برادران راضی

- مهدی شیرآبادی

ما افغان‌ها گاهی ناسپاس می‌شویم و از وضعیت خوبی که در آن قرار داریم احساس نارضایتی می‌کنیم. درست است که در کشور ما امنیت وجود ندارد ولی در عوض‌اش بهترین دوغ جهان در قریه‌جات افغانستان تولید می‌شود. آدم نباید همیشه نیمه خالی پیاله را ببیند و از ساقی بخواهد که کرمی نماید. مثلا همین قضیه حمله بر قول ‌اردوی ۲۰۹ شاهین را ببینید. درست است که چندصد نفر کشته و زخمی شد ولی حسناتی هم داشت. کوچک‌ترین حسن‌اش باز کردن چشم وزیر حمله و گوش آقای زعیم بود. در کشورهای دیگر نیز بر قول‌اردو حمله می‌شود اما خدا شاهد است که جوس از جوس تکان نمی‌خورد.
تصور کنید درست زمانی که یک حادثه کوچک در یک گوشه دور افتاده کشور اتفاق می‌افتد زعیم ملت لب به سخن می‌گشاید و فریاد می‌زند: «دیگر طالبان را برادران ناراضی خطاب نمی‌کنم.» توجه بفرمایید به همین کلمه «ناراضی خطاب نمی‌کنم» که چقدر به‌موقع و هنرمندانه به کار رفته است. خواهش می‌کنم قسمت «طالبان و برادران» را فعلا کار نگیرید. آنان که کاری به کار من و شما ندارند. بگذارید با نارنجک بازی کنند. فعلا بحث روی رضایت و عدم رضایت است. ظرافت و باریکی‌ایی که در کلام این مرد نهفته است را فقط یک شیرآبادی می‌تواند رمز‌ بگشاید. آه خدای من! یعنی فرموده است برادران من شما را دیگر ناراضی خطاب نخواهم کرد؛ چرا که شما از من راضی شدید و من هم از شما راضی شدم و خداوند از همه ما راضی باشد. شما را به خدا، خوب گوش بگیرید. آرامشی که در این کلام حس می‌شود را قبلا حس کرده‌اید؟ همان شب زفاف که بهترین شب زندگی است شما این قدر احساس نرمی کرده‌اید؟ با شنیدن این جمله نیم انگشته خون دل آدم بدل به آب زمزم می‌شود. چه وضعیتی بهتر از این وضعیت است که دیگر دو برادر از هم ناراض نباشند؟
می‌دانم حالا شما می‌گویید استعفای وزیر دفاع بدترین اتفاق پنج هزار سال اخیر در کشور است و با کنار رفتن وی سیاهی با نوک بیل بر صفحات تاریخ این کشور افشانده شده است. اما من چنین فکر نمی‌کنم. اگر جناب ایشان به علت ناکامی در اجرای وظیفه استعفا می‌کرد و با قهر از دفتر بیرون می‌رفت، حق با شما بود. اکنون قضیه فرق می‌کند. آقای وزیر وقتی می‌خواست از سمت خود کنار برود، رییس‌جمهور به پاس خدمات شایسته وی جلسه‌ای در ارگ دایر کرد و از کارکردهای وی تقدیر به عمل آورد. این نشان می‌دهد که به رضایت طرفین از همدیگر صدمه وارد نشده و ممکن است پس از چند روز آقای باحیا دوباره وارد کابینه شود و خدمات ارائه کند.

اشتراک گذاري با دوستان :