نـشر اطلاعات جـدید درباره‌ی حمله‌ی لـندن

به گزارش منابع پولیس، خالد مسعود، پنجاه و دو ساله و عامل حمله‌ی روز چهارشنبه لندن، در شهر «دارتفورد» واقع در ولایت «کنت» در جنوب بریتانیا متولد شده و «آدریان راسل آجاوو» نام داشته، اما بعداً نام خود را تغییر داده است. آخرین محل زنده‌گی او در منطقه «وست میدلند»، واقع در شمال‌غرب انگلستان بود. قبلاً نام او «آدریان المز» گزارش شده و گفته شده بود که او اسامی مختلفی را به کار برده است.
به اساس گزارش بی بی سی، خالد مسعود دارای سابقه جرمی بوده و از جمله به جرم ضرب و شتم، ایراد جراحت شدید بدنی، حمل سلاح‌های سرد و اخلال در نظم عمومی بازداشت و محکوم شده بود. سابقه اولین محکومیت او به جرم خسارت عمد به اموال به نوامبر سال ١٩٨٣ میلادی باز می‌گردد و آخرین مورد نیز به حمل چاقو در اماکن عمومی در سال ٢٠٠٣ مربوط می‌شود.
به گفته پولیس خالد مسعود در طول سال‌های گذشته، نام‌های مختلفی را به کار می‌برد اما پس از مسلمان‌شدن، نام خالد مسعود را برگزیده است. پولیس هنوز اطلاعات بیشتری در مورد خالد مسعود در اختیار رسانه‌ها قرار نداده اما چند روزنامه بریتانیایی مطالبی را در باره‌ی او منتشر کرده‌اند.
به نوشته آن‎‌ها، خالد مسعود قبل از دست زدن به حمله در روز چهارشنبه، چند بار به لندن سفر کرده بود اما مشخص نیست که آیا هدف از این سفرها برنامه‌ریزی برای این حمله بوده باشد.
بعد از ظهر چهارشنبه، خالد مسعود با موتری به میان جمعیت در پیاده رو پل «وستمینستر» مجاور ساختمان پارلمان بریتانیا راند و سه نفر را کشت و شماری را زخمی کرد. او سپس پیاده به مقابل یکی از درهای ورودی پارلمان رفت و یک مامور پلیس را با ضربات چاقو به قتل رساند. خود او هم به ضرب گلوله یک مامور پولیس از پای در آمد. برخی گزارش‌ها حاکی از نگرانی در مورد وضع یکی از زخمیان این حمله است.
هنوز گزارشی از ارتباط احتمالی او با سازمان یا تشکل خاصی منتشر نشده، اما روز گذشته گروه داعش از او با عناوین «سرباز خلافت» و «شهید اسلام» ستایش کرد و گفته که در اجرای دستور گروه داعش، شهروندان کشورهای عضو ایتلاف ضد داعش را به هر طریقی که می‌توانسته، هدف قرار داده است.
در ادامه تحقیقات در مورد این حمله پولیس هفت تن، از جمله چند زن را در شهر «بیرمنگام»، لندن و شهرهای دیگر بازداشت کرده بود و جستجو برای یافتن افراد مرتبط با خالد مسعود در نقاط دیگر ادامه داشت. صبح پنج‌شنبه، رییس بخش مبارزه با تروریسم پولیس لندن گفت که در طول ساعات شب گذشته، دو نفر دیگر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند و در نتیجه، تعداد افرادی که فعلاً در بازداشت هستند به ده نفر رسیده است.
مقامات دولتی گفته‌اند که طی سال های اخیر، همواره وقوع حملات تروریستی در بریتانیا را محتمل دانسته و اقداماتی را برای مقابله با این وضعیت به اجرا گذاشته بودند. به گفته آنان، واکنش پولیس و سایر نهادهای امنیتی و امدادرسانی پس از وقوع حمله روز چهارشنبه مناسب بوده است.
با این همه، تأکید شده که در یک جامعه دموکراتیک، اقدامات امنیتی نباید آزادی شهروندان را مورد تهاجم قرار دهد و محدود کند و به خاطر رعایت حقوق شهروندان، اعمال محدودیت‌های شدید به منظور حذف کامل خطراتی از قبیل حمله روز چهارشنبه امکان‌پذیر نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :