تلاش پاکستان برای منحرف ساختن اذهان جامعه جهانی در قبال خط دیورند

- احسان الله بکتاش

وزارت امور خارجه در واکنش به جنجال‌ها و تنش‌های اخیر در باره خط دیورند، می‌گوید که پاکستان تلاش دارد تا با مطرح کردن این موضوع، اذهان عامه را در این باره منحرف بسازد.
احمدشکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که پاکستان تلاش دارد تا اذهان جامعه جهانی را در این باره تغییر دهد. آقای مستغنی گفت: «برای مطرح ساختن مسأله خط فرضی دیورند، جانب پاکستان به تغییر اذهان جامعه جهانی تلاش میورزد. دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت اعلام میدارد که این تلاشها نشانه قوت نه، بلکه نشانه ضعف آنها میباشد. ما چهره اصلی آنها را به گونه‌ی مستند به جهان ثابت ساخته‌ایم و آنها تلاش می‌ورزند که با راه‌انداختن اینگونه بحثها، اذهان را منحرف سازند.»
سخنگوی وزارت امور خارجه از خط دیورند به عنوان یک «داعیه ملی» یاد کرده افزود که هیچ حکومت افغانستان صلاحیت فیصله در باره این خط را ندارد. به گفته او، تنها مردمان ساکن دو طرف خط دیورند می‌توانند در باره آن تصمیم بگیرند.
احمدشکیب مستغنی گفت که تا کنون در هیچ نشستی میان مقام‌های دولت افغانستان و پاکستان در باره خط دیورند صبحت نشده است. به گفته او، در نشست اخیر محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی با سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان در لندن نیز، هیچ بحثی روی خط دیورند صورت نگرفته است.
آقای مستغنی می‌‌گوید که در این نشست تنها در باره بازگشایی گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک، تخطی‌ها و اقدامات یک‌جانبه پاکستان در نوار مرزی دیورند و هم‌چنین فهرست ارایه شده از سوی دولت افغانستان در باره مراکز و رهبران گروه‌های تروریستی در پاکستان بحث شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه هم‌چنین به تخطی‌های پاکستان در مناطق مرزی کشور اشاره کرده گفت که دولت افغانستان تمام این تخطی‌ها را مستند و به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «این تخطیها به شیوه‌های گوناگون، از پرتاب راکت گرفته تا اجرای مانورهای زمینی و هوایی، مسدودساختن گذرگاهها، اعمار تأسیسات و تخطی از حریم این خط فرضی، صورت گرفته و در پاسخ به اعتراض پی هم جمهوری اسلامی افغانستان از مجاری دیپلوماتیک در سطوح مختلف، جانب پاکستان همواره بهانه‌‌‌هایی آورده است که در هیچ منطقی پذیرفتنی نبوده و به هیچ عنوان تخطی‌های یاد شده را توجیه کرده نمی‌تواند.» وی افزود: «اگر به پرتاب راکت و تخطی‌های دیگر نظامی، تلاش برای سرکوب کردن تروریستان را بهانه کرده‌اند، این بهانه از این رو پذیرفتنی نیست که پناه‌گاه‌های امن و مراکز آموزش، تجهیز و تمویل گروه های تروریستی در امتداد خط فرضی دیورند نبوده، بلکه در جایی است که اسامه بن‌لادن در آن کشته شد و در شهرهایی است که شوراهای پشاور و کویته در آن آزادانه حضور و فعالیت دارند.»
احمدشکیب مستغنی ابراز داشت که بهانه دولت پاکستان برای مانع شدن رفت و آمد تروریستان در نتیجه بستن گذرگاه‌ها نیز قابل توجیه نیست. به گفته او، اقدامات یک‌جانبه دیگر پاکستان در امتداد خط دیورند در راستای مدیریت بهتر این خط هم در هیچ منطقی نمی‌گنجد. آقای مستغنی گفت کشوری که میان گروه‌های تروریستی تفکیک قایل شده و این گروه‌ها را به خوب و بد تقسیم و از گروه‌‌هایی که مسوول جنایات علیه مردم افغانستان اند به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی و تأمین منافع ملی خویش حمایت کرده و به آنها پناه گاه‌‌های امن و مراکز آموزش، تجهیز و تمویل فراهم میسازد، ممکن نیست که از ورود آنان به افغانستان جلوگیری کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود که دولت افغانستان تمام تخطی‌های پاکستان را مستند ساخته و به شورای امنیت ارایه کرده است. او گفت که شورای امنیت ممکن است قطع‌نامه‌ای نیز در پیوند تخطی‌های پاکستان صادر کند. احمدشکیب مستغنی می‌گوید: «همچنین، دولت جمهوری اسلامی افغانستان تمامی این تخطی‌ها را ثبت و از ادامه آن به ملل متحد و شورای امنیت این سازمان شکایت کرده است. تخطی‌های یاد شده نقض آشکار منشور ملل متحد و اصول دیگر حقوق بین‌الملل بوده و ممکن است که منجر به صدور قطع‌نامه ملل متحد علیه پاکستان شود.»
با این حال، وزارت امور خارجه هشدار می‌دهد که دولت افغانستان تلاش‌های دیپلوماتیک را برای حل تنش‌ها ترجیح داده اما نمی‌تواند دفاع از تمامیت ارضی را نادیده بگیرد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «در صورت ادامه این تخطی‌ها و اقدامات یکجانبه پاکستان در امتداد خط فرضی دیورند، دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت مراجعه کرده و اطمینان میدهد که هرآنچه خواست ملت در خصوص دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور باشد، دولت و نیروهای ملی دفاعی و امنیت‌‌یشان آن را برآورده خواهند ساخت.»
دولت افغانستان بارها در قبال ادامه‌ی تخطی‌های مرزی پاکستان هشدار داده، اما این هشدارها تاکنون منجر به متوقف‌شدن تخطی‌های مرزی نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :