رییس‌جمهور: نهادهای مبارزه با فساد، آلوده به فساد اند

- ظفرشاه رویی

اشرف غنی رییس‌جمهور کشور، می‌‌گوید نهادهایی که به منظور مبارزه با فساد اداری ایجاد شده‌اند، خودشان به فساد آغشته‌اند.
آقای غنی که روز گذشته در سومین کنفرانس سالانه اتحادیه‌ی اروپا برای تشدید مبارزه با فساد اداری در افغانستان، در جمعی از مسوولان دولتی، نماینده خاص اتحادیه اروپا، فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان و سفیران برخی از کشورهای کمک‌کننده در ارگ ریاست‌جمهوری صحبت می‌‌کرد، گفت که میلیون‌ها دالر در راستای مبارزه با فساد به مصرف رسیده، اما نتیجه‌ای در قبال نداشته است.
رییس‌جمهور گفت که هرچند وضعیت نسبت به دو و نیم سال گذشته تغییر کرده است، اما افزود که مبارزه با فساد اداری باید به شکل نهادی صورت گیرد. اشرف غنی می‌گوید: «اداراتی که برای مبارزه با فساد اداری ایجاد شده‌اند، خودشان آغشته به فساد شده و باعث به وجود آمدن مشکلات و ناهم‌آهنگی شده‌اند. ما باید یک هم‌آهنگی لازم به وجود بیاوریم.
میلیون‌ها دالر تاکنون به گونه غیر شفاف در افغانستان به مصرف رسیده و تأثیری روی کاهش فساد نداشته‌ است. علتش هم این است که مهارت‌های تخنیکی از سوی کسانی استفاده می‌شود که آن‌ها ظرفیت و یا هم تعهدی به خاطر از بین بردن فساد ندارند.» رییس‌جمهور تاکید کرد این نهادها که باید نظارت و تفتیش می‌کردند، در انجام مسوولیت‌های‌شان ناکام مانده و خودشان آلوده به فساد شده‌اند. به گفته رییس‌جمهور، این نهادها به دلیل این‌که در فساد آلوده شده‌اند، نتوانسته‌اند از فساد اداری جلوگیری کنند.
رییس‌جمهور غنی هم‌چنین تأکید کرد که «هزاران» سفری در راستای مبارزه با فساد اداری صورت گرفته اما تاکنون هیچ دست‌آورد عمده‌ی نداشته است.
اشرف غنی در سخنرانی خود به نهادهایی که در راستای مبارزه با فساد اداری ناموفق بوده‌اند نیز اشاره نموده و از وزارت امور داخله به عنوان «قلب فساد» در نهادهای امنیتی یاد کرد. رییس‌جمهور گفت که شهروندان افغانستان از فساد اداری نگران هستند. به گفته او، این شهروندان ضعیف نیستند بلکه دولت ضعیف دارند. رییس‌جمهور افزود که اصلاحات باید بنیادی شود و ضعف‌های دولت برطرف گردد. آقای غنی ابراز داشت که با رفع ضعف‌های دولت، مبارزه با فساد اداری موفقیت‌آمیز خواهد بود.
رییس‌جمهور غنی از فساد اداری در افغانستان به عنوان مشکل و چالش جدی یاد کرد و گفت هر چند اصلاحات عمده‌ در نهادهای امنیتی انجام شده، ولی با آن هم این نهادها نیاز به اصلاحات بیشتری دارند. رییس‌جمهور در عین حال به روند استخدام کارمندان جدید در نهادهای دولتی اشاره کرد و گفت که شکایت‌ها در این زمینه بالا است. به گفته او، شکایت‌ها بیشتر در این زمینه در باره استخدام کارمندان جدید بر اساس قومیت است.
با این حال، رییس‌جمهور روند مبارزه با فساد اداری را طولانی توصیف کرده می‌گوید که برای از بین بردن آن، تعهد سیاسی لازم وجود دارد. او گفت: «مبارزه با فساد روند دوام‌دار است و ما متعهد استیم که زنده‌گی خویش را تا نابودی این پدیده شوم قربانی کنیم.»

سوء استفاده از تفویض صلاحیت استخدام

هم‌چنین سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز، می‌گوید که دولت افغانستان تاکنون یک پالیسی و استراتژی تدوین شده به منظور مبارزه با فساد اداری ندارد. به گفته او، هرچند اسنادی در این زمینه تهیه شده، اما این اسناد نیازمند بازنگری است.
سرور دانش از وجود ادارات موازی و تداخل در وظایف نهادهای مبارزه‌کننده با فساد اداری از دیگر چالش‌های موجود یاد کرده گفت که در گام نخست برای از بین بردن فساد اداری باید یک استراتژی و پالیسی تدوین شود. به گفته معاون دوم‌ ریاست‌جمهوری، نهادهای مالی بیشترین زمینه‌های فساد را دارند.
آقای دانش هم‌چنین گفت که برخی از اقدامات دولت برای کاهش فساد اداری، منجر به افزایش فساد شده است. او به واگذاری صلاحیت‌های استخدام افراد جدید به وزیران اشاره کرده گفت که این اقدام منجر به افزایش فساد شده است. سرور دانش در این کنفرانس گفت: «به صراحت و صادقانه باید یادآور شویم که برخی از وزارت‌ها و ادارات از این تفویض صلاحیت سوء استفاده کردند، امروز در موارد زیادی میکانیزم و نظارت محکم و دقیق بر استخدام وجود ندارد و حتا بین اعضای هیأت‌های تعیینات در ادارات، برای استخدام افراد خاصی قبلاً تبانی صورت می‌گیرد و یا هر عضو هیأت تعیینات برای افراد مورد نظر خود به طور سلیقه‌ای نمره می‌دهد، نه بر اساس لیاقت‌ها و معیارها و یا حتا با کمال تأسف گفته می‌شود که سوال‌های امتحان قبلا بیرون داده می‌شود و یا کاندیدان مورد نظر قبلاً گزینش می‌شوند و یا حتا بعد از انجام شارت لیست، به خاطر ممانعت از ورود افراد خاص و یا منسوبین اقوام و گروه‌های خاص، اصل پروسه لغو می‌شود و از نو به رقابت اعلام می‌گردد که هم باعث فساد در اداره می‌شود و هم باعث کندی روند استخدام تا جایی که در پر شدن یک بست خالی، گاهی بیش از یک سال وقت تلف شده است.» معاون رییس‌جمهور تأکید کرد که کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی که قبلاً صلاحیت استخدام کارمندان جدید دولتی را به عهده داشت، باید از نو احیا و تقویت و قانون خدمات ملکی هرچه زودتر دوباره تعدیل شود.
فرانزمایکل میلبن نماینده خاص اتحادیه اروپا در افغانستان نیز، از فساد اداری در کشور به عنوان بزرگ‌ترین مشکل یاد کرد. آقای میلبن گفت که هر چند گام‌هایی برای از بین بردن فساد اداری برداشته شده است، اما با آن هم شهروندان افغانستان همه‌ روزه به دلیل فساد، قربانی می‌دهند و از آن رنج می‌برند. نماینده خاص اتحادیه اروپا هم‌چنین تأکید کرد که باندها و گروه‌هایی هم حضور دارند که مانع روند مبارزه با فساد اداری می‌شوند.
تدامیچی یاماموتو فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز،‌ از فساد اداری در کشور به عنوان بزرگ‌ترین چالش یاد کرده گفت: «فساد یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در برابر صلح پایدار و انکشاف در افغانستان می‌باشد.»
آقای یاماموتو در عین حال افزود که گام‌های مؤثری نیز تاکنون در راستای مبارزه با فساد اداری برداشته شده است.
فساد اداری در افغانستان از چالش‌ها و بحث‌های مهم به شمار می‌رود. دولت افغانستان تاکنون نهادهای زیادی را در راستای مبارزه با فساد اداری ایجاد کرده است. هم اکنون حدود ۱۸ نهاد در این زمینه فعالیت دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :