سیما سمر: توان‌مندسازی خانم‌ها در پولیس توان‌مندسازی حاکمیت قانون است

- ظفرشاه رویی

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به حضور، مصونیت و بلندبردن ظرفیت خانم‌ها در صفوف پولیس تاکید کرده می‌گوید که این اقدامات می‌تواند منجر به حاکمیت بیشتر قانون در کشور شود.
خانم سمر که روز یک‌شنبه، دهم ثور، در دومین کنفرانس ملی «حقوق بشر و پولیس» در جمعی از خانم‌های شامل در صفوف نیروهای پولیس، مسوولان وزارت امور داخله، سفیر ناروی و برنامه‌ی انکشافی سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد، از پولیس به عنوان نخستین زنجیره تأمین عدالت در کشور یاد کرده افزود که در راستای تأمین مصونیت و بلندبردن ظرفیت خانم‌ها در صفوف نیروهای پولیس باید کارهای بیشتری صورت گیرد. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: «خانم‌ها اکثریت مطلق نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهند، بناً ما ضرورت داریم که پولیس زن ما به حدی تقویت شوند که بتوانند اکثریت نفوس افغانستان را حمایت بکند، ما این کار را انجام داده نمی‌توانیم تا زمانی که خانم‌ها مصونیت نداشته باشند و ظرفیت شان بالا برده و واقعاً توان‌مند نشوند. توان‌مندسازی خانم‌ها در پولیس، توان‌مندسازی حاکمیت قانون در افغانستان است. بدون توان‌مندساختن نصف نفوس جامعه ما صلح، دموکراسی، حاکمیت قانون و انکشاف را در افغانستان توسعه داده نمی‌توانیم.»
سیما سمر هم‌چنین تاکید کرد که توان‌مندسازی و تقویت زنان به مفهوم تضعیف مردان نیست، بلکه به گفته او، این اقدام می‌تواند به تامین عدالت و مصونیت منجر شود. خانم سمر از پولیس به عنوان نزدیک‌ترین دستگاه دولتی به مردم یاد کرده گفت، هرگاه ماموران پولیس به عنوان نخستین زنجیره تأمین عدالت مسوولیت‌های‌شان را به درستی و خوبی انجام ندهد، دیگر نهادهای عدلی و قضایی نیز نمی‌توانند کارهای مؤثری داشته باشند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: «تنفیذ قانون وظیفه پولیس است، در صورتی که این‌ها خودشان مصون نباشند و قانون را نفهمند، نمی‌توانند واقعاً قانون را تطبیق بکنند. به این مسایل جدی باید توجه شود. هر نوع قانون‌شکنی از طرف پولیس و یا هرکس دیگری نباید قابل قبول باشد. چون پولیس در هرکشوری، زنجیر اول تأمین عدالت است. یعنی اگر پولیس کار خود را انجام ندهد سارنوالی و محکمه هیچ کاری کرده نمی‌توانند. به همین‌ خاطر تأکید می‌‌کنیم که وظیفه پولیس یک وظیفه مقدس است و برای تأمین عدالت گام اولی را شما (مأموران پولیس) برمی‌دارید.»
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین به خانم‌هایی که در صفوف نیروهای پولیس فعالیت دارند تأکید کرد که باید در راستای بلند بردن ظرفیت‌شان توجه بیشتری داشته باشند و تنها به سپری‌کردن کورس‌های آموزشی کوتاه‌مدت تکیه نکنند. به گفته او، هرگاه ظرفیت این خانم‌ها بلند برود، به همان اندازه می‌توانند مسوولیت‌های‌شان را بهتر و خوب‌تر انجام بدهند. داکتر سیما سمر خطاب به زنان پولیس می‌گوید: «علمی را که شما می‌آموزید، سرمایه‌ای است که کسی از شما گرفته نمی‌‌تواند و در این راستا باید زیاد توجه بکنید و قوانین افغانستان را باید از یاد داشته باشید، شما کسانی هستید که قانون را تنفیذ می‌کنید، به همین خاطر است که به کورس‌های دو ماهه، چهار ماهه یا شش ماهه‌ای که می‌گیرید، بسنده نکنید، بلکه هر روز و هر ساعت تلاش بکنید که ظرفیت خود را بلند ببرید، دوم این که اعتماد به نفس داشته باشید، اعتماد به نفس شما با ذخیره عملی‌ و ظرفیت‌تان بیشتر حاصل می‌شود… شما زمانی که ظرفیت‌تان را بالا می‌برید، به صورت طبیعی اعتماد به نفس هم پیدا می‌کنید.»
سیما سمر در دومین کنفرانس ملی «حقوق بشر و پولیس» که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به منظور تعمیم ارزش‌های حقوق بشری و نظارت از اجرای آن در نهادهای امنیتی برگزار شده بود، از خانم‌هایی که در صفوف نیروهای پولیس قرار دارند خواست تا با رفتارهای‌شان اعتماد مردم نسبت به پولیس را بیشتر جلب کنند. به گفته او، هرگاه زنان در پولیس رفتار خوب داشته باشند، مردم تشویق می‌شوند تا دختران‌شان را برای پیوستن به صفوف این نیروها بفرستند.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنین به مصونیت خانم‌ها در صفوف نیروهای امنیتی تأکید کرده می‌گوید که این خانم‌ها باید از هم‌دیگر حمایت کنند. به گفته او، اتحاد خانم‌ها زمینه‌ها را برای پیش‌رفت‌شان بیشتر مساعد می‌سازد. داکتر سیما سمر از خانم‌هایی که در صفوف نیروهای امنیتی به ویژه پولیس قرار دارند، خواست تا هرگاه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند موضوع را به کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارش دهند. وی خطاب به ماموران پولیس زن گفت: «اگر شما با آزار و اذیت جنسی مواجه می‌شوید، ‌یا خدای نکرده کسانی از نگاه جنسی آزارتان می‌دهند و تحقیر و توهین می‌کنند، شما باید به کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعتماد داشته باشید و شکایت بکنید. محرمیت شکایت‌تان محفوظ است و اگر شما نخواسته باشید، نام شما گرفته نمی‌شود. ولی بررسی می‌شود و تلاش می‌کنیم که زمینه و مصونیت خواهران ما در صفوف پولیس بیشتر شود، شما اگر خودتان امنیت و مصونیت نداشته باشید، به دیگر مردم امنیت و مصونیت داده نمی‌توانید.»
داکتر سیما سمر در عین حال از مسوولان وزارت امور داخله خواست تا خانم‌های شامل در چوکات این وزارت را به صورت فردی و تنهایی در یک جای مقرر نکنند. به گفته او، این خانم‌ها با اتکا به هم‌دیگر احساس مصونیت بیشتر خواهند کرد. خانم سمر گفت که هرگاه یک دختر در یک مکان مقرر شود، او به آشپز قوماندانی امنیه یا یک پوسته پولیس تبدیل خواهد شد. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که برای تأمین مصونیت خانم‌ها در صفوف نیروهای امنیتی به ویژه پولیس، مکان‌های جداگانه‌ برای خانم‌ها به منظور ادای نماز، صرف طعام، تبدیل لباس و دست‌شویی‌های مخصوص در نظر گرفته شود.
در همین حال، اکرام‌الدین یاور معین وزارت امور داخله می‌گوید که این وزارت به بهبود وضعیت زنان در صفوف نیروهای پولیس متعهد بوده و در راستای بلندبردن ظرفیت و سطح آگاهی این خانم‌ها تا کنون گام‌های خوبی برداشته است. آقای یاور گفت که تا کنون یک‌هزار و ۶۰۰ تن از دختران به منظور آموزش‌های حرفه‌ای به ترکیه فرستاده شده و هم‌چنین بودجه مشخصی برای ارتقای ظرفیت آنان در نظر گرفته شده است.
اکرام‌الدین یاور هم‌چنین گفت که ۴۷۰ بست در تمام ولایات به منظور حل مشکلات خانواده‌گی در نظر گرفته شده است. به گفته او، در این بست‌ها زنان به عنوان پولیس گماشته می‌شوند. معاون وزارت امور داخله افزود که در زمینه تأمین مصونیت پولیس زن نیز مورد رسیده‌گی قرار گرفته و این نیروها بیشتر در مراکز ولایات مستقر هستند.
در حال حاضر شمار زنان در چوکات پولیس، نزدیک به سه هزار تن است، اما دولت افغانستان در نظر دارد تا این رقم را به ده هزار برساند.

اشتراک گذاري با دوستان :