تشریح اناتومی فساد

- موسی ظفر

رییس‌جمهور کشور طی یک سخنرانی طبی، وزارت داخله را قلب فساد در افغانستان خواند. این تشبیه علمی که در دنیای طبابت و کالبدشناسی بی‌پیشینه بوده است، از طرف نهاد‌های علمی زیادی مورد استقبال قرار گرفت. داکتر فاروک «واو» متخصص زانوی فساد در دانشگاه کارولینای جنوبی این تشبیه را سریع‌الفهم خواند و گفت که اگر فسادشناسان اناتومی بدن فساد را قبلا این‌گونه تشریح می‌کردند، جهان اکنون جای بهتری برای زیست بشر و پشه ملاریا بود. داکتر فاروک «WOW» گفت که مسوولین دانشگاه کارولینای جنوبی بااستفاده از تشبیه علمی رییس‌جمهور افغانستان اناتومی  فساد را بازتعریف کرده و اکنون طرح جدید آن را با تشریحات کامل در اختیار استادان دانشکده  فسادولوژی قرارداده تا مورد هرنوع استفاده قرار گیرد.

طبق تقسیم‌بندی دانشگاه کارولینای جنوبی، آن عضو کوچک و بخیه‌خورده که در جمجمه موقعیت دارد، ارگ گفته می‌شود. دانشمندان می‌گویند که تمام اعضای دیگر از همین عضو دستور می‌گیرند. مغز یا ارگ مرکز فرماندهی بدن است. به لایه‌های بدریخت و پر چین و چروک آن که در قسمت مرکزی آن قرار دارد، مغز متفکر گفته می‌شود. بیشترین تصامیم عزل و نصب را بر مبنای سلیقه شخصی همین قسمت می‌گیرد. به قسمت صاف‌تر آن که در عقب موقعیت دارد شورای امنیت یا مغز ناخودآگاه گفته می‌شود. البته این ناخودآگاهی با ناخودآگاه اصطلاحی فرق دارد. به عقب مغز از این جهت ناخودآگاه گفته می‌شود که این عضو از فعالیت همه اعضای دیگر آگاه است، به‌جز فعالیت و وظیفه خودش.
عضو دیگری که شکل چوب‌خط نانوایی را دارد، وزارت مالیه یا گلوی فساد است. این عضو وظیفه دارد تا نخست سهم خود را از عایدات بردارد و باقی‌مانده را به داخل بدن راهنمایی کند. بدن فساد اگر سالم باشد، این عضو حتی آروغ نمی‌زند.
یک عضو کوچک گوشتی که در آن عقب پنهان شده، همان عضو مشهور یعنی قلب فساد یا وزارت داخله است. این عضو ۲۴ ساعت در خدمت مردم است. سابق خون را از طریق رگ‌ها به بقیه اعضای می‌رساند، فعلا این کار را توسط رنجر می‌کند. فقط گاهی که خون در دسترس نیست، گوسفند، قالین، چوب، زغال سنگ، الماری و تخت خواب را جابه‌جا می‌کند تا شعار خدمت ۲۴ ساعته خدشه‌دار نشود.
عضو گلابی که شبیه یک جوره تل کفش در قسمت سینه موقعیت دارد، وزارت اطلاعات و فرهنگ است. وظیفه بس مهمی را انجام می‌دهد، اما در نهایت کارش همان داخل کشیدن و بیرون پف کردن باد است. دانشمندان عرصه داخلی هنوز پی نبرده‌اند که باوجود بالا بودن اهمیت این عضو در بدن، چرا هیچ‌کس، به‌شمول قصاب‌ها آن را جدی نمی‌گیرند.
آن شئی سیاه و گرد که در عقب بقیه اعضای داخلی و در وسط بدن جا خوش کرده ‌است، بانک مرکزی یا شکمبه فساد است. در ظاهر جای متعفن و مملو از بول و باد است ولی متقدمین این‌ گفته مشهور که «گنج در ویرانه است» را اولین بار به همین مناسبت به‌کار برده‌اند.
عضو کوچک دیگر که شبیه لوبیای بزرگ در دو طرف بدن گذاشته شده‌اند، وزارت آب و برق و یا گرده فساد است. از آنجا که این عضو با برق میانه خوبی ندارد، فعلاً فقط وظیفه تصفیه آب را پیش می‌برد. وظیفه برق‌رسانی را عضو دیگری به اسم برشنا یا آپندکس، که بود و نبودش تاثیر زیادی بر بدن ندارد، به‌پیش می‌برد. برشنا یا آپندکس به علت تاریکی در عکس فوق دیده نمی‌شود.
حالا می‌رسیم به قسمت تحتانی بدن که به خاطر رعایت اصول روزنامه‌نگاری و حفظ آبروی تاریخ پنج هزار ساله کشور از نشان دادن آن معذوریم. هرچند روی این اعضا پرده کشیده شده، ولی ادارات خیلی مهم و حساس در همین قسمت موقعیت دارند. ساحه فعالیت ریاست امنیت ملی، وزارت دفاع، وزارت خارجه، وزارت اقوام و قبایل، وزارت مهاجرین، وزارت جدیدالتاسیس توریزم و وزارت امور پارلمانی در عقب همین پرده پوشیده است. دانشمندان دانشگاه کارولینای جنوبی گفته‌اند که بقیه ادارات به‌هرصورت، ولی وزارت انکشاف توریزم نباید در این ساحه تاسیس می‌شد. به‌گفته آنها، وزارت توریزم با رفت و آمد خارجی‌ها سروکار دارد و این محل برای انکشاف چنین فعالیتی اصلا مناسب نیست.
پ.ن. از دانشگاه‌های خصوصی طب و دانشکده طب در دانشگاه‌های کشور خواهش‌مندیم تا منبعد به‌جای استفاد از عکس‌های کالبدشناسی قبلی که در آن حجاب رعایت نشده پرهیز نمایند و از عکس منتشر شده در این صفحه استفاده کنند. این‌گونه داکتران محترم درضمن شناسایی اعضای داخلی، با ادارات دولتی افغانستان نیز آشنا خواهند شد. این خواهش برادرانه شامل دانشگاه ننگرهار نمی‌شود. مسوولین دانشگاه محترم ننگرهار می‌توانند با همان ابزار قبلی و بیرق‌های سیاه و سفید به تدریس ادامه دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :