داعش در عراق از گلوله‌های کیمیایی استفاده می‌کند

منابع ارتش عراق از دو رویداد استفاده گروه داعش از سلاح‌های کیمیایی علیه نیروهای عراقی، در جریان عملیات بازپس‌گیری موصل، خبر داده‌اند که به مصدوم‌شدن تعداد محدودی از نیروهای عراقی منجر شده است.
به نقل از رادیو فردا، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از جنرال یحیا رسول، سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق نوشت که در حمله‌ای که در روز یکشنبه در غرب شهر موصل صورت گرفته، گروه داعش از گاز ناشناخته‌ای استفاده کرده که به مصدوم‌شدن شش سرباز و بستری شدن آن‌ها منجر شده است.
این مقام ارتش عراق گفته است که تحقیقات برای شناسایی گاز کیمیایی استفاده شده در این حمله، در جریان است.
به نوشته آسوشیتدپرس، پس از این حمله تعدادی ماسک و تجهیزات مرتبط برای مقابله با تحرکات احتمالی بعدی میان نیروهای عراقی توزیع شده است.
در همین روز خبرگزاری فرانسه به نقل از اطلاعیه فرماندهی مشترک عملیات عراق، نوشت که گروه داعش روز شنبه هم در تلاش برای توقف پیش‌رَوی نیروهای عراقی «از فشنگ‌های حاوی ماده کیمیایی توکسیک استفاده کرده اما صدمات محدودی وارد شده است».
بر اساس این گزارش حمله‌ی روز شنبه، به کشته‌شدن کسی منجر نشده اما تعداد محدودی از نیروهای امنیتی را مصدوم کرده است.
در عین حال مشخص نیست که این حمله در داخل شهر موصل صورت گرفته، یا در نواحی بیرونی آن.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این زمینه یادآور شده که گروه داعش هرازگاهی حملاتی را با توسل به سلاح‌های کیمیایی انجام می‌دهد، اما دامنه چنین حملاتی و تأثیر آن بر عملیات نظامی نیروهای عراقی محدود بوده است.
نیروهای دولتی عراق در ماه‌های گذشته موفق شدند کنترول بخش شرقی موصل را از دست نیروهای داعش خارج کنند و از آن زمان گروه‌هایی از شبه‌نظامیان هوادار دولت، سرگرم مقابله با نیروهای داعش در مناطق غربی موصل هستند.
گروه داعش از سال ۲۰۱۴ کنترول بخش‌هایی از مناطق شمالی و غربی عراق را در دست گرفت، گرچه نیروهای عراقی با پشتی‌بانی حملات هوایی ایتلاف به رهبری امریکا، موفق به بازپس‌گیری بخش وسیعی از این مناطق شده‌اند.
علاوه بر بخش‌های غربی موصل، داعش بر قسمت‌هایی از ولایت کرکوک و نیز مناطقی در غرب عراق تسلط دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :