مرکل از اخراج پناهجویان افغان دفاع کرد

انگلا مرکل از روند اخراج پناهجویان افغان را که پرونده‌های شان در آلمان پذیرفته نمی‌شود، دفاع کرده است. نخست وزیر آلمان به نقل از رییس جمهور غنی گفته است: «اگر افغان‌ها به وطن بر نگردند…کسی را نخواهیم یافت که در برابر گروه طالبان بجنگند.»
انگلا مرکل صدراعظم آلمان در رابطه با اخراج پناهجویان رد شده گفت با توجه به هجوم مهاجران از سال ۲۰۱۵ به این طرف، اعضای دیگر اتحادیه اروپا نیز این کار را انجام می‌دهند. در دو سال گذشته، بیش از یک میلیون پناهجو وارد آلمان شده‌اند. انگلا مرکل که در اوایل از دروازه‌های باز در سیاست مهاجرت استقبال کرد، اما دیده می‌شود که لحن او در ماه‌های اخیر و هم‌زمان با نامزدی او به دور چهارم مقام نخست وزیری آلمان، در این خصوص تندتر شده است.
در ماه دسامبر سال گذشته آلمان با اخراج گروهی از پناهجویان رد شده افغان چنان نشان داد که این کشور در برابر اخراج پناهجویانی که واجد شرایط پناهندگی در آلمان نیستند، تصمیم جدی‌تر دارد. یک سوم پناهجویانی که از این کشور اخراج شده‌اند کسانی دانسته می‌شوند که جرایم جنایی را در آلمان مرتکب شده بودند.
بر بنیاد گزارش اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال، پناهجویان افغان دومین گروه بزرگ را پس از آوارگان سوریایی در سال ۲۰۱۶ تشکیل می‌دادند.
به گزارش دویچه‌وله،‌ انگلا مرکل در یک گردهمایی با مددرسانانی که پناهجویان را یاری می‌رسانند در شهر برلین گفت: «تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناهجویان افغان را که حق اقامت در کشورشان را به دست نمی‌آورند، دوباره به افغانستان می‌فرستند.» انگلا مرکل با یادآوری از اظهارات اشرف غنی گفت: «این تصور را ندهید که افغان‌ها نمی‌توانند در افغانستان زندگی کنند، چرا که هر دو طرف با هم زیان کرده و قادر به دریافت کسانی نخواهیم شد که در صفوف نیروهای امنیتی افغان در برابر گروه طالبان بجنگند.»
مرکل علاوه کرد که در مجموع ۵۵ درصد پناهجویان افغان در آلمان واجد شرایط پناهندگی شناخته شده و ۴۵ درصد دیگرشان رد شده‌اند. صدراعظم آلمان یادآور شد که حکومت افغانستان خود اذعان داشته که تمام کسانی که وارد آلمان شده‌اند بدون شک تحت تهدید جدی خطر خشونت و فقر قرار نداشته‌اند.
انگلا مرکل گفت: «من نمی‌توانم و نخواهم سیگنالی را هم فرستاد که آلمان چنان تصور می‌کند که گویا ۲۹ میلیون افغان در وضعیت غیرقابل قبول زندگی می‌کنند و در افغانستان جان سالم بدر نخواهند برد. این دو راهی است که ما در آن قرار داریم.»
این مقام آلمانی ابراز داشت که در حال حاضر ماهانه نزدیک به ۱۴ هزار پناهجو و مهاجر وارد آلمان می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :