نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک؛ خودکفایی در صنعت پلاستیک در سایه‌ی مشکل‌های صنعت‌کاران

- حسین حیدری

اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک، تحت نام افغان پلاستیک، با اشتراک صنعت‌کاران افغان و کشور‌های ایران، پاکستان، هند، چین، ترکیه و تایلند روز گذشته در کابل گشایش یافت.
شماری از صنعت‌کاران در این نمایشگاه از عملی نشدن وعده‌های حکومت شاکی بودند و گفتند که امنیت‌ حتا از خانه تا محل کار‌شان تأمین نیست.
وحیدالله احمدزی، یکی از این صنعت‌کاران می‌گوید: «تمام گپ‌های مسوولان دولتی که در کنفرانس‌ها و سمینار‌ها گفته می‌شود، پنج درصدش عملی نمی‌شود، یک صنعت کار که از فابریکه تا خانه خود می‌رود، امنیتش حفظ نیست، صنعت‌کاران در یک حالت بحرانی به سر می‌برند، تمام کار‌ها را صنعت‌کاران از بازوان خود می‌کنند، اگر ناامنی و همکاری‌نکردن دولت به این صورت ادامه پیدا کند، صنعت‌کاران به خارج از کشور کار‌های خود را انتقال می‌دهند، آهسته آهسته صنعت پلاستیک از بین می‌رود و [سرمایه‌گذاران] در خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند.» آقای احمدزی دو سال می‌شود که لوله‌های پلاستیکی، پیپ‌های پلاستیکی، کلکین‌های پی‌وی‌سی، پی‌آر‌سی، قالب‌های پلاستیکی و پرنتر‌های لیزری را از کشور چین وارد و در کابل، اتصالات پی‌وی‌سی و اتصالات پی‌آر‌سی را تولید می‌کند.
او می‌گوید که در بازار افغانستان رقابت ناسالم با کیفیت پایین وجود دارد، امنیت جان صنعت‌کاران در خطر است و بازار فروش محدود می‌باشد، اما می‌افزاید که بر عکس در خارج از کشور امنیت صنعت‌کاران تأمین و بازار فروش‌شان نیز وسیع می‌باشد.
در همین حال قدرت‌الله یک صنعت‌گر دیگر، از مکان نامناسب این نمایشگاه شکایت کرد، اما تأثیر برگزاری آن را مثبت خواند: «روی بازاریابی ما تأثیر خوب دارد، بعضی مشتریان و شرکت‌های خارجی که این‌جا هستند از کار یک دیگر خبر می‌شویم، با شرکت‌هایی که آشنا شدیم، باز در بخش تولید و فروش همکاری می‌کنیم.»
او می‌گوید که در خارج از کشور مکان‌های مشخص و مناسب برای نمایشگاه‌ها وجود دارد، اما در افغانستان بیشتر مکان‌های برگزاری نمایشگاه‌ها استندرد نیستند، برنامه‌ها را در سالون عروسی می‌گیرند. در همین حال خان‌جان الکوزی معاون هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان در اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک ۱۰۸ فابریکه تیل و مرمر کشور را در حال سقوط خواند و گفت که بهتر است این شرکت‌ها از تدارکات کشیده شود.
معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع کشور فساد و ناامنی را از مشکل‌های عمده صنعت‌کاران دانست و خواستار توجه جدی دولت به این بخش‌ها شد.
به نقل از مسوولان، در این نمایشگاه ۹۵ شرکت پلاستیک‌سازی اشتراک دارند که بیشترین سهم آن به کشور ایران داده شده است.

خودکفایی؛ آری یا نه؟

معاون هیأت مدیره‌ی اتاق تجارت و صنایع کشور گفت که افغانستان در تولید پلاستیک و ۲۷ قلم تجارتی دیگر به «خودکفایی» رسیده است. آقای الکوزی گفت: «از پلاستیک در تمام صنعت‌ها استفاده می‌شود و اگر صنعت و تولید نباشد، کشور به خود‌کفایی نمی‌رسد، افغانستان فابریکه‌های مدرن پلاستیک‌سازی دارد که از لحاظ استعداد و کیفیت در منطقه رقابت کرده می‌توانیم، تلاش داریم که از این نمایشگاه‌ها در کشور‌های همسایه نیز برگزار کنیم.» در عین حال محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در این نمایشگاه گفت که صنعت پلاستیک در بسیاری از بخش‌های زنده‌گی نقش دارد.
آقای محقق گفت: «این نمایشگاه، اراده‌ی یک دور‌نما برای آینده صنعت و تجارت افغانستان است، کشور تنها با توجه به مسایل امنیتی ساخته نمی‌شود، امنیت زمینه‌ساز و سرمایه‌گذاری و توجه به صنعت مهم است.»
معاون دوم ریاست اجرایی هم‌چنان از ساخت پارک‌های صنعتی در کابل و ولایت‌های کشور خبر داد و گفت که سهولت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند.
در همین حال قربان حقجو معین مالی و اداری وزارت تجارت و صنایع کشور اما خلاف حرف‌های معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع که گفته است افغانستان در صنعت پلاستیک، به خودکفایی رسیده، می‌گوید که افغانستان سالانه به ارزش ۳۰۰ میلیون دالر مواد پلاستیکی وارد می‌کند.
او گفت که در داخل کشور در بخش صنعت پلاستیک ۱۲۰ میلیون دالر را ۳۴۲ فابریکه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که بسنده نیست و باید سرمایه‌گذاری‌های بیشتری صورت گیرد. آقای حقجو افزود: «نظر به سال گذشته در سال ۱۳۹۶ یک‌و‌نیم برابر، ۱٫۷۵ میلیار دالر در بخش‌ انرژی‌های برقی، آبی و آفتابی کشور‌های هند و ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.» یکی از شکایت‌هایی که پی هم از سوی سرمایه‌گذاران بلند می‌شود، مشکل‌های قانونی در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری بوده است، اما معین مالی و اداری وزارت تجارت و صنایع هم‌چنان گفت که متن جدید قانون سرمایه‌گذاری را تهیه کرده و آن را برای طی مراحل قانونی به وزارت عدلیه فرستاده‌اند. به نقل از مسوولان این قانون، سهولت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذران داخلی و خارجی فراهم می‌کند و حکومت را مطابق به قانون اساسی کشور، مجبور به حمایت و تشویق صنعت‌کاران می‌سازد.
گفتنی است که نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک را اتاق تجارت و صنایع کشور به همکاری شریکان این بخش، برای سه روز راه‌اندازی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :