طالبان زمینه‌ساز فعالیت تروریستان

- ظفرشاه رویی

اشرف غنی رییس جمهور کشور، از بخشی از اعضای گروه طالبان در کنار بیست گروه تروریستی دیگر در افغانستان، به عنوان «دشمن» یاد کرده می‌گوید که این گروه برای فعالیت «دیگر گروه‌های تروریستی خارجی» در افغانستان زمینه‌سازی می‌کند.
آقای غنی که روز دوشنبه، در مراسم افتتاح اجلاس سالانه شورای ملی صحبت می‌کرد، افزود که هم اکنون بیست گروه تروریستی در افغانستان فعالیت دارند و زمینه فعالیت این گروه‌ها توسط طالبان مساعد شده است. رییس جمهور گفت: «هم اکنون در افغانستان بیست گروه مختلف و خون‌خوار تروریستی فعالیت دارند. این درست است که این گروه‌ها از هم جدا هستند، اما جنایت‌ها و آسیب‌رساندن‌شان به مردم تفاوت ندارد. البته زمینه فعالیت برای تمام این گروه‌ها را طالبان فراهم کرده است.»
رییس جمهور غنی در سخنرانی دیروزی خود از طالبان به عنوان یک گروه تروریستی و دشمن یاد کرد و افزود: «نه تنها داعش و گروه‌های تروریستی خارجی که می‌خواهند از خاک ما برای فعالیت‌های تروریستی هم در داخل و هم در خارج افغانستان استفاده کنند، بلکه علاوه بر آن‌ها، آن دسته‌ی از طالبان نیز که کمر به قتل مردم ما بسته و تخریب آشکار کشور را در پیش گرفته و جنگ‌شان را با وحشی‌گری و جنون در هم آمیخته‌اند، مانند بقیه تروریست‌ها دشمن این ملت اند و نیروهای دفاعی و امنیتی ما با آنان برخورد سخت و تزلزل‌ناپذیر خواهند داشت.»
اشرف غنی در نخستین‌ روزهای رسیدن به قدرت، از گروه طالبان به عنوان «مخالفان سیاسی» خود یاد کرده بود، اما اکنون می‌گوید که این گروه در تخریب و کشتار مردم با دیگر گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان تفاوتی ندارد. او تأکید کرد که حالا ابهام و سر در گمی در تعریف دوست و دشمن برطرف شده و دولت به تعریف مشخصی از دوست و دشمن خود رسیده است.
رییس جمهور در عین حال افزود که شماری از اعضای گروه طالبان فریب تبلیغات «دروغین» استخبارات برخی از کشورهای منطقه را خورده و از احساسات «پاک‌ دینی‌»شان سو‌ء ‌استفاده شده است. آقای غنی با اشاره به این دسته از طالبان افزود: «هرگاه از تخریب کشور خود دست بکشند و بخواهند که به زندگی صلح‌آمیز روی بیاورند، دولت و ملت افغانستان به مانند گذشته آنان را مورد تشویق قرار داده و آمادگی دارند تا راه زندگی مسالمت‌آمیز را بر روی‌شان بگشایند و مانند دیگر شهروندان کشور حقوق مشروع‌شان را تامین کنند. به کسانی که اراده صلح را ندارند پیام ما واضح است و آن این که ما اراده پیروزی در این جنگ را داریم و اجازه نمی‌دهیم یک مشت مزدور بی‌اراده که در هر تصمیم خود منتظر اشاره باداران بیگانه‌اند، آینده یک ملت را تهدید به نابودی کنند.»

احتمال ادامه‌ی خشونت‌های خونین

اشرف غنی از آمادگی‌ها برای مقابله با خشونت‌های احتمالی نیز خبر داد، اما در عین حال گفت که سال آینده نیز احتمالاً مانند سال جاری با خشونت‌های بیشتری همراه باشد. رییس جمهور گفت که آمادگی‌های لازم نیز برای دفع تهدیدها و خشونت‌های احتمالی روی دست گرفته شده است. آقای غنی می‌گوید:‌ «ممکن است ما در سال پیش رو کمتر از سال گذشته با چالش‌های امنیتی مواجه نباشیم و دشمنان ما بخواهند که بازهم شرارت و جنایت‌شان را ادامه داده و برای مردم ما رنج و مصیبت بیافرینند. اما با تدابیری که روی دست گرفته شده و با برنامه‌هایی که در حال اجرا است، ما اطمینان داریم که به توفیق الهی تا پایان سال سطح این چالش‌ها را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهیم داد و دست‌آوردهای چشم‌گیری در عرصه‌های مختلف خواهیم داشت.»
رییس جمهور غنی افزود که نیروهای امنیتی داخلی پس از خروج نیروهای‌ بین‌المللی از کشور، «در آموزن‌گاه حوادث آب‌دیده‌تر از قبل» شده و توانسته‌اند بسیاری از حملات و اهداف تروریستان را به ناکامی کشانده و هزینه سنگین «مزدوری» برای بیگانگان را به این گروه‌ها وارد کنند. وی هم‌چنین گفت که دولت افغانستان از نظر سیاسی، روابط ترانزیتی و توانایی دفاعی، در شرایط به مراتب بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته است.
در همین حال، عبدالرووف ابراهیمی رییس‌ مجلس نمایندگان نیز، نسبت به افزایش فشارها از سوی گروه‌های تروریستی بر نیروهای امنیتی در سال آینده هشدار داده می‌گوید که افغانستان در وضعیت امنیتی بدتر از سال‌های قبل قرار دارد. آقای ابراهیمی گفت: «تهدید تروریسم با عناوین جدید و قطب‌بندی‌های تازه‌ی حمایتی، چالش‌های جدی‌تر از گذشته را در برابر حکومت و نیروهای امنیتی ما ایجاد کرده است. سال پیش‌رو آزمون بزرگی برای قوای امنیتی کشور ما خواهد بود که توجه جدی برای استراتژی دفاعی مدون، تجهیز و نیرومندسازی آن‌ها را ایجاب می‌کند. زیرا دشمن با تمام نیرو و قوت خود می‌خواهد که در بهار سال آینده نیروهای امنیتی ما را تحت فشارهای گوناگون تروریستی قرار دهد. لذا بدون این که غافل‌گیر شویم آمادگی جدی از قبل داشته باشیم.»
رییس‌ مجلس نمایندگان تأکید کرد که افغانستان قربانی جنگ و رقابت‌های استخباراتی کشورهای مختلف است و از همین رو ایجاب می‌کند تا حکومت افغانستان خطوط اساسی سیاست خارجی خود را تدوین و برای تأیید به مجلس نمایندگان بفرستد.
عبدالرووف ابراهیمی از بی‌توجهی‌ها در زمینه حاکمیت و رعایت قانون، گسترش کست‌زارهای تریاک، افزایش میزان فقر و بی‌کاری،‌ گسترش فساد اداری از دیگر مشکلات موجود در کشور یاد کرده و از رهبران حکومت وحدت ملی خواست تا در حل این مشکلات توجه بیشتری داشته باشند.

برای مداخله در انتخابات اراده‌ای ندارم

هم‌چنین اشرف غنی در سخنرانی دیروزی خود در مراسم افتتاح اجلاس سالانه شورای ملی از برداشتن موانع برسر راه برگزاری انتخابات پارلمانی نیز خبر داد و گفت که او هیچ‌ اراده‌ای برای مداخله در روند انتخابات آینده ندارد. رییس جمهور گفت: «گام‌های لازم برای برگزاری انتخابات که هم اجماع ملی و هم اراده‌ی محکم سیاسی حکومت وحدت ملی برای برگزاری آن وجود دارد، یکی پس از دیگری برداشته می‌شود و موانعی که وجود داشت، بر طرف شده و زمینه‌های حقوقی آن نیز فراهم شده‌ است. نهاد انتخابات یکی از ارکان عمده‌ی دموکراسی در کشور است و لازم است ما انتخاباتی داشته باشیم که تمام سطوح دولت با شفافیت کامل و در فضای رقابت عادلانه، مساویانه و منصفانه میان همه نامزدها برگزار شود و از هرگونه دخالت مسوولان دولتی، اعم از ولسوال‌ها، قوماندان‌های امنیه، والیان و سایر جهت‌های ذی‌نفوذ به شدت و قاطعیت جلوگیری شود تا اعتماد مردم ما به این روند احیا گردد.» آقای غنی‌ ‌افزود: «از همین جا، در خانه ملت اعلام می‌کنم که نه خودم اراده‌ دخالت در این روند را دارم و نه به کسی دیگر اجازه می‌دهم که دست به دخالت در این پروسه ملی بزند. رهبری دولت افغانستان مصمم است با هر کس و در هر سطحی که دست به این کار بزند، برخورد قاطع داشته باشد و متخلفان را مطابق با قانون به مجازات برساند. استفاده از قوای دفاعی و امنیتی برای دخالت در امور انتخابات به هیچ صورت تحمل نخواهد شد.»
رییس جمهور در عین حال تأکید کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری آینده نیز «بدون هیچ‌گونه تأخیری» در زمان قانونی آن برگزار خواهد شد. او گفت که اجازه نمی‌دهد تا انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، مانند انتخابات پارلمانی با تأخیر برگزار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :