ریاست‌جمهوری: رابطه با دولت ترامپ عمیق‌تر خواهد شد

- ظفرشاه رویی

به دنبال درخواست گروه طالبان از دونالد ترامپ رییس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا مبنی‌ بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان و هم‌چنین تهدید این گروه به «شکست» ایالات متحده در افغانستان، ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرده که روابط میان دولت افغانستان و دولت ایالات متحده نسبت به گذشته «عمیق‌تر» خواهد شد.
گروه طالبان در بیانیه‌ای از دونالد ترامپ خواسته تا روش جورج بوش و باراک اوباما، رییس جمهوران پیشین ایالات متحده امریکا را دنبال نکند و سیاست‌های کشورش در قبال افغانستان را تغییر دهد.
در همین ‌حال، شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری، رابطه میان افغانستان و ایالات متحده امریکا را «بنیادی و استراتژیک» توصیف کرده می‌گوید این رابطه در عرصه‌های مختلف به ویژه مبارزه با گروه‌های تروریستی «عمیق‌تر» خواهد شد. آقای مرتضوی می‌افزاید: «رابطه افغانستان و ایالات متحده امریکا یک رابطه بنیادی و استراتژیک است. طی سال‌های گذشته دولت امریکا با حمایت‌های مادی و معنوی در بخش مبارزه با تروریسم و بازسازی زیربناها در کنار مردم افغانستان قرار داشته است. این رابطه در دولت آقای ترامپ عمیق‌تر خواهد شد و هر دو کشور بر اساس منافع ملی همکاری‌های چند جانبه خواهند داشت و در برابر پدیده تروریسم مبارزه خواهند کرد.»
پیش از این داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز، نسبت به گسترش روابط میان افغانستان و دولت جدید ایالات متحده امریکا ابراز امیدواری کرده گفته بود که روابط میان این دو کشور بر اساس اصول، پایه‌های مستحکم و ارزش‌های مشترک استوار است.
آقای عبدالله روز شنبه این هفته، یک روز پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ و با اشاره به گفتگوی رییس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا با نیروهای این کشور مستقر در بگرام، گفت که آقای ترامپ از نیروهای امریکایی در بگرام اعلام حمایت کرده است. به گفته آقای عبدالله، اعلام حمایت دونالد ترامپ از نیروهای نظامی‌شان در بگرام، نشان‌دهنده حمایت دولت جدید امریکا از افغانستان است.
هرچند دونالد ترامپ تا کنون اظهارات مشخصی در باره چگونگی برخورد با گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان در افغانستان نداشته است، اما در گفتگوی تلیفونی در سیزدهم قوس با رهبران حکومت‌ وحدت ملی گفت که امریکا در کنار مردم افغانستان می‌ایستد. او در عین‌ حال تاکید کرد که هرگاه مردم افغانستان به همکاری‌های بیشتر امنیتی ضرورت داشته باشند، دولت جدید ایالات متحده امریکا برای رفع ضرورت‌های امنیتی اقدام خواهد کرد. آقای ترامپ از اشرف ‌غنی رییس‌جمهور افغانستان دعوت کرده تا برای بحث بیشتر در باره مسایل دوجانبه به ایالات متحده امریکا سفر کند. در این گفتگوی تلیفونی آقای غنی نیز از رییس‌جمهور جدید امریکا خواست تا به افغانستان سفر کند.
در همین حال، سفیر بریتانیا در افغانستان می‌گوید که بریتانیا به امریکا، ناتو و دیگر متحدانش اطمینان دارد که در کنار افغانستان می‌مانند. دومینیک میدلی، سفیر بریتانیا در افغانستان می‌گوید: «من اطمینان دارم که ما (بریتانیا)، ایالات متحده و متحدین ما «ناتو» به گونه دوامدارو قوی در کنار افغانستان خواهیم ماند.» او هم‌چنان گفته است که برای بریتانیا برقراری روابط خوب میان افغانستان و پاکستان در اولویت قرار دارد.
از سوی دیگر،‌ برخی از آگاهان سیاسی و نظامی می‌گویند که هرچند هنوز سیاست‌های دولت جدید ایالات متحده امریکا در قبال گروه طالبان در افغانستان کاملا روشن نیست، اما می‌افزایند که از جریان‌های مبارزات‌های انتخاباتی دونالد ترامپ و بیانیه اخیرش، به نظر می‌رسد که دولت جدید امریکا برای نابودی شبکه‌های تروریستی مصمم‌تر خواهد بود.
جاوید کوهستانی از آگاهان نظامی کشور، معتقد است که تا چند ماه دیگر سیاست‌های جدید دولتی تحت رهبری دونالد ترامپ در باره چگونگی برخورد با گروه‌های تروریستی در منطقه و جهان مشخص خواهد شد. آقای کوهستانی نسبت به سیاست‌های جدید امریکا در برابر گروه‌های تروریستی اظهار خوش‌بینی کرده و با اشاره به بیانیه اخیر گروه طالبان در باره تصمیم‌گیری‌های احتمالی دونالد ترامپ می‌گوید: «تهدیدات طالبان می‌تواند در حقیقت واکنشی در برابر صحبت‌های رییس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا باشد. همان‌گونه که همه‌ می‌دانند که طالبان فرزندان دیدگاه‌های افراطی غرب هستند که در گذشته به اهداف معین شکل گرفته‌ و مزدوران نفتی و شبکه یونیکال هستند. حالا که بازی‌ها تغییر کرده حالا در تلاش هستند با اعلامیه‌های رسمی برای خود جا باز بکنند و جلب توجه امریکا و سازمان‌های امریکایی را با خود داشته باشند.»
جاوید کوهستانی نسبت به بهبود روابط میان ایالات متحده امریکا و دولت روسیه نیز ابراز امیدواری کرده می‌گوید در صورتی که روابط میان این دو کشور بهبود یابد، تمام گروه‌های تروریستی در افغانستان تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت. وی گفت: «تعاملاتی را که رییس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا با پوتین (رییس‌جمهور روسیه) دارد، در حقیقت یک نوع رفتار شخصیتی میان دو شخصیت بزرگ دولت‌ها است که اگر تداوم پیدا بکند و بتوانند راهکارهای مشترک داشته باشند، به‌جای رقابت‌های کلان همکاری‌ها میان دو کشور شکل بگیرد، بسیار احتمال دارد که آینده افغانستان را در راستای مبارزه با تروریسم کمک بکند. نه تنها طالبان، سایر شبکه‌های تروریستی را هم از بستر افغانستان بزدایند.»
هم‌چنین دونالد ترامپ جنرال جیمز ماتیس رییس پیشین ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا را برای وزارت دفاع این کشور نامزد خواهد کرد. گفته می‌شود آقای ماتیس از طرف‌داران سرکوب شدید گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان در افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :