مرکل: باید راه حل مشترکی برای بحران مهاجرت پیدا کنیم

انگلا مرکل نخست وزیر آلمان، از سران اتحادیه اروپایی درخواست کرد که برای بحران مهاجرت راه حل مشترک بیابند. او پیش از مراسم تجلیل از سالروز پیمان روم، بر تعهد همه کشورهای این اتحادیه برای مقابله با بحران مهاجرت تاکید کرد. به گزارش‌ دویچه‌وله، خانم مرکل از رهبران کشورهای اروپایی خواست که تعهدات مشترک برای مقابله با بحران مهاجرت در اتحادیه اروپا را در نظر گیرند. مرکل که پیش از برگزاری شصتمین سالگرد اجلاس معاهدات روم در ایتالیا سخن می‌گفت، افزود: «اروپا باید یک راه حل مشترک در این راستا دریابد.»
نخست وزیر آلمان هم‌چنان علاوه کرد که در یک جامعه همبسته باید هر عضو، با توجه به امکانات دست داشته خود سهم بگیرند. خانم مرکل با اشاره به دو سال گذشته که تاریخ اروپا گواه اوج مهاجرت‌ها بود، اضافه کرد که پیش‌رفت‌هایی در این مدت صورت گرفته، اما با آن هم اهدافی باقی مانده‌اند که باید تحقق بپذیرند.
از سویی هم اظهارات پاپ فرانسیکوس که از سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را در واتیکان پذیرایی نمود، نهایت الهام‌بخش و تحرک‌بخش تلقی شده است. پاپ از مقام‌های اروپایی خواستار همبستگی بیشتر شده و بر تحرک بخشی بیشتر به این اتحادیه، تأکید کرد. مرکل هم‌چنان گفت که در اتحادیه اروپا همه‌چیز به گونه خوب به انجام نرسیده و باید به کارهای ناقص رسیدگی صورت بگیرد. با این همه در جریان نشست سالانه معاهدات روم که روز شنبه در ایتالیا برگزار شد، سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا یک بیانیه مشترک را به نشر رسانیدند. آنان با امضای آن، بار دیگر بر متحد کردن بیشتر این اتحادیه متعهد گردیدند. شصت سال پس از امضای پیمان روم توسط شش عضو اتحادیه اروپا که بعداً جامعه اقتصادی اروپا و در فرجام اتحادیه کنونی را تشکیل داد، برخی از اعضای آن با بحران‌های مختلف از جمله خروج بریتانیا از این جمع، مواجه شده‌اند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که شصت سال پیش از امروز نخستین سنگ بنای اتحادیه اروپا گذاشته شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :