رییس‌جمهور پیشین کوریای جنوبی رسماً متهم شد

پارک گون‌هه رییس جمهور پیشین کوریای جنوبی به طور رسمی متهم به فساد شد. به گفته سارنوالی اتهامات او شامل مواردی مانند رشوه گرفتن، فساد، سوء استفاده از قدرت و درز دادن اطلاعات دولتی است.
به نقل از بی بی سی، خانم پارک ۶۵ ساله متهم است که در زمان ریاست جمهوری به چوی سون‌ایل، دوست نزدیکش اجازه داده تا از شرکت‌ها و مؤسسات تجارتی و مالی بزرگ کوریای جنوبی مبالغی را برای استفاده در یک بنیاد خیریه مورد حمایت خود دریافت کند. این شرکت‌ها در مقابل این کمک مالی، از امتیازاتی در کسب مجوزهای دولتی برخوردار شدند. خانم پارک در حال حاضر در بازداشت است.
با این که هر دو نفر این اتهامات را تکذیب کرده‌اند، خانم پارک ماه گذشته از مقامش کنار گذاشته شد.
در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۶ پارلمان کوریای جنوبی موضوع استیضاح و عدم کفایت رییس جمهوری را مطرح کرد که روز ٩ دسامبر به تصویب رسید و خانم پارک از سمت خود تعلیق شد. طبق قوانین کوریای جنوبی، برای برکنار رییس جمهور لازم است مصوبه پارلمان به تایید دادگاه قانونی اساسی برسد. روز ١٠ مارچ، قضات دادگاه قانون اساسی به برکناری پارک گون‌هه رای دادند.
خانم چوی متهم است که از رابطه‌اش با رییس جمهور استفاده کرده تا شرکت‌های بزرگ را برای اهدای کمک‌های چند میلیون دالری به موسسه خیریه‌اش تحت فشار بگذارد.
خانم پارک نیز متهم است که به طور مستقیم در این قضیه دخیل بوده و به خانم چوی اجازه دسترسی غیر قابل قبول به اسناد رسمی را داده بود. در میان شرکت‌های مورد بحث نام سامسونگ، بزرگ‌ترین شرکت کوریای جنوبی نیز به چشم می‌خورد.
این نخستین بار از زمان استقرار دموکراسی در کوریای جنوبی در اواسط دهه ١٩٨٠ است که یک رییس جمهور منتخب از سمت خود برکنار شده است. خانم پارک در فبروری سال ٢٠١٣ به ریاست جمهوری برگزیده شد.
در حال حاضر هوانگ کیو‌آهن، نخست وزیر، کفالت ریاست جمهوری را بر عهده دارد. قرار است انتخابات ریاست جمهوری کوریای جنوبی در ماه می امسال، ماه آینده میلادی، برگزار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :