در عرصه‌های مختلف به ویژه صلح و توسعه تاکید کرد. رییس اجرایی با تاکید بر این که زنان بیشترین بار رنج‌ها و مشکلات را تا کنون تحمل کرده‌اند، افزود که نباید نقش زنان به عنوان بیش از نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفته شود. او گفت: «ما مسأله حمایت از بانوان را در برنامه‌های ملی، پالیسی‌ها و استراتژی‌های حکومت گنجانیده‌ایم، زیرا آن را به عنوان مسوولیت و وظیفه خود می‌دانیم.» عبدالله عبدالله هم‌چنین افزود: «رسیدن به صلح و دست‌یابی به توسعه پایدار، بدون حضور و نقش مؤثر زنان ممکن نیست.»
تدامیچی یاماموتو فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز، به تقویت و حضور بیشتر نقش زنان در روند تأمین صلح در کشور تاکید کرده می‌گوید که این سازمان برای رسیدن به این هدف در کنار زنان در افغانستان ایستاده است. آقای یاماموتو می‌افزاید که زنان باید از آغاز نخستین‌ تلاش‌ها برای تامین صلح نقش داشته باشند. در همین حال، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، می‌گوید که چهارمین سمپوزیم زنان به دنبال سه سمپوزیم قبلی که در واشنگتن، اسلو و کابل برگزار شد، تدویر یافته است. آقای ربانی می‌افزاید که هدف اصلی این سمپوزیم‌ها تقویت مشارکت زنان افغانستان در روندهای مختلف است. به گفته او، در چهارمین سمپوزیم روی تقویت نقش زنان در تأمین صلح تمرکز شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :