خون قربانیان حادثه چهارصد بستر توسط مجلس نادیده گرفته شد

- احسان‌الله بکتاش

برخی از اعضای مجلس نمایندگان و فعالان مدنی کشور می‌گویند که نمایندگان مردم در مجلس، روز دوشنبه با تایید دوباره مقام‌های ارشد امنیتی، خون قربانیان حمله تروریستی بر شفاخانه چهارصد بستر در کابل را نادیده گرفته‌اند.
روز دوشنبه وزیران دفاع، داخله و رییس عمومی امنیت ملی به دلیل ناتوانی‌شان در جلوگیری از حمله بر شفاخانه چهارصد بستر، از سوی اعضای مجلس نمایندگان مورد استیضاح قرار گرفتند، اما دوباره رأی تایید اکثریت اعضای مجلس را به دست آوردند.
ریحانه آزاد از اعضای مجلس نمایندگان، می‌گوید که هر چند انتظار می‌رفت تا مقام‌های امنیتی در نتیجه استیضاح سلب صلاحیت شوند، اما نمایندگان بدون در نظر گرفتن خون قربانیان حادثه تروریستی شفاخانه چهارصد بستر، پس از انجام «معاملاتی» دو باره آنان را تایید کردند. به گفته او، یک روز قبل از جلسه استیضاح، اکثر نمایندگان روی سلب صلاحیت مقام‌های امنیتی تأکید داشتند، اما در روز دوشنبه تغییر موضع داده و به مقام‌های امنیتی رأی مثبت دادند. خانم آزاد گفت: «این‌ها (نمایندگان) معامله کردند و حتا خون و گلوی بریده‌ی خواهر و برادری در شفاخانه چهارصد بستر بالای این‌ها تأثیر نکرد و رفتند برخلاف توقع مردم تصمیم گرفتند.»
ریحانه آزاد هم‌چنین افزود: «مردم افغانستان و حتا خانواده‌های شهدای عزیز ما در شفاخانه چهارصد بستر که حتا گلوی‌شان بریده شده بود، انتظار داشتند که خانه ملت وجدان خود را در نظر گرفته و مقام‌های امنیتی را مرخص بکنند، به خاطر این که این‌ها بی‌مدیریتی و بی‌کفایتی خود را برای مردم افغانستان نشان دادند و نتوانستند از جان و مال مردم افغانستان حفاظت بکنند و همین وظیفه و مسوولیتی که داشتند که باید انجام می‌دادند که ندادند. در نتیجه مدیریت ضعیف‌ این‌ها [مقام‌های امنیتی] ما هر روز فرزندان خود را در سنگرها از دست می‌دهیم.»
هم‌چنین عزیز رفیعی رییس مجتمع جامعه‌ی مدنی و از آگاهان سیاسی کشور نیز، از اقدام روز دوشنبه اعضای مجلس نمایندگان در تایید دوباره مقام‌های ارشد امنیتی، به عنوان چشم‌پوشی از یک «جنایت» یاد کرده است. آقای رفیعی گفت: «برخورد روز دوشنبه اعضای پارلمان باوجودی که توجیهاتی برای رد صلاحیت هم وجود داشت، یک چشم‌پوشی بسیار بزرگ از جنایتی است که متأسفانه در افغانستان صورت گرفته و این جنایت باید بسیار به صورت جدی پی‌گیری و ابعادش سنجیده می‌شد. متأسفانه حادثه روز دوشنبه بار دیگر نشان داد که پارلمان هنوز هم در خواب است و در یک معامله بسیار ناکارآمد با دولتی که متأسفانه از ارایه خدمات ابتدایی که امنیت و مصونیت شهروندانش هست، دخیل ساخته است.»
عزیز رفیعی افزود که اعضای پارلمان نسبت به خون قربانیان حوادث امنیتی، به ویژه حادثه چهارصد بستر، سهل‌انگارانه برخورد کردند.

برگزاری انتخابات برای رفع مشکل

با این ‌حال، ریحانه آزاد می‌گوید تا زمانی که انتخابات پارلمانی برگزار نشود، شهروندان کشور نباید انتظار کارهای مفیدتر و بهتری از اعضای فعلی مجلس داشته باشند. به گفته او، نمایندگان موجود در یک «معامله» قوی با حکومت قرار گرفته و حکومت نیز تلاش دارد تا با نمایندگان موجود به پیش برود. خانم آزاد می‌افزاید: «حکومت نمی‌خواهد انتخابات را برگزار کند و هر روز به تأخیرش می‌اندازد. به همین خاطر است که یک گروه معامله‌گر را در پارلمان دارد و به صورت ماهوار از حکومت معاش می‌گیرند و این گروه تأثیر عمده‌ای بر خانه ملت گذاشته است. به نحوی حکومت خانه ملت را به گروگان گرفته و این‌ها [را] با معاش نقدی ماهوار و تقرری‌ها، دهن‌شان را بسته و طرف‌دار خود ساخته است.»
این عضو مجلس نمایندگان تاکید کرد که شهروندان افغانستان نیز مسوولیت دارند که بر حکومت فشار وارد کرده تا انتخابات پارلمانی را زودتر برگزار کند. به گفته او، یگانه امید و انتظار شهروندان از نمایندگان مجلس بود، اما این انتظار در نتیجه عمل‌کردهای اخیر نمایندگان از بین رفته است.
عزیز رفیعی نیز می‌گوید که شهروندان افغانستان در چگونگی انتخاب نمایندگان‌شان مسوولیت دارند. به گفته او، هر چند در انتخابات‌های گذشته آرای مردم در چگونگی تعیین افراد جدید در نهادها نقشی نداشته، اما باید هوشیارانه نسبت به انتخابات آینده برخورد کنند.
شهروندان کشور نیز پس از ابقا شدن مقام‌های امنیتی اعضای مجلس نمایندگان را مورد انتقاد شدید قرار داده و آنان را متهم به معامله با حکومت کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :