ریاست تجارت زنان به ساختار وزارت تجارت افزوده می‌شود

- زینب فرهمند

وزارت تجارت و صنایع می‌گوید ایجاد ریاست تجارت زنان و اتاق تجارت زنان متشبث، از اقداماتی است که این وزارت در راستای رشد تجارت زنان روی دست گرفته است.
همایون رسا وزیر تجارت و صنایع در سومین کنفرانس بررسی وضعیت کاروبار گفت که حمایت از تجارت زنان از اولویت‌های کاری وزارت تجارت و صنایع بوده و ایجاد ریاست تجارت زنان و اتاق تجارت و صنایع زنان متشبث، از اقداماتی است که این وزارت برای رشد تجارت بانوان در نظر گرفته است.
همایون رسا گفت: «ما تسهیلات لازم را برای ایجاد اتاق تجارت و صنایع زنان و تأسیس ریاست تجارت زنان در وزارت تجارت و صنایع [انجام دادیم] و آن‌ها را از جمله اقداماتی می‌دانیم که ما روی دست گرفته‌ایم.»
کنفرانس بررسی کاروبار از سوی اتاق تجارت افغانستان انجام شده و نشان داده است که بیشترین مشکلات سرمایه‌گذاران در افغانستان در بخش‌های زیربنایی چون برق و زمین، مالیات، منابع مالی،گمرک‌ها و کارگران ماهر می‌باشد.
وزیر تجارت و صنایع می‌گوید که در بخش‌های زیر بنایی با شرکت برشنا توافق‌هایی داشته‌اند که بر اساس آن برق به دسترس سرمایه‌گذاران و صنعت‌کاران گذاشته می‌شود.
آقای رسا می‌گوید که در سال گذشته ۲۸ قانون را بر اساس جدول زمانی معین، تعدیل و اصلاح کرده‌اند و امسال در نظر است که ۱۷ قانون دیگر نیز تعدیل و اصلاح شوند تا در تجارت متشبثان، سهولت‌های لازم به میان بیاید و افغانستان بتواند تمام سیستم تجارتی و اقتصادی‌اش را به اساس استندردهای بین‌المللی عیار بسازد.
وزیر تجارت و صنایع می‌گوید که افغانستان سال گذشته یک میلیارد دالر برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق دریافت کرده است و نیاز به ۴٫۵ تا ۵ میلیارد دالر است تا افغانستان به یک کشور صادرکننده‌ی برق بدل شود. به قول وزیر تجارت، در صورتی که سه‌و‌نیم میلیارد دیگر به دست بیاید، افغانستان می‌تواند در تولید برق خودکفا شود.
همایون رسا گفت که حکومت وحدت ملی از سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش تولید برق استقبال می‌کند.
وی هم‌چنان وضعیت سرمایه‌گذاری در افغانستان را به تناسب سال گذشته بهتر پیش‌بینی کرده می‌گوید که در آغاز سال جدید، ۱٫۳میلیارد دالر پیشنهاد از بخش خصوصی به این وزارت آمده است و اگر این پیشنهاد منظور شود، تنها یک قلم از این پیشنهاد، ۱٫۳ میلیارد دالر خواهد بود.
همایون رسا وزیر تجارت و صنایع می‌گوید که ۱۴۶ توصیه در امور تجارت را باید در سال جاری شناسایی کنند که بر بنیاد برخی از این توصیه‌ها، باید قانون تعدیل شود و یا هم برای برخی دیگر از توصیه‌ها، قانون ساخته شود. وزیر تجارت می‌گوید: «۳۶ توصیه شناسایی شده است که ایجاب تعدیل قانون را می‌کند، به این منظور مسوده‌ی قانون شرکت‌ها شکل گرفته است و قرار است که به وزارت عدلیه فرستاده شود تا پس از آن، از پارلمان پاس شود.»
وزارت کار و امور اجتماعی: برای اعزام کارگر به بیرون کشور تلاش می‌کنیم
وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که در تلاش است زمینه‌های اعزام کارگران افغان را به خارج از کشور، خصوصاً کشورهای خلیج، فراهم بسازد.
وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که افغانستان طیف وسیعی از کارگران را دارد، اما مشخصه‌ی مهمی که در کشورهای خارجی برای جذب کارگران وجود دارد، داشتن سند معتبر است.
احمدشاه صالحی معین وزارت کار و امور اجتماعی در سومین کنفرانس بررسی وضعیت کاروبار گفت که از گذشته‌ها این امیدواری وجود داشته است که کارگران افغان به خارج کشور فرستاده شوند و طیف وسیعی از کارگران افغانستان وجود دارد که می‌توانند در مارکیت‌های خارج کار کنند، اما به قول او، آن چه مهم است این است که آیا افغانستان آماده‌گی اعزام کارگران به خارج از کشور را دارد یا نه؟
صالحی گفت: «مشخصه بسیار خاص مارکیت خلیج این است که یک تصدیق بسیار معتبر باید در دست‌رس کارگران ما قرار داشته باشد و در قدم دوم باید مدیریت فرستادن کارگر بر مبنای استندردها و معیارهای بین‌المللی باشد.»
وی در ادامه گفت که این وزارت کارهای ابتدایی برای اعزام کارگران به خارج از کشور را از یک سال به این سو با بانک جهانی آغاز کرده است. معین وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که تا حدود یک ماه آینده قرارداد فرستادن کارگران به خارج امضا خواهد شد و با استفاده از آن پروژه و بلندبردن ظرفیت‌های کاری در بازار کار افغانستان به راه انداخته می‌شود و سکتور خصوصی افغانستان، باید آماده‌گی عام و تام فرستادن کارگران را به کشورهای خارجی و حوزه‌ی خلیج داشته باشد.
اتاق تجارت افغانستان در سومین نشست بررسی کاروبار نتایج تحقیقی را منتشر کرده است که در آن یکی از مشکل‌های بازار کاروبار در افغانستان نبود کارگر ماهر می‌باشد.
معین وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که عدم تناسب نیاز بازار با نیروی تحصیل کرده از معضل‌های کار در افغانستان است. وی به طور نمونه گفت که در برخی رشته‌ها افغانستان نیاز به کارگر ماهر دارد، ولی ظرفیتی وجود ندارد و ناچار از بیرون نیرو وارد می‌کند، در حالی که در برخی رشته‌های دیگر تعداد متخصصان زیاد بوده و بازار افغانستان در آن رشته اشباع شده است.
احمدشاه صالحی می‌گوید که یکی از کارهای این وزارت در متناسب‌کردن تربیت کارگر مطابق با نیاز بازار ازدیاد مراکز آموزشی فنی حرفه‌ای است. او گفت که در سال ۲۰۱۵، نُه مرکز تربیت کارگران تخنیکی و مسلکی فعال بوده است، اما در سال گذشته مکان‌های تربیتی، به ۴۶ مرکز افزایش یافته است. آقای صالحی هم‌چنان گفت: «مرکزهای تربیتی، خصوصاً در ولایت‌هایی چون نورستان، غور، بادغیس و ارزگان که کمتر توسعه یافته‌اند، ایجاد شده است.»

اشتراک گذاري با دوستان :