مؤسسه مصونیت و کاهش بحران: وضعیت مدافعان حقوق بشر نگران‌کننده است

- سکینه امانی

یک نهاد حقوق بشری با ارایه گزارشی از وضعیت فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که گسترش ناامنی‌ها فعالیت این مدافعان را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.
مؤسسه‌ مصونیت و کاهش بحران، در گزارشی گفته است که بخشی از مدافعان و فعالان حقوق بشر به دلیل ترس از حملات مسلحانه علیه خودشان مناطق اصلی‌شان را ترک کرده‌اند.
این گزارش که در نتیجه مصاحبه با دو صد تن از مدافعان حقوق بشر در ۱۳ ولایت انجام شده، حاکی است که بیشتر تهدیدها از سوی «گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان» بر آنان متوجه است. در این گزارش آمده است که مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران، سخنگویان نهادهای حقوق بشری در حالاتی هدف حمله فزیکی و تهدیدهای مستقیم از جانب برخی از مقام‌های رسمی و غیررسمی نیز قرار گرفته‌اند.
مؤسسه مصونیت و کاهش بحران به خشونت‌های گسترده بر خبرنگاران در سال ۲۰۱۶ میلادی اشاره کرده می‌گوید که در آن سال ۱۳ خبرنگار کشته شده‌اند. به گفته این نهاد، اکثریت این خبرنگاران در نتیجه حملات و «اقدامات تروریستی گروه طالبان» کشته شده‌اند. این مؤسسه می‌گوید که در جریان سال ۲۰۱۶، قضایای تهدید علیه ۳۰ تن از مدافعان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را بررسی کرده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که از این میان بیست تن از این مدافعان، از سوی گروه طالبان به مرگ تهدید شده‌اند. به گفته این نهاد، سه تن دیگر از سوی نهادهای حکومتی و هفت تن دیگر از سوی گروه‌های ناشناس تهدید شده‌اند.
در گزارش مؤسسه مصونیت و کاهش بحران آمده است که در جریان سال گذشته‌ی میلادی، بیشتر از ۲۵۰ تن از فعالان و مدافعان حقوق بشر و هم‌چنین دست‌اندرکاران رسانه‌ها به دلیل ترس از دست‌دادن جان‌های‌شان، مناطق اصلی‌شان را ترک کرده‌اند. به گفته این نهاد، این مدافعان حقوق بشری بیشتر در ولایت‌های فراه، فاریاب، هلمند، ارزگان، کندز و بادغیس فعالیت داشتند. مؤسسه مصونیت و کاهش بحران تأکید کرده که واقعات تهدید مدافعان حقوق بشر به مراتب بیشتر از اسناد دست‌داشته‌ی این نهاد است.
این نهاد حقوق بشری می‌افزاید که در جریان سال گذشته‌ی میلادی پیش‌رفت‌های خوبی نیز در زمینه دفاع از مدافعان و فعالان حقوق بشر صورت گرفته است. مؤسسه مصونیت و کاهش بحران به برخی از اقدامات کمیسیون مستقل حقوق بشر و هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، اشاره کرده می‌افزاید که کمیسیون حقوق بشر یک برنامه‌ی ملی برای دفاع از مدافعان حقوق بشر طرح کرده و قرار است این برنامه مورد اجرا قرار گیرد. در این گزارش به توظیف دو کمیته به منظور بررسی پرونده‌های خشونت بر خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر از سوی حکومت نیز اشاره شده است.
با این‌حال، مؤسسه مصونیت و کاهش بحران در گزارش خود گفته است که هر چند در برخی از زمینه‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته، اما به صورت کل در این زمینه توجه جدی صورت نگرفته است.
مؤسسه مصونیت و کاهش بحران به ۱۸ واقعه‌ی آدم‌ربایی که اکثریت ربوده‌شده‌گان را کارمندان نهادهای بشردوستانه تشکیل می‌دهند، اشاره کرده می‌افزاید که حکومت افغانستان مسوولیت دارد تا برای حفاظت جان شهروندان، به ویژه مدافعان حقوق بشر، بیشتر متوجه باشد.
مؤسسه مصونیت و کاهش بحران تاکید کرده که حکومت افغانستان کمیسیون مستقل حقوق بشر را در اجرای برنامه ملی این کمیسیون به منظور حمایت از مدافعان حقوق بشر همکاری جدی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :