بانوان دانشجو: برنامه‌های موثر برای زنان برگزار شود

- زینب فرهمند

شماری از بانوانی که در یک برنامه‌ی آموزشی دو روزه اشتراک کرده‌اند، می‌خواهند برنامه‌های عملی و کاربردی‌ای برای‌شان برگزار شود تا ظرفیت لازم برای داشتن نقش مؤثر در جامعه را پیدا کنند.
جمعی از دختران دانشجو که در یک برنامه‌ی آموزشی زیر نام «دادخواهی استراتژیک» در کابل اشتراک کرده بودند، گفتند که تنها زنان با رفتن به دانشگاه و مکتب و گرفتن نمرات بلند، مهارت‌های لازم را برای سهیم‌شدن در حکومت‌داری و دیگر بخش‌های زندگی جمعی به دست نمی‌آورند.
آنان می‌گویند که لازم است برنامه‌هایی برای ارتقای ظرفیت زنان برگزار شود که در زندگی روزمره از خانواده تا اجتماع زمینه‌ی کاربرد داشته باشد تا زنان بتوانند مشکلات ‌شان را چه در خانواده و چه در اجتماع رفع کنند.
زینب اخلاقی دانشجوی سال چهارم رشته‌ی علوم سیاسی می‌گوید که یک زن تنها با کسب نمرات بلند در دوره‌ی مکتب و دانشگاه نمی‌تواند در جامعه عرض اندام کند و برگزاری برنامه‌هایی که برای زنان مهارت‌های لازم را یاد بدهد، ضروری است.
اخلاقی گفت: «زنان باید در برنامه‌های مؤثر و کاربردی اشتراک کنند تا این که ظرفیت‌های زنان بلند برود.»
وی می‌گوید برنامه‌ها با موضوعاتی که آگاهی شهروندی را بلند می‌برد، برگزار شود، می‌تواند خیلی مفید باشد. او گفت که باید حق و حقوق خود را به صورت مسالمت‌آمیز از دولت مطالبه کرد.
به قول او، با فراگیری این مهارت‌ها، او می‌تواند آن چه را در دادخواهی آموخته است و یا از حقوق خود آگاهی یافته است، در زندگی روزمره خود استفاده کند که به باورش «بدون شک در رشد زندگی و خرد جمعی مردم تاثیرگذار است».
زینب اخلاقی گفت: «به گونه‌ی مثال یک دختر می‌تواند در صورتی که خانواده‌اش حق انتخاب همسر را از وی سلب کند، برای ستاندن این حق خود، دادخواهی کند و به طوری مسالمت‌آمیز حق خود را باز پس ستاند و یا در سطح جامعه یک زن با آموزش دادخواهی می‌تواند در برابر تبعیض از استعداد و توانایی خود حمایت کند تا در پستی که شایسته آن است استخدام شود.»
از سوی دیگر کریمه جمیلی یکی از فارغان رشته ادبیات دانشگاه کابل می‌گوید که در بدنه‌ی حکومت، زنانی هستند که مهارت‌های لازم را در حکومت‌داری ندارند و بنا بر روابط و برخی ملاحظات و مناسب گماشته شده‌اند، بناً لازم است که به صورت جدی در ارتباط به ظرفیت‌سازی زنان کار شود.
کریمه گفت: «در پارلمان زنانی که هستند زیاد صدای‌شان را نمی‌کَشند و بیشترین سهم را مردان بازی می‌کنند، مثلاً در پارلمان یا کنفرانس‌های سیاسی که برگزار می‌شود، زنان زیادتر سهم نمی‌گیرند.»
او می‌گوید که زنان نیاز دارند تا در عرصه‌های مختلف مانند دادخواهی ظرفیت‌سازی شوند تا در کنار مردان بتوانند کار کنند.
کریمه می‌افزاید وقتی او دانش در مورد حقوق خود و چگونگی دفاع از آن را به دست می‌آورد، می‌تواند در باره‌ی حقوق خود دادخواهی کند و هم از زنانی که او در محیط بود و باش خود شاهد حق‌تلفی‌شان اند، دادخواهی کند که می‌تواند به سایر زنان به صورت ناخودآگاه منتقل شود.
جمال تیموری از مسوولان برگزاری برنامه دادخواهی استراتژیک می‌گوید که در سال‌های قبل، برای زنان و به نام زنان کارهای زیادی انجام شده است، اما کاری که برای ظرفیت‌سازی زنان مؤثر باشد، انجام نشده و نهادهای مدنی لازم است تا به زنان مهارت‌های لازم را برای فعالیت در جامعه بیاموزانند و برنامه‌های کاربردی برگزار کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :