برادر رهبر کوریای شمالی با گاز زهرآگین به قتل رسیده است

بر اساس نتیجه کالبدشکافی، برادر رهبر کوریای شمالی، با گاز زهرآگین «وی.اکس» که در سلاح‌های کیمیایی به کار می‌رود، به قتل رسیده است. برادر کیم‌‌جونگ اون ده روز قبل در میدان هوایی مالیزیا به قتل رسید.
به اساس گزارش صدای آلمان، پولیس مالیزیا اعلام کرده است که بر روی صورت و چشم کیم‌جونگ نام، برادر رهبر کوریای شمالی بقایای گاز زهرآگین «وی.اکس» یافت شده و نشان می‌دهد که او توسط این ماده کیمیایی خطرناک به قتل رسیده است. این گاز در سلاح‌های کیمیایی کشتار جمعی به کار می‌رود.

این گاز بدون رنگ و بو بوده و در رده زهرآگین‌ترین گازهای عصبی قرار دارد و از طریق استشمام، غذا، پوست و چشم وارد بدن می‌شود. این گاز عضلات تنفسی را فلج می‌کند و در عرض چند دقیقه باعث مرگ می‌شود.
کیم یونگ نام ۴۵ ساله ۱۳ فبروری در میدان‌ هوایی کوالالمپور مورد حمله دو زن قرار گرفت که یکی از آن‌ها پارچه‌ای را روی صورت او کشید. دقایقی بعد، کیم یونگ نام جان داد. ظاهراً قاتل با دستمالی که به صورت مقتول کشیده، این گاز را وارد بدن او کرده است. کارآگاهان مالیزیا گمان می‌برند که دولت کوریای شمالی پشت این قتل باشد.
تا کنون چهار مظنون در رابطه به این قتل بازداشت شده‌اند که یک مرد ۴۶ ساله شهروند کوریای شمالی، یک زن ۲۵ ساله با پاسپورت اندونزیایی به همراه دوست پسر مالزیایی‌اش و یک زن ۲۸ ساله با پاسپورت ویتنامی در شمار بازداشت‌شده‌گان می‌باشند. چهار مظنون دیگر که مردانی اهل کوریای شمالی بین ۳۳ تا ۵۷ ساله هستند، به پیونگ ‌یانگ فرار کرده‌اند.
بر اساس تحقیقات پولیس مالیزیا، در مجموع پنج مظنون از کوریای شمالی در این قتل شریک جرم محسوب می‌شوند. هم‌چنین کارآگاهان مالیزیا گفته‌اند که به دو کارمند سفارت کوریای شمالی در کوالالمپور نیز مظنون هستند.
دولت کوریای شمالی هر گونه دخالت در قتل کیم جونگ نام را رد کرده و شیوه عمل‌کرد مالیزیا در این پرونده را مورد انتقاد قرار داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :