وزارت صحت عامه: از هر ۱۸کودک یک تن قبل از پنج سالگی جان می‌دهد

وزارت صحت عامه با گرامی‌داشت از هفته‌ی واکسین درکابل می‌گوید که میزان مرگ و میر کودکان در افغانستان رو به کاهش بوده است، اما با آن هم از هر ۱۸ کودک در افغانستان یک تن‌شان قبل از پنج ساله‌گی جان می‌دهد.
وزارت صحت عامه می‌گوید که رقم مرگ و میر کودکان در سال ۲۰۱۰ به ۷۷ واقعه از هر هزار تولد زنده بوده است که در سال ۲۰۱۵ به ۴۵ واقعه از هر هزار تولد زنده کاهش یافته است.
احمدجان نعیم معین پالیسی وزارت صحت عامه گفت: «بر اساس سروی دموگرافیک ۲۰۱۵ یک طفل از هر ۱۸ طفل قبل از سن پنج ساله‌گی جان خود را از دست می‌دهد.»
او می‌گوید که میزان مرگ و میر کودکان در روستاها به تناسب شهرها بیشتر بوده و بر اساس تحقیق دموگرافیک سال ۲۰۱۵ در مناطق شهری ۳۵ واقعه مرگ کودکان از هزار تولد زنده و در مناطق روستایی ۵۴ واقعه مرگ کودک از هزار تولد زنده، رخ داده است.
بر اساس گفته‌های مسوولان، شعار امسال هفته‌ی واکسین «واکسین مؤثر است» می‌باشد. پلان عملیاتی جهانی واکسین در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۰ دسترسی جهانی به واکسین امراضی شکل بگیرد که می‌توان آن امراض را با واکسین پیش‌گیری کرد، بنا بر این اکنون که نیمی از این دهه گذشته است، سازمان صحت جهانی می‌خواهد به بهانه‌ی هفته‌ی واکسین کمپاین آگاهی‌دهی در باره واکسین‌ها را به راه انداخته و میزان آگاهی مردم را در نقاط گوناگون کشور رشد بدهد.
احمدجان نعیم می‌گوید در هفته‌ی اول کمپاین واکسین سرخکان به راه انداخته شده است که تمام کودکان ۹ ماهه تا پنج ساله را شامل می‌شود و در ۳۷ ولسوالی از ۱۱ ولایت تطبیق خواهد شد.
نعیم افزود در هفته‌های متعاقب، کمپاین واکسین پولیو به راه انداخته خواهد شد. کمپاین محو پولیو ۷ تا ۸ میلیون کودک را در نظر دارد تحت پوشش قرار دهد.
نجیب‌الله مجددی مشاور و نماینده‌ی خاص ریاست جمهوری در امور صحت می‌گوید که میزان مرگ و میر کودکان به اثر دسترسی‌نداشتن به واکسین، بیشتر از میزان مرگ و میر کودکان در اثر جنگ و ناامنی‌ است.
آقای مجددی گفت: «هنوز در دنیا و جامعه‌ی جهانی۱۹٫۴ میلیون طفل از مزایای تطبیق واکسین محروم‌اند که ایجاب توجه جدی جامعه بین‌المللی را می‌کند.»
او از خانواده‌ها خواست که در تطبیق واکسین بر کودکان و خانم‌های باردار در خانواده همکاری کرده و خود را مطمین بسازند.
در همین حال محمدداوود الطاف نماینده‌ی سازمان صحی جهان می‌گوید که باید از دست‌رسی تمام مردم افغانستان به واکسین‌ بدون در نظر داشت مکان زنده‌گی آنان و این که چی علایق و وابسته‌گی‌هایی دارند، اطمینان حاصل کرد.
او گفت: «ما باید تلاش‌های خود را برای رسیدن به هدف جهانی دست‌رسی همه‌گانی به واکسین‌ها در راستای بهبود وضعیت صحی اطفال و رسیدن به انکشاف پایدار در افغانستان، وسعت بدهیم.»
از سویی هم ادیل خضر رییس دفتر یونیسف در افغانستان می‌گوید که واکسین‌کردن ارزان‌ترین و مؤثرترین راه برای پیش‌گیری از ابتلای کودکان به امراض می‌باشد و تطبیق آن برای آینده‌ی افغانستان مهم است. او گفت: «ما باید واکسین‌های با کیفیت را به تمام اطفال برسانیم و تلاش‌های خود را برای رسیدن به اطفال نیازمند و آسیب‌پذیر شدت بدهیم.»
بیماری‌های توبرکلوز، فلج اطفال یا پولیو، دفتری، سیاه سرفه، زردی سیاه، آنفولانزا، سینه‌وبغل، تیتانوس و سرخکان از بیماری‌هایی‌اند که توسط واکسین قابل پیش‌گیری اند. بر اساس گفته‌های مسوولان، این واکسین‌ها از طریق ۱۷۵۰ مرکز واکسیناسیون در سراسر کشور بر کودکان و زنان در مراحل باروری تطبیق می‌شود.
معین پالیسی وزارت صحت: پنج کودک در اثر ابتلا به سرخکان جان داده اند
در حالی که از هفته‌ی جهانی واکسین در کابل گرامی‌داشت به عمل می‌آید و وزارت صحت عامه به حیث اولین قدم کمپاین تطبیق سرخکان را به راه انداخته است، اما در ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی، سرخکان جان پنج کودک را گرفته است.
احمدجان نعیم معین پالیسی وزارت صحت عامه گفت که سرخکان در ولایت دایکندی جان پنج کودک را گرفته و هشت کودک دیگر در شفاخانه‌ی نیلی بستر اند که وضعیت‌شان، بر اساس گفته‌های آقای نعیم رو به بهبود می‌باشد.
گزارش‌ها حاکی از آن است که این کودکان در اثر نابلدی واکسیناتوران جان‌هایشان را از دست داده‌اند، اما معین پالیسی وزارت صحت عامه می‌گوید که واکسین سرخکان توسط افراد مسلکی تطبیق شده و تنها در تطبیق واکسین پولیو از رضاکاران استفاده می‌شود، بناً امکان نابلدی واکسیناتوران ممکن نیست.
نعیم می‌گوید که تیم‌های بررسی‌کننده در دایکندی حضور یافته اند و خود وی نیز در جمع تیمی از سوی وزارت صحت عامه عازم نیلی می‌شود. او گفت: «این پیش از وقت خواهد بود که من بگویم دلیل جان باختن کودکان چه چیزی بوده است، ما حکم کرده نمی‌توانیم. تیم باید از نزدیک برود و بررسی کند.»

اشتراک گذاري با دوستان :