هفتمین دور گفتگوهای صلح میان افغانستان و پاکستان

- بهار مهر: پژوهشگر انستیتوت مطالعات استراتژیک

هفتمین دور گفتگوی‌های صلح میان افغانستان و پاکستان به ابتکار انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان و انستیتوت صلح منطقه‌ای پاکستان زیر نام «به دنبال صلح ناپایدار ـ چالش‌ها و فرصت‌ها» و به حمایت بنیاد‌هانس سیدل آلمان به تاریخ ۵ تا ۷ مارچ ۲۰۱۷ در شهر اسلام آباد برگزار شد.
در این نشست روی بحران مهاجرین، عوامل و عواقب آن، گسترش ستیزه جویی افراطی مذهبی و گزارش‌های مبنی بر رشد داعش در منطقه و چالش‌های بالقوه‌ای آن، طی جلسات جداگانه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
در ترکیب هیات هشت نفری از افغانستان، اعضای جامعه مدنی، فعالین رسانه‌ای، شخصیت‌های علمی، کارشناسان و نمایندگان وزارت امور عودت مهاجرین و سازمان بین‌المللی مهاجرت و از جانب پاکستان، سیاسیون، اعضای پارلمان، دیپلومات‌ها و جنرالان پیشین ارتش، فعالین رسانه‌ای و نمایندگان مراکز فکری اشتراک کرده بودند.
حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان که سخنران اول این نشست بود، با تاکید بر این که ما هیچ راهی جز صلح نداریم گفت: حکومت وحدت ملی از تمام گزینه‌ها برای جلب اعتماد و ایجاد فصل نو در روابط با پاکستان استفاده کرده است. او گفت، رییس جمهور غنی پس از به قدرت رسیدن به پاکستان سفر کرد و خلاف معمول به مقر فرماندهی ارتش پاکستان رفت و از این بابت با انتقادهای فروانی در داخل مواجه شد. وی افزود، حمایت و تعامل غنی با پاکستان حکومت او را از داخل تا سرحد سقوط مواجه کرد، اما واقعیت این است که پاکستان به صورت منظم نه واکنشی، از طالبان حمایت می‌کند. وی خطاب به اشتراک کنندگان پاکستانی گفت «درست است که ما دلیلی برای جنگ به طالبان داده ایم اما شما از آن‌ها پشتیبانی می‌کنید.» او گفت ملا هیبت الله قبل از مرگ ملامنصور در مدرسه خود در کوچ کچلاغ بود و حمایت می‌شد. در بخش دیگری از سخنان خود او گفت: حتا یک ورق پیشنهادی که میسر تعامل میان دو دولت را مشخص سازد از طرف پاکستانی‌ها در ۱۵ سال گذشته پیشنهاد نشده است.
زاخیلوال به صراحت گفت که «دولت افغانستان در تعامل همه جانبه با ایالات متحده و متحدین ناتو در مبارزه با تروریزم همکاری می‌کند و ما به هیچ گروه تروریستی که از خاک افغانستان برای بی ثبات سازی و حمله بر پاکستان استفاده کند اجازه نمی‌دهیم، اگر شما باور ندارید و می‌گویید امریکا حمایت می‌کند پس آن را علنی کنید.»
سناتور افراسیاب ختک که سخنران دیگر این نشست بود از روابط دیرینه‌ی فرهنگی، دینی و قومی میان مردم پاکستان و افغانستان صحبت کرد و با انتقاد از سیاست عمق استراتیژیک پاکستان گفت «ما حتا ۵ کیلومتر سرک در جهت دستیابی به این سیاست در افغانستان اعمار نکرده‌ایم، بلکه بجای آن همواره بر طالبانیزه ساختن افغانستان تمرکز کرده‌ایم. او اضافه کرد که سیاست غلط پاکستان در قبال افغانستان از طرف پارلمان، مردم و حکومت ملکی در پاکستان تدوین نشده است او افزود «ما نباید حتا برای یک ساعت سرک‌ها را بروی ترانزیت بسته کنیم که بایست سرک‌های جداگانه برای ترانزیت اعمار کنیم.»
بشرا گوهر رهبر حزب عوامی ملی پاکستان در این نشست از بستن مرز‌ها با افغانستان شدیدآ انتقاد کرد و گفت این تصمیم غلط و مبتنی بر سیاست غلط است، او گفت بستن مرزها نمی‌تواند مشکل تروریزم را حال کند، و مناطقی از پاکستان نباید توسط طالبان یا سایر گروه‌ها برای حمله به حکومت و مردم افغانستان استفاده شود.
داوود مرادیان رییس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان با تاکید بر همکاری میان حکومت‌ها گفت: اسلام آباد و راولپندی بجای حمایت از گروه‌های تروریستی باید بر کابل سرمایه‌گذاری کند. او با انتقاد از بستن مرز‌ها توسط پاکستان اظهار داشت که صلح و ثبات در افغانستان بستگی بر صلح و ثبات در پاکستان دارد و برعکس. آقای مرادیان از پاکستان خواست که بر تمامی تعهدات تجاری و ترانزیتی با افغانستان پایبند باشد و از تنها راه حل بحران‌های موجود را گفتگوهای دوجانبه عنوان کرد که می‌تواند پاسخ‌گوی چالش‌های روزافزون موجود باشد.
آقای مرادیان با برجسته کردن مشترکات فرهنگی، دینی و جغرافیایی میان هر دو کشور بیان کرد که افغانستان و پاکستان باید برای رفع سوی تفاهمات و فضای حاکم عدم اعتماد گام‌های جدی بردارند و ذهنیت منفی و خصمانه جایش را به وحدت نظر و عمل دهد. او روابط دوجانبه میان دولت‌ها را در تامین روابط خوب دوجانبه و بر اساس منشور سازمان ملل متحد ضروری و حیاتی دانست.
در این نشست هم‌چنان فیصله شد که کمیته‌ مشترکی از هر دو کشور با اشتراک افراد با نفوذ، سیاسیون، سفرای پیشین و افسران پیشین ارتش و تکنوکرات‌ها تشکیل شود تا حکومت‌ها را در مسایل استراتیژیک و رهنمایی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :