هرات، سرزمین تفرقه‌های مذهبی نیـست

۸صبح، هرات: شماری از خانواده‌های قربانیان انفجار در محله «حاجی عباس» شهر هرات می‌گویند که دولت باید کسانی که در تلاش برای ایجاد تنش‌های مذهبی در افغانستان‌اند را بازداشت و مجازات کند. در یک انفجار مرگ‌بار، روز جمعه در شمال‌غرب شهر هرات دست کم شش تن جان باخته و ۱۸ تن دیگر زخمی شدند. برخی از منابع به ۸صبح گفته‌اند که این رویداد کار حلقاتی است که برای برهم‌زدن اتحاد میان شیعیان و سنی‌ها تلاش می‌کنند.
این انفجار در نزدیکی یک مسجد و در کنار یک نانوایی رخ داد و در آن به شمول یک نانوا، دست‌کم پنج نفر دیگر از مشتریان او جان باختند. خانواده سیدحسن، نانوایی که از جمله کشته‌گان این رویداد بود، ناراضی از این‌اند که نیروهای امنیتی نتوانسته‌اند مانع بروز حوادثی از این قبیل شوند.
به بیان سیداسماعیل، پدر این فرد، این اتفاق ضربه‌ی محکمی را به روح و روان عده زیادی از مردم زده و اگر حکومت عاملان این حادثه را بازداشت و به شدت مجازات نکند، دیگر جای اعتماد به مقام‌ها باقی نمی‌ماند. او هم‌چنین ناراضی از این است که نیروهای امنیتی در ابتدا این حادثه را ناشی از انفجار بالون‌های گاز عنوان کرده بودند، نه یک حمله تروریستی.
در نخستین ساعات این رویداد، اعلام شد که این حادثه ناشی از انفجار یک بالون گاز در داخل یک نانوایی بوده است، اما روز گذشته مسوولان محلی هرات گفتند که این حادثه در پی انفجار مواد جاسازی شده در یک موترسایکل اتفاق افتاده است.
آمار و ارقام نشان می‌دهد که تروریستان طی ۶ ماه گذشته هر ماه دست‌کم یک‌بار بر مکان‌های مذهبی در هرات حمله کرده‌اند و یا به ترور روحانیون پرداختند. سه روحانی در این رویدادها جان باخته‌اند.
تا اکنون کمتر خبری در باره‌ی بازداشت عاملان این رویدادها به نشر رسیده است. دولت افغانستان مدعی است که برای حفظ امنیت و ثبات شهروندانش از تمام توان خود استفاده می‌کند و رییس ‌جمهور غنی بارها از علما و روحانیون خواسته تا برای برقراری صلح و خشونت‌زدایی با دولت همکاری کنند.

چه کسی پشت پرده این رویدادها است؟

در سال ۱۳۸۴ هرات شاهد رویدادی بود که هیچ‌گاه کسی تصورش را هم نمی‌کرد. در مرکز شهر هرات شیعیان و سنی‌های زیادی در کنار یک‌دیگر زنده‌گی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها با هم پیوند خویشاوندی برقرار کرده‌اند و هزاران تن از آن‌ها با هم شریک تجارتی‌اند.
اما در آن سال، هم‌زمان با دهمین روز از ماه محرم، هنگامی‌که شیعیان مشغول عزاداری در مناطق مختلف شهر بودند درگیری‌های شدیدی میان شماری از تندروان سنی و شیعه به وقوع پیوست که منجر به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها تن شد.
به باور بسیاری‌ها آن رویداد هنوز در ذهن گروه‌های هراس‌افگن باقی مانده و آن‌ها گمان می‌کنند که در هرات دوباره می‌توان حادثه‌ای مشابه خلق کرد. کارشناسان در هرات می‌گویند که در حمله‌های زنجیره‌ای، به ویژه به مساجد شیعیان در هرات جریان‌های منظم استخباراتی دست دارند که هدف‌شان نفاق‌افگنی میان باشنده‌گان این ولایت است.
به گفته آگاهان امور سیاسی در هرات، در سال‌های اخیر افزایش زد و بندهای منطقه‌ای به ویژه در سوریه و عراق باعث شده تا شماری برای ایجاد این تنش‌ها در افغانستان نیز دست به کار شوند. به گفته محمدرفیق شهیر رییس شورای متخصصان هرات با توجه به سابقه‌ی رویدادهای فرقه‌ای در این ولایت، دشمن تلاش می‌کند با توجه به حادثه سال ۱۳۸۴ به این تنش‌ها دوباره دامن بزند.
شهیر اما می‌گوید که از آن رویداد ۱۲ سال می‌گذرد و در این مدت مردم هرات چه شیعه و چه سنی در کنار یک‌دیگر با تفاهم زنده‌گی کرده‌اند و یک‌دیگر را پذیرفته‌اند. به گفته آقای شهیر کسانی که پشت پرده ترورها و حمله به مساجد در هرات قرار دارند، در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهند ماند.

این رویداد کار کدام گروه است؟

تا اکنون مقام‌های محلی هرات هیچ‎گاه حضور گروه داعش در ولایت هرات را رسماً تایید نکرده‌اند. با حمله به هر مسجد و هر ملا امامی در هرات، بلافاصله انگشت اتهام به سمت داعش نشانه می‌رود. داعشی که به شیعه‌ستیزی در خاور میانه شهرت یافته و با همین انگیزه در افغانستان و مناطقی از جهان فعالیت می‌کند.
پیش از این برخی از رسانه‌ها به نقل از فرمانده پولیس زون ۶۰۶ انصار حضور این گروه در مناطق دور هرات را تأیید کردند. ولی به صورت رسمی هیچ‌گاه مقامات هرات نگفته‌اند که این گروه در هرات فعالیت دارند.
علاوه بر داعش گروه‌هایی مانند جماعت تبلیغ، حزب‎التحریر و فرقه‌های کوچک و بزرگ دیگری نیز در هرات فعالیت می‌کنند. اما آن گونه که مسوولان محلی هرات می‌گویند تا اکنون سرنخی که نشان دهد چه دست‌های در خلق این حوادث نقش دارند به دست نیامده است.
بیشترین نگرانی از حضور گروه داعش که با انگیزه جنگ مذهبی در خاور میانه شکل گرفته است در غرب افغانستان مربوط به ولایت‌های فراه و غور می‌شود. هر چند فعالیت این گروه در فراه به شدت کاهش یافته و در ولایت غور نیز حضور و فعالیت‌شان محدود به همان ولایت است.
با این همه مردم هرات از حکومت می‌خواهند تا دست‌هایی که در پس این رویدادها در تلاش نفاق‌افگنی میان مذاهب‌اند را بازداشت و افشا کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :