امارات متحده عربی به نمایندگان طالبان اجازه ورود نداد

۸صبح، کابل : دولت امارات متحده عربی به نمایندگان طالبان اجازه ورود به خاک این کشور را نداده‌است. شماری از نمایندگان طالبان قصد شرکت در مراسم فاتحه‌خوانی سفیر آن کشور در افغانستان را داشتند. محمد عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده عربی در افغانستان روز ۲۱  جدی سال جاری در یک حمله انفجاری در قندهار زخمی شد، او دیروز چهارشنبه اما در پی زخم‌های عمیق ناشی از این رویداد درگذشت.
گروه طالبان در پی این حمله، دست داشتن در این حادثه را به شدت رد کردند. به دنبال مرگ سفیر امارات متحده، منابع طالبان در دفتر قطر به رسانه ها گفته‌اند که ملا شیرمحمد عباس استانکزی و مولوی مدنی دو تن از مسوولان دفتر طالبان در قطر از جانب طالبان وظیفه داشتند تا به امارات متحده بروند. این افراد ماموریت داشتند تا ضمن شرکت در مراسم دعا و فاتحه، نقش طالبان در انفجار قندهار را نیز رد کنند.
برخی از منابع به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که پس از آن، ملا عباس آخوند، رییس دفتر طالبان در اسلام آباد نیز قصد سفر به امارات با پاسپورت پاکستانی داشت، اما این کشور به این نماینده طالبان نیز اجازه ورود به خاک امارات را نداده است.
منابع به ۸صبح گفته‌اند که دفتر سیاسی طالبان در اسلام آباد در حدود دو ماه پیش به صورت مخفی ایجاد شده است. به تازگی روزنامه پاکستان تربیون گفته است که جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار در حادثه اخیر در این شهر دست داشته است. اما منابع خارجی گفته‌اند، که سازمان استخباراتی پاکستان (ISI) به شدت در پی زدودن آثار رابطه این حادثه با طالبان است و به همین دلیل شماری از رسانه‌های خارجی و داخلی پاکستان را به سود طالبان بسیج کرده تا مسوولیت را به دوش دولت افغانستان بیندازند.
همچنان گزارش‌های وجود دارد که اختلاف‌ها میان دفتر قطر طالبان با شورای کویته به اوج خود رسیده است . بر اساس این گزارش‌ها با این که استخبارات پاکستان در تلاش مبرا دانستن طالبان از حادثه تروریستی دفتر والی قندهار است، اما شواهد زیادی نشان‌گر دست داشتن طالبان در این حادثه می‌باشد.
بر اساس این شواهد که توسط نهاد های امنیتی افغانستان در دسترس رسانه‌های داخلی و بین المللی گذاشته شده‌است . یک مدرسه دینی به نام مدرسه مولوی احمد قندهاری در منطقه رحمان کهول در نزدیکی چمن پاکستان که وظیفه تربیه تروریست‌های انتحاری را بر عهده دارد ، مسوول حمله های روز ۲۱ جدی در کابل، قندهار و هلمند می‌باشد .
این اسناد نشان می‌دهد که مسوولان طالبان پس از وقوع این حمله، به‌ویژه انفجار در دفتر والی قندهار از طریق بیسیم به هم‌دیگر این موفقیت را تبریک می‌گویند. این اسناد همچنان نشان می‌دهد که سران طالبان به سخنگوی خود از شورای کویته دستور می‌دهند که از پذیرفتن مسوولیت حادثه دفتر والی قندهار خودداری کنند .
اجازه ندادن به طالبان برای ورود به خاک امارات متحده عربی نشان‌گر این است که این کشور دریافته که در پس حمله انتحاری دفتر والی قندهار طالبان حضور داشته است.
در اثر این انفجار که در مهمانخانه والی قندهار در ماه گذشته رخ داد، پنج دپیلمات امارات و شماری دیگر از مقام‌های آن ولایت کشته شدند. انفجارها زمانی اتفاق افتاد که سفیر امارات همراه با والی قندهار و دیگر مقامات بلندرتبه این ولایت، مشغول صرف غذا بودند.
در این انفجار در کنار پنج دیپلمات اماراتی، همچنین دو عضو شورای ملی افغانستان، معاون والی قندهار و پنج نفر از کارمندان ارشد دولت افغانستان کشته شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :