واکنش مجلس به یک فرمان رییس جمهور؛ سه عضو کابینه استجواب شدند

- حسین حیدری

در پی صدور فرمان شماره ۳۸۲۸ رییس جمهور، مجلس نمایندگان عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد، سید سعادت‌منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن و نیز سرپرست وزارت مالیه را، دیروز در جلسه عمومی‌اش استجواب کرد.
نمایندگان مجلس در جلسه‌ی دیروزشان گفتند که حکم رییس جمهور مبنی بر انتقال پروژه‌های ساختمانی- وزارت‌خانه‌ها به وزارت شهرسازی و مسکن قانونی نیست.
نفیسه عظیمی، یک عضو مجلس نمایندگان این فرمان رییس جمهور را نقض قانون اساسی کشور خواند و گفت که رییس جمهور در این بخش با وکیلان مشورتی نکرده است. او گفت که با انتقال پروژه‌های ساختمانی تمام وزارت‌خانه‌ها به وزارت شهرسازی و مسکن، کار این وزارت زیاد می‌شود و در اجرای آن‌ها موفق بوده نمی‌تواند.
در همین حال محمدداوود کلکانی، یک عضو دیگر مجلس انتقال پروژه‌ها و بودجه را از یک وزارت به وزارت دیگر از صلاحیت‌های رییس جمهور بیرون خواند و گفت که در سال روان مالی این حکم قابل تطبیق نیست.
او گفت که این حکم از مجرای قانونی که مشوره با نماینده‌های مردم در پارلمان می‌باشد، در سال آینده تطبیق شود.
در همین حال احمدشفیق قاری‌زاده، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه در پاسخ به نمایندگان گفت که مطابق به فقره دوم ماده چهل‌و‌هفتم قانون اداره مالی امور مصارف عامه، حکم رییس جمهور مشکلی ندارد.
از جانب دیگر عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد می‌‎گوید که در طول پانزده سال گذشته پروژه‌ها مدیریت درست نشده است و به خاطر مدیریت مؤثر، انکشاف متوازن، تأمین امنیت، استاندرد‎سازی و کیفیت، پروژه‌ها،‌ از آدرس یک مرجع تطبیق شود.
وزیر اقتصاد، موجودیت فساد در اداره‌های دولتی را کشنده خواند و گفت که با تطبیق این پروژه‌ها از آدرس واحد، مسبب مبارزه درست با فساد می‌شود.
در عین حال سید سعادت‌منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن می‌گوید که بعد از حکم رییس جمهور، دفتر انجام پروژه‌های ساختمانی را برای تطبیق پروژه‌های وزارت‌خانه‌ها ایجاد کرده است.
او گفت که تا حال اسناد ۶۶۴ پروژه از آدرس وزارت‌خانه‌های مختلف به این وزارت در پنج بخش مختلف رسیده است.
آقای نادری اشاره کرد که کار سروی، دیزاین و تدارکات بیش از شش‌صد پروژه را شروع کرده‌اند که این کیفیت، دقت، شفافیت و سرعت عمل را نیز در تطبیق پروژه‌ها به وجود می‌آورد.
وزیر شهرسازی و مسکن هم‌چنان گفت که کار سروی، داوطلبی و ارزیابی این پروژه‌ها تا کمتر از سه ماه انجام می‌شود.
آقای نادری از ضیاع وقت در تطبیق پروژه‌ها می‌گوید که فابریکه «پیش‌ساخت» را خریداری کرده‌اند و پس از این کار ساختمان‌سازی برای مکتب‌ها که یک سال طول می‌کشید، توسط فابریکه‌ی پیش‌ساخت در چند هفته‌ تکمیل می‌شود.
از جانب دیگر اما همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، بعد از شنیدن پاسخ‌های وزارت‌خانه‌های مالیه، اقتصاد و شهرسازی گفت که فرمان رییس جمهور برای تصویب، اول باید به شورای ملی بیاید و بعد از آن عملی شود.

سرپرست‌ها برکنار شوند

معاون اول مجلس نمایندگان هم‌چنان اشاره کرد که سرپرست وزارت‌خانه‌ها برکنار شوند.
او معرفی نشدن نامزد‌وزیران را برای گرفتن رأی از سوی رییس جمهور بازی سیاسی خواند و گفت که اگر نامزوزیران معرفی نشوند، حیثیت حقوقی پارلمان زیر سوال می‌‎رود.
همایون همایون افزود که این سرپرستان با وکیلان برخورد خوب ندارند و به نمایندگان مجلس می‌گویند که شما ما را استجواب کرده نمی‌توانید.

معارف غرق در بی‌برنامه‌گی

غلام‌سرور، یک عضو نمایندگان مجلس در جلسه عمومی این مجلس دیروز گفت که وزارت معارف غرق در «بی‌برنامه‌گی» است.
آقای فایض گفت: «از شروع درس مکتب‌ها دو ماه می‌گذرد، خانواده‌ها برای فرزندان خود از بازار کتاب خریده‌اند، ولی هنوز وزارت معارف برای یک تعدادی از دانش‌آموزان کتاب توزیع نکرده است.»
این نماینده مجلس خواهان استجواب کمیسیون وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی شد.
در همین حال صفورا ایلخانی، نماینده مردم بامیان در پارلمان می‌گوید که کتاب‌های معارف در بازار برای فروش عرضه می‌شود، اما برای شاگردان توزیع نمی‌شود.
هم‌چنان سیدنادر‌شاه بحر، نماینده مردم ولایت غور در مجلس نمایندگان گفت که وزارت معارف بیست‌و‌پنج موتر کتاب به ولایت غور فرستاده است، اما آن‌ها در تپه‌های قول اردوی هرات پایین ساخته شده و به مکتب‌های این ولایت نرسیده است.
او گفت که از این کتاب‌ها، برای فروش در بازار آزاد استفاده می‎شود، اما به دانش‌آموزان توزیع نمی‌شود.
هم‌چنان در جلسه عمومی مجلس نمایندگان دیروز، شماری از وکیلان خواستار تحقیق در باره استفاده‌ی مادر بمب‌ها در ولایت ننگرهار شدند.
ملا تره‌خیل محمدی، یکی از این نمایندگان ادعا داشت که کشته‌گان و زخمیان مادر بمب‌ها، افراد غیرنظامی اند و باید در این مورد تحقیق شود.
همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان گفت که برای تحقیق این حادثه دو کمیسیون تعیین شده و تحقیقات‌شان جریان دارد.
ایالات‭ ‬متحده‭ ‬امریکا‭ ‬به‭ ‬تاریخ‭ ‬۲۴‭ ‬حمل، ‬بزرگ‌ترین‭ ‬بمب‭ ‬غیر‭ ‬هسته‌ای‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬‮«‬مادر‭ ‬همه‭ ‬بمب‌ها‮»‬‭ ‬یاد‭ ‬می‌شود،‭ ‬علیه‭ ‬گروه‭ ‬موسوم‭ ‬به‭ ‬داعش‭ ‬در‭ ‬منطقه‌ی‭ ‬اسدخیل‭ ‬ولسوالی‭ ‬اچین‭ ‬ولایت‭ ‬ننگرهار‭ ‬استفاده‭ ‬کرد‭.‬
به نقل از منابع در این حمله نزدیک به صد داعشی کشته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :