احسان‌الله احسان در نقش جدید

- بیژن

چند روز است که رسانه‌های پاکستانی، کمپاین شدید ضد افغانستان به راه انداخته‌اند. ملا احسان‌الله احسان سخنگوی گروه جماعت الاحرار پاکستانی که مسوولیت حمله به زیارت لال شهباز قلندر را در ایالت سند به دوش گرفته بود، به ارتش پاکستان تسلیم شده است. این آقا که مدت طولانی سخنگوی گروه طالبان پاکستانی و جماعت الاحرار بود، ظاهراً به ارتش پاکستان تسلیم شد و راه خود را از سازمانش جدا کرد.
در چند روز گذشته ارتش پاکستان او را پشت پرده تلویزیون‌های پاکستانی می‌آورد تا به قول معروف «اعتراف» کند. این آقا در این برنامه‌ها می‌گوید که سازمان امنیت ملی افغانستان در هم‌آهنگی با سازمان‌های استخباراتی هند، از جماعت الاحرار و گروه طالبان پاکستانی حمایت می‌کنند. او یک نسخه از تذکره‌ی ورقی افغانی را هم به تلویزیون‌های پاکستانی نشان می‌دهد و می‌گوید که امنیت ملی افغانستان، این کاغذ را در اختیار او قرار داده بود.
ارتش پاکستان برای مظلوم‌نمایی این کمپاین رسانه‏ای را به راه انداخته است. ارتش پاکستان تلاش می‌کند که افغانستان و هند را کشورهایی معرفی کند که بی‌ثبات‌سازی پاکستان را در آجندا دارند. ارتش پاکستان هم‌چنان می‌خواهد به مردم پاکستان بباوراند که دشمن آنان خارجی است نه تروریسم داخلی و تغذیه شده از دهلیزهای قدرت پاکستان.
روزنامه‌نگاران حرفه‌ای پاکستان، آنانی که شرافت و تعهد اخلاقی را جدی گرفته‌اند، پشت صحنه تسلیمی ملا احسان‌الله احسان را افشا کردند. آقای احسان‌الله احسان به میانجی‌گری عصمت معاویه با ارتش پاکستان معامله کرده است. برخی از روزنامه‌نگاران پاکستانی می‌گویند که عصمت معاویه سردسته طالبان پنجابی که در سال ۲۰۱۴ به ارتش پاکستان تسلیم شد، دوست شخصی احسان‌الله احسان است و او میان ارتش پاکستان و سخنگوی پیشین جماعت الاحرار میانجی‌گری کرده است. بر مبنای افشاگری‌های روزنامه‌نگاران پاکستانی، ملا احسان‌الله احسان در بدل معافیت از تعقیب قضایی و امتیاز‌های دیگر به ارتش پاکستان تسلیم شده است.
به گفته روزنامه‌نگاران افشاگر پاکستانی، دولت پاکستان ظاهراً پذیرفته است که برای احسان‌الله احسان خانه‌ی شخصی بخرد و آن را در اختیار خانواده‌اش قرار دهد. تأمین مصارف خانواده‌ی این سخنگوی پیشین جماعت الاحرار را هم دولت پاکستان به دوش گرفته است. رسانه‌های اصلی و مسلط پاکستانی بدون این که این اطلاعات را منتشر کنند، به کمپاین ارتش پاکستان علیه افغانستان پیوسته‌اند.
هیچ کسی نمی‌تواند انکار کند که ارتش پاکستان دوگانه بازی می‌کند. این ارتش در جنگ با ترور از ایتلاف بین‌المللی حمایت می‌کند، هم از تروریستان. این بازی دوگانه دیگر رو شده است. جنرال‌های پاکستانی هم نمی‌توانند آن را پنهان کنند. صدمه‌ی حیثیتی کلانی به ارتش پاکستان وارد شده است. این ارتش با راه‌اندازی این کمپاین‌ها می‌خواهد این حیثیت را برگرداند. اما حیثیت این ارتش برنمی‌گردد.
کمپاین‌کننده‌گان پاکستانی فراموش کرده‌اند که سیاست‌های ارتش پاکستان، جزیزه‌های فاقد حاکمیت دولت در افغانستان به وجود آورد. این جزیزه‌ها به بهشت امن تروریست‌ها از جمله گروه‌های ضد دولت پاکستان بدل شد. اگر ارتش پاکستان بازی دوگانه نمی‌کرد، نه جزیره‌های فاقد حاکمیت دولت در قلمرو افغانستان ایجاد می‌شد و نه پاکستان با مشکل تروریسم مواجه. اما این حقیقت در کمپاین رسانه‌ای ارتش پاکستان کتمان می‌شود.
سناریوی تسلیمی احسان‌الله احسان و افشاگری‌های روزنامه‌نگاران پاکستانی، نشان‌دهنده آن است که این شخص، از همان آغاز عامل نفوذی ارتش پاکستان در گروه طالبان پاکستانی و بعد جماعت الاحرار بود. ارتش پاکستان این عامل نفوذی خود را دو باره فرا خواند تا نقش جدیدش را ایفا کند. اگر احسان‌الله احسان عامل نفوذی ارتش پاکستان در درون گروه طالبان نمی‌بود، این ارتش به او امتیاز معافیت از تعقیب عدلی و امتیاز‌های دیگر نمی‌داد.
ارتش پاکستان پس از حمله به زیارت لال شهباز قلندر اعلام کرد که عملیاتی را به نام «رد الفساد» بر ضد طالبان پاکستانی و گروه جماعت الاحرار به راه انداخته است. این ارتش مدتی پیش اعلام کرد که این گروه‌ها را در قلمرو پاکستان شکست داده و تمام هسته‌های آنان را نابود کرده است. ارتش پاکستان اعلام کرد که در موقعیت برتر قرار دارد. هیچ ارتش در حال پیروزی، به دشمن تسلیم شده‌اش امتیاز نمی‌دهد.
امتیاز زمانی داده می‌شود که ارتش در حال باخت باشد یا حداقل دشمنش را زمین‌گیر نکرده باشد. بر مبنای این قاعده می‌توان حکم کرد که احسان‌الله احسان از همان آغاز دشمن ارتش پاکستان نبود. او عامل نفوذی این ارتش در میان دشمنانش بود. ارتش پاکستان حالا تشخیص داد که وقت استفاده از احسان‌الله احسان در یک صحنه دیگر است.
به همین دلیل بود که او را فراخواند و روبه‌روی دوربین رسانه‌ها قرار داد تا چاشنی جدیدی برای تبلیغات ضد افغانستان فراهم کنند. ارتش پاکستان می‌خواهد برای حمایت از طالبان افغانی در درون جامعه پاکستان ذهنیت‌سازی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :