حبیبی و شهیم: خواستیم تهداب اخلاقی بگذاریم

- ظفرشاه رویی

به دنبال حمله خونین گروهی از طالبان بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ، جنرال عبدالله حبیبی وزیر دفاع و جنرال قدم‌شاه شهیم لوی درستیز نیروهای اردوی ملی از مقام‌شان کناره‌گیری کردند که استعفای این دو مقام ارشد وزارت دفاع از سوی رییس‌ جمهور پذیرفته شد. این دو مقام پیشین وزارت دفاع می‌گویند که آنان به خاطر گذاشتن «تهداب اخلاقی» برای حل مشکلات اقدام به کناره‌گیری کرده‌اند.
دفتر ریاست‌ جمهوری می‌گوید که استعفای عبدالله حبیبی و قدم‌شاه شهیم، در یک جلسه امنیتی که قبل از ظهر دوشنبه در ارگ با حضور رییس‌ جمهور، رییس اجرایی، مشاور امنیت ملی و مقام‌های وزارت دفاع برگزار شده بود، از سوی رییس‌ جمهور مورد تایید قرار گرفته است. به گفته دفتر ریاست‌ جمهوری، آقای غنی از این اقدام عبدالله حبیبی و قدم‌شاه شهیم به عنوان «ترویج حس مسوولیت‌پذیری به حیث یک فصل جدید از روش‌های اخلاقی در نظام سیاسی کشور» یاد کرده می‌گوید که به زودی «افراد شایسته» در این پست‌ها معرفی خواهند شد.
هم‌زمان با پذیرش استعفای وزیر دفاع و لوی درستیز از سوی رییس جمهور، تغییرات جدیدی در فرماندهی برخی از قول‌ اردوها صورت گرفته است. بر اساس این تغییرات منظور شده از سوی ریاست‌ جمهوری، جنرال امان‌الله فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر در ولایت هرات به جای جنرال مهمند کتوازی به عنوان قوماندان قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ تعیین شده است. جنرال کتوازی به سوی احتیاط فعال سوق داده شده است. هم‌چنین جنرال محمدناصر قوماندان لوای اول قول اردوی ۲۰۳ تندر در گردیز به عوض جنرال امان‌الله به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر، جنرال امام نظر فرمانده لوای دوم ضربتی به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۰۵ اتل در ولایت قندهار به جای جنرال داوودشاه تعیین شده‌اند. جنرال عبدالواسع فرمانده لوای دوم قول اردوی ۲۰۳ تندر نیز به عنوان فرمانده این قول اردو تعیین شده است.
این تغییرات به دنبال حمله پر تلفات بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ صورت گرفته است.

اقدامی برای حل مشکل

عبدالله حبیبی و جنرال قدم‌شاه شهیم به دنبال کناره‌گیری شان از پست مقام وزارت دفاع و ستاد ارتش، در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که آنان به خاطر منافع ملی و به جاگذاشتن یک «تهداب اخلاقی» از مقام‌های‌شان کناره‌گیری کرده‌اند.
عبدالله حبیبی وزیر پیشین وزارت دفاع در این کنفرانس خبری گفت که کناره‌گیری آنان از وزارت دفاع به دلیل فشارهای رهبران حکومت وحدت ملی و مردم نبوده، بلکه به خاطر منافع ملی صورت گرفته است. آقای حبیبی گفت: «در این اواخر مشکلات زیاد بوده و برای حل این مشکلات برای ما لازم بود که به خاطر حفاظت از منافع ملی و مثل آن سربازانی که در جبهات قربانی می‌دهند، برای ما هم لازم بود که برای این قربانی خود را آماده و یک تهداب اخلاقی بگذاریم تا وزیران آینده وزارت دفاع مشکلاتی که پیدا می‌کنند، باید این جرأت اخلاقی را که حالا من کردم، پیدا و استعفا کنند.» وی هم‌چنین تاکید کرد: «من به این عقیده‌ام زمانی که مشکلی پیدا می‌شود باید برای حل مشکل راهی هم پیدا شود، فیصله من این بود که برای حل این مشکل من به عنوان یک نگهبان باید جای خود را خالی کنم تا نگهبان دیگری بیاید.»
هم‌چنین جنرال قدم‌شاه شهیم رییس پیشین ستاد ارتش، در این کنفرانس خبری گفت که هرچند رهبران حکومت وحدت ملی خواستار ادامه‌ی کار آنان بودند، اما او و عبدالله حبیبی خواستند «شجاعتی» به خرج دهند و زمینه‌ی کار برای دیگران را مساعد سازند. آقای شهیم گفت: «ما می‌خواهیم که یک سنت احسن را به جا بگذاریم، می‌خواهیم یک شجاعت بی‌سابقه را به نمایش بگذاریم، می‌خواهیم مدتی که ما مؤثریت داشتیم و کار کردیم، چانس دیگری را به دیگر برادران و هم‌سنگران خود مساعد بسازیم تا آنان کار کنند.» رییس پیشین ستاد ارتش با تاکید بر این‌که کناره‌گیری آنان در نتیجه فشارهایی از جانب رهبران حکومتی صورت نگرفته است، افزود: «نه تنها فشاری نبوده بلکه خواسته شده که ما به کار خود ادامه بدهیم، اما ما احترام به ذهنیت عمومی داشتیم و از رییس‌ صاحب جمهور و رییس صاحب اجرایی التماس کردیم که بگذارند که فرصت بیشتری به دیگران داده شود تا آنان را هم در معرض امتحان قرار بدهیم و اگر نیازی باشد در مشاورت آنان قرار داشته باشیم.»
هم‌چنین این دو مقام پیشین وزارت دفاع، در کنفرانس خبری دیروزی خود در باره چگونگی وقوع حادثه خونین بعد از ظهر روز جمعه در قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ جزییاتی ارایه نکردند.
در همین حال، برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که تنها کناره‌گیری مقام‌های امنیتی کارساز نیست و کسانی که غفلت کرده‌اند باید تحت پیگرد قرار گرفته و به لوی‌سارنوالی معرفی شوند.
محمدفرهاد صدیقی یک تن از اعضای مجلس نماینده‌گان، در جلسه عمومی روز دوشنبه این مجلس گفت: «به استعفا درد ملت دوا نمی‌شود، باید این‌ها و قوماندانان قول اردو و نهادهای کشفی به سارنوالی بروند و تحقیق بدهند.»
حمیده احمدزی دیگر عضو مجلس نیز که برخی از مسوولان وزارت دفاع را «بی‌کفایت» خواند، افزود که تمام مسوولان امنیتی باید در باره حمله به قول اردوی ۲۰۹ شاهین پاسخ بگویند.

اشتراک گذاري با دوستان :