مسـوولان: به ادبیات کودک توجهی صورت نگرفته اسـت

- حسین حیدری

مسوولان برگزارکننده‌ی برنامه‌ی تجلیل از هفته کتاب می‌گویند که به ادبیات کودک توجهی صورت نگرفته است.
فاضل سانچارکی، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در برنامه‌‌ی گرامی‌داشت از هفته کتاب که با نمایشگاه کتاب و اجرای تیاتر هم‌راه بود، گفت که به ادبیات کتاب هیچ توجهی صورت نگرفته و تمام انرژی ما صرف خاطره‌نویسی سیاسی شده است.
آقای سانچارکی گفت برای اطفال سخنی بگوییم که قابل فهم، ساده و روان باشد.
او افزود: «در عرصه‌ی ادبیات و شعر کار‌های خوبی صورت گرفته، اما ادبیات کودک فراموش شده است، تنها چند نویسنده در بخش ادبیات کودک کتاب نوشته‌اند، تلویزیون آریا ویژه کودکان است، اما محتوا، کیفیت و شکل برنامه‌های آن پر از مشکل است، برای بیرون رفت از این حالت، هیچ راهی وجود ندارد، جز این که به کتاب و مطالعه رو بیاوریم، گره کور ما را تنها کتاب و مطالعه باز می‌تواند.»
فاضل سانچارکی نقش فرهنگ و کتاب را در تمام بخش‌ها مهم دانست و گفت که در طول ۱۵ سال گذشته برای کتاب و فرهنگ کاری صورت نگرفته و افغانستان از لحاظ مقاله‌های علمی و کتاب‌های درسی «در حد صفر» است.
معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ اشاره کرد که در بخش‌های ادب‌، هنر و فرهنگ کادر‌های زیادی وجود دارد، اما حمایت نمی‌شوند و کاری هم در این بخش‌ها صورت نگرفته است.
آقای سانچارکی هدف برگزاری نمایشگاه کتاب در هفته کتاب را برانگیختن و تقویت کتاب‌خوانی خواند و گفت که این نمایشگاه با محوریت کودکان برگزار شده است.
در همین حال پال بارکر رییس مؤسسه حمایتِ اطفال افغانستان می‌گوید که با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در بین اطفال افغانستان و هم‌چنان بلندبردن مهارت خواندن آنان با داستان‌های جالب، ۱۶۰ عنوان کتاب را توسط نویسنده‌گان مسلکی نوشته و آن را در مرکز‌های تعلیمی، آموزشی و کودکستان‌ها به طور رایگان توزیع کرده‎اند.
آقای بارکر گفت که از ۱۶ عنوان کتاب نصف آن به زبان دری و ۸۰ عنوان آن به زبان پشتو نوشته و در تیراژ نیم میلیون تکثیر شده است.
به گفته‌ی پال بارکر این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان صنف‌های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم و ششم توسط مؤسسه حمایت اطفال افغانستان به همکاری وزارت‌های معارف و اطلاعات و فرهنگ آماده و در یازده ولایت کشور توزیع می‌شود.
در همین حال سیدمحسن حسینی مسوول خانه‌ی کودک که بالاتر از ۱۵ عنوان کتابِ کودک را در این نمایشگاه به نمایش درآورده بود، می‌گوید که برای کودکان دو سال تا دوره مکتب (هفت ساله)‌ کتاب‌های آموزشی دارد.
او «ناک مقبول»، «رنگ‌آمیزی» و «مهاجر» را از کتاب‌های بومی‌سازی شده و دل‌خواه کودکان خواند و افزود: «فرهنگ توجه به کودک خیلی کم‌رنگ است، اعتماد و رابطه خوب در بین ناشر، کودک و خانواده وجود ندارد، خانواده‌ها در باره‌ی ادبیات کودک آگاهی لازم ندارند، این مشکل از وزارت معارف شروع می‌شود و رسانه‌ها هم مادران و پدران را به توجه‌ی فرزندان تشویق نمی‌کنند، آن عده که توجه می‌کنند، خیلی کم‌اند.»
در عین حال شمسیه رحیمی یکی از مربیان کودکان در یکی از لیسه‌های شهر کابل می‌گوید که از ۸۰ عنوان کتاب کودک مؤسسه «Save the children» را روزانه دو ساعت در اختیار شاگردان صنف‌های اول و دوم این لیسه قرار می‌دهد تا بخوانند.
او گفت: «خواندن این کتاب‌ها برای املا و خواندن شاگردان ما مفید تمام شده است و دیگر موضوع‌های پندآمیز را در باره‌ی مهربانی، قناعت، بخشش و کمک‌کردن یاد گرفته‌اند، از لحاظ تربیتی [با خواندن این کتاب‌ها] رشد کرده‌اند.»
به گفته این مربی خانواده‌ها علاقه‌مندی زیادی به کتاب‌های ادبیات کودک دارند و در مکتب می‌آیند به صورت رایگان برای کودکان خود کتاب کودکانه را می‌برند.
خانم رحیمی تأثیر تصویر‌های خوب، نقاشی‌های مناسب و رنگ‌آمیزی‌های این کتاب‌ها را روی کودکان سازنده خواند و گفت که مادران بی‌سواد هم از آن برای آموزش فرزندان خود استفاده می‌توانند.
در همین حال امید، هفت ساله و حاسنات ۶ ساله می‌گویند که با دوستان خود مهربانی می‌کنند و با کسی جنگ نمی‌کنند.
حاسنات می‌گوید: «شاخچه‌های درختان را قطع نمی‌کنم، مادر و استاد خود را احترام می‌کنم.»
امید می‌گوید که به حیوانات ترحم می‌کند و دوست دارد که دوستان زیادی داشته باشد.
این دو کودک دانش‌آموزان لیسه‌ی تلاش دانش هستند که از کتاب‌های کودک مؤسسه «Save the children» آموزه‌هایی را به خاطر سپرده بودند.
هفته‌ی کتاب را روز دوشنبه، ۲۴ ثور وزارت اطلاعات و فرهنگ، اتحادیه سرتاسری ناشران و کتاب‌فروشان افغانستان، خانه ادبیات کودک، گویته انستیتیوت و مؤسسه‌ی «Save the children» در کاروان‌سرای باغ بابر کابل گرامی داشتند.

اشتراک گذاري با دوستان :