۱۹ افسر عالی‌رتبه وزارت امور داخله بازداشت شده‌اند

- زینب فرهمند

ریاست مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‌گوید که این وزارت در سال گذشته در راستای مبارزه با فساد اداری ۱۹ تن از افسران عالی رتبه‌ی این وزارت را بازداشت کرده و دوسیه‌های آنان را به لوی‌سارنوالی سپرده است.
نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که در سال گذشته ریاست مبارزه با فساد اداری این وزارت‌خانه در راستای مبارزه با فساد اداری ۱۹ تن از منسوبان ادارات مختلف وزارت امور داخله را بازداشت کرده است.
سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله که در برنامه‌ی دست‌آوردهای مبارزه با فساد اداری و جرایم سنگین در وزارت امور داخله سال ۱۳۹۵ سخن می‌زد گفت، در سال گذشته ریاست مبارزه با فساد اداری و تفتیش وزارت امور داخله موارد زیادی از فساد اداری در این وزارت را بررسی و پی‌گیری کرده است.
نجیب دانش گفت: «در سال ۱۳۹۵، ۳۲۹ قضیه در ریاست مبارزه با فساد اداری این وزارت به ثبت رسیده است که از آن میان به بررسی ۹۶ قضیه پرداخته شده است.»
در نتیجه‌ی بررسی این قضایا ۱۸۷ نفر متهم بازداشت شده‌اند که از این میان ۱۹ تن از افسران عالی‌رتبه و ۴۰ تن از افسران پولیس بوده‌اند. دوسیه‌های جرمی آنان به لوی‌سارنوالی سپرده شده است.
نجیب دانش جلوگیری از قاچاق ۱۵۰۰ تن سنگ‌های قیمتی، کشف و ضبط دو میلیون دالر جعلی و ۲۱۹ هزار دالر اصلی امریکایی، کشف و تصرف چند پایه کمپیوتر، مخابره، سیت‌های مبایل و سیم کارت‌های غیر قانونی را از دیگر دست‌آوردهای این ریاست در سال ۱۳۹۵ خواند و گفت که در سال جاری قرار است که ۱۴۳ قضیه‌ی دیگر نیز به بررسی گرفته شود.
علاوه بر آن محمدوحید حمیدی رییس مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله می‌گوید که این ریاست ۲۱۷ جریب زمین در نقاط مختلف کشور مربوط وزارت امور داخله را از نزد مافیای زمین و غاصبان پس گرفته است و اکنون این زمین‌ها در اختیار ادارات مربوط به وزارت امور داخله قرار دارد.
وحید حمیدی هم‌چنان می‌گوید که افسران عالی‌رتبه‌ی وزارت امور داخله به دلایلی چون سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای، غفلت وظیفه‌ای، اختلاس، اکتساب، کتمان، باقی‌داری سلاح و مهمات و وسایط و خساره مالی به دولت بازداشت شده‌اند و دوسیه‌های‌شان «غرض تعقیبات مزید عدلی» به معاونیت لوی‌سارنوالی تحویل داده شده است.
رییس مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله می‌گوید که ۱۷۹ تن از افسران پولیس که مطابق لایحه‌ی وظایف‌شان عمل نکرده‌اند، مجازات‌های انضباطی، تبدیل، اِخطار و توصیه شده‌اند.
وحید حمیدی می‌افزاید که این ریاست کمیته‌های شفافیت را در سطح مرکز و ولایت‌ها ایجاد کرده است و طرزالعمل آن ترتیب شده است. در هشت زون ولایت‌ها فعال می‌باشد و از اثر بررسی قراردادها مبلغ یک میلیون و ۱۹۵ هزار و ۶۹۱ دالر امریکایی و مبلغ چهار صدو چهل‌هزار افغانی به دولت خساره وارد شده که عاملین آن به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.
او می‌افزاید که از بررسی قراردادهای انجام شده در قوماندانی‌های ولایت‌های ارزگان، غور، بادغیس و هرات ۹۱ میلیون و سه‌صد شصت و دو هزار و نُه صد و سی و شش افغانی خساره را باز پس گرفته‌اند.
همین طور به ۲۴۹ شرکت قراردادی فرصت داده شده است تا باقیاتی که از قراردادها به دولت هنوز به دوش‌شان مانده است را تا میعاد معین و تحویل کنند، در غیر آن صورت برخورد قانونی با آنان انجام خواهد شد.
همین طور ریاست مبارزه با فساد اداری وزارت امور داخله می‌گوید سپردن ۹قضیه‌ی جرمی فساد طی پانزده روز نخست سال به لوی‌سارنوالی از دست‌آوردهای عمده این ریاست در سال ۱۳۹۶ شمرده می‌شود.
از سویی هم وزارت امور داخله می‌گوید که عملیات‌های «خالد» در نقاط مختلف کشور با موفقیت همراه بوده‌اند. وزارت امور داخله می‌گوید که با راه‌اندازی عملیات‌های «خالد» در شانزده محل از ۱۳ ولایت افغانستان ۳۹ تن از افراد دشمن به شمول چهار فرمانده شان کشته شده‌اند که معروف‌ترین‌شان امیر محمد در بادغیس است که کشته شده است و این نتیجه در تطبیق عملیات‌های خالد در ۲۴ ساعت گذشته به دست آمده است.
نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که راه‌اندازی عملیات‌های «خالد» بیشتر در ولایت‌هایی بوده است که سال گذشته با ناامنی‌های بیشتری همراه بوده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :