احتمال تکرار حوادث ۸۸ در انتخابات ایران

در ادامه واکنش‌های اصولگرایان به نامزدی محمود احمدی نژاد، محمدحسین صفار هرندی، رد صلاحیت احتمالی رییس جمهور سابق ایران را به معنای «پایان کار» او دانست و وزیر سابق اطلاعات نیز درباره وقوع حوادثی شبیه به سال ۸۸ و «با تحریک» گروه‌های کم‌درآمد هشدار داد.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش وب‌سایت انتخاب، محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در یک سخنرانی گفت که آقای احمدی‌نژاد «خود را در معرض شورای نگهبان قرار نمی‌دهد و باید خود را از این مخمصه نجات دهد.»
وزیر ارشاد در دولت اول آقای احمدی‌نژاد، تأکید کرد که رد صلاحیت رییس جمهور سابق ایران «به معنای پایان کار اوست اما اگر به این مرحله نرسد در آینده فرصت تغییر و بازگشت وجود خواهد داشت.»
وی بدون اشاره به جزییات اعلام کرد که نزدیکان آقای احمدی‌نژاد گفته‌اند که در صورت تایید نشدن نامزدهای‌شان، پیروزی دوباره حسن روحانی قطعی خواهد بود و «رأی سازمان‌یافته» طرفداران احمدی‌نژاد به سبد اصولگرایان ریخته نخواهد شد.
وی هم‌چنین گفت که از ابراهیم رییسی «استقبال خوبی شده و رأی چهره‌های برجسته انقلابی پشتوانه این فرد خواهد بود.»
محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی، معاون اجرایی او در دوره ریاست جمهوری، روز چهارشنبه، ۲۳ حمل، برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند و نامزدی محمود احمدی‌نژاد برخلاف «توصیه» صریح رهبر ایران، واکنش منفی اکثر اصولگرایان را به دنبال داشته است.
محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه با خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس با تأکید بر حمایت از حمید بقایی، درباره دلیل نامزدی خود با وجود توصیه رهبر ایران گفته است که «شرایط به طور کلی تغییر کرده است.»
وی در نخستین اظهار نظر پس از ثبت نام غیرمنتظره خود گفته بود که توصیه رهبر ایران به او به معنای «نهی نبود»، اما در عین حال نامزدی او فقط «برای حمایت از حمید بقایی» است.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز پنجم میزان ۹۵‌ تایید کرد که به آقای احمدی‌نژاد گفته است که «صلاح نیست» در انتخابات پیش رو شرکت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :