اتاق تجارت و صنایع: تجارت میان افغانستان و قزاقستان توسعه می‌یابد

- حسین حیدری

خان‌جان الکوزی، معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع دیروز در کنفرانس «تواصل تجارتی افغانستان- قزاقستان»‌ گفت که تجارت،‌ سرمایه‌گذاری و ترانزیت میان افغانستان و قزاقستان توسعه پیدا می‌کند.
او گفت که مرکز جدید تجارتی دولت افغانستان در آلماتا، پایتخت قزاقستان تأسیس و گشایش داده شده است و به زودی به فعالیت شروع می‌کند.
آقای الکوزی گفت که تجارت با کشور‌های دیگر، ظرفیت بلند تجارتی و تولیدی بین افغانستان و قزاقستان به وجود آمده است و بیشتر معاملات تاجران افغان با آسیای میانه صورت می‌گیرد. وی افزود: «سرمایه‌ی تجاری بین دو کشور ۴۰۰ میلیون دالر است، تنها تاجران افغان در آن کشور ۴۴ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده‎‌اند و سال گذشته میلادی ارزش صادرات و واردات بین دو کشور ۲۷ میلیون دالر بوده است.»
معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع هم‌چنان به نشست هفته اول ماه روان این اتاق در آلماتا، پایتخت قزاقستان اشاره کرد که در آن نیز دو طرف برای تجارت،‌ سرمایه‌گذاری و ترانزیت بحث کرده و تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کرده‌اند.
به گفته مسوولان، در این نشست دو طرف تصمیم گرفته‌اند که یک شرکت مشترک از سکتور‌های خصوصی و دولتی هر دو کشور برای تجارت ایجاد شود.
به گفته خان‌جان الکوزی دولت در بخش تجارت با سکتور‌های خصوصی رقابت نمی‌تواند و به همین خاطر مقام‌های دو کشور شرکت مشترک تجارتی را راه‌اندازی می‌کنند.
در کنار این، معاون اتاق تجارت و صنایع کشور گفت که با کشور قزاقستان روی سه بخش دیگر نیز کار می‌کنند.
او گفت: «در بخش ترانزیت، کشور قزاقستان حلقه خوب تجارتی بین چین، روسیه و افغانستان می‌باشد، بندر حیرتان که افغانستان را [با گذر از ازبکستان] با قزاقستان وصل می‌‎کند از اهمیت زیادی برخوردار است، رییس جمهور به آن توجه خاصی دارد، با استفاده از حیرتان به آسیای میانه و آسیای مرکزی راه پیدا می‌کنیم، با استفاده از آن می‌شود در کشور‌های هندوستان و پاکستان نیز با قزاقستان سرمایه‌گذاری مشترک کنیم.»
خان‌جان الکوزی هم‌چنان اشاره کرد که تاجران قزاقستان در بخش تولید مواد‎‌ خوراکی و صنعتی تجربه زیادی دارند. به گفته وی، تاجران افغان سالانه دو میلیون تن آرد غنی شده، ۲۱ قلم جنس که بیشتر آن را گاز و مواد خوراکی تشکیل می‌دهد از کشور‌های آسیای میانه، به خصوص قزاقستان وارد می‌کنند.
آقای الکوزی می‌افزاید که در داخل کشور ۲۶ دستگاه تولید آرد وجود دارد و تصمیم دارند که آن‌ها را بزرگ‎‌تر بسازند.
معاون هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع هم‌چنان گفت: «سالانه افغانستان یک میلیون تن سبزی تازه و ۱۴۰ هزار تن میوه تازه صادر می‌کند که به دلیل نبود ترانزیت ۱۳۳ هزار تنش به پاکستان صادر می‌شود، در بخش میوه ۵۰ تا ۷۰ هزار تن کشمش صادر می‌شود، حالا هفت تا هشت هزار تن کم شده است، در بازار جهانی کشور ایران به دلیل نبود ترانزیت درست، جای افغانستان را در فروش کشمش گرفته است.»
در همین حال انور اسماعیلوف مستشار سفارت قزاقستان مقیم کابل در این کنفرانس گفت که مشکل ترانزیت بین افغانستان و پاکستان، به زودی حل می‌شود.
او گفت: «افتتاح بندر آقینه در روابط تجاری افغانستان و قزاقستان موثر بوده است و شیرخان بندر نیز در توسعه تجارت بین دو کشور مفید واقع می‌شود.»
او افزود که دو طرف برای توسعه تجارت از راه هوایی نیز کار می‌گیرند.
مستشار سفارت قزاقستان در کابل، کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان- قزاقستان را تحرک خوبی برای رشد روابط تجارتی و اجتماعی میان دو کشور خواند و گفت که سال ۲۰۱۶ برای اقتصاد دو کشور سال مؤثری بوده است.
آقای اسماعیلوف هم‌چنان از تسهیلات اعطای ویزه برای افغان‌‌ها سخن گفت.
او گفت که دروازه سفارت کشور‌ آنان به روی افغان‌ها همیشه باز است و افغان‌ها می‌توانند برای سیاحت و تداوی بیماری‌های‌شان به قزاقستان بروند.
او افزود که حالا سفارت قزاقستان مقیم کابل اجازه صدور ویزه برای افغان‌ها را دارد.
در عین حال اسکر ارینوف، رییس سرمایه‌گذاری کزنیس کشور قزاقستان گفت که با برگزاری کنفرانس‌ها، تاجران هر دو کشور بیشتر با هم آشنا می‌شوند.
او گفت با وجودی که در روابط تجارتی جهان کاهش دیده می‌شود، اما میزان معاملات تجارتی میان افغانستان و قزاقستان بلند رفته است.
آقای ارینوف گفت که «طرفدار داشتن روابط تجارتی مستحکم، قوی و زیاد با افغانستان» هستند.
وی هم‌چنان گفت: «راه آهن جدید و معاملات تجارتی بین دو کشور را افزایش می‌دهیم، خط آهن عشق‌آباد و ایران که افتتاح شده است، کوشش می‌کنیم که از آن خط نیز به نفع افغانستان استفاده شود.» کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – قزاقستان را اتاق تجارت و صنایع کشور به همکاری سفارت قزاقستان، دیروز در کابل برگزار کرد.
به نقل از مسوولان، در این کنفرانس نمایندگان ۸۰ شرکت تجارتی خصوصی و ۱۱ شرکت قزاقستانی اشتراک داشتند.

اشتراک گذاري با دوستان :