ترامپ و عظمت امریکا

- فردوس

دونالد ترامپ، سکاندار کاخ سفید شد. ترامپ در پیکارهای انتخاباتی‌اش به مردم امریکا وعده کرده بود که شکوه و عظمت ایالات متحده را برمی‌گرداند. آقای ترامپ و پایگاه حمایتی‌اش تصور می‌کردند که شکوه و عظمت امریکا در دوره‌ی ریاست‌جمهوری اوباما خدشه‌دار شده است. آنان مجموع قشر سیاسی واشنگتن را ناتوان می‌دانند. به‌نظر آنان مجموع نخبگان سیاسی امریکا که در سه دهه‌ی اخیر ساحه‌ی استراتژیک سیاست ایالات متحده را در دست داشتند، عظمت و شکوه امریکا را خدشه‌دار کردند. از نظر ترامپ و هواداران او، این وضعیت در دوران ریاست‌جمهوری بارک اوباما به اوج رسید.
اما این دید ترامپ به اوباما و دوران ریاست‌جمهوری او است. دیگر نخبگان ایالات متحده و ناظران بی‌طرف نظر ترامپ را قبول ندارند. از دید بسیاری از ناظران بی‌طرف، اوباما نماینده‌ی قدرت نرم ایالات متحده بود. اوباما خودش را وارث مارتین لوتر کیگ و جنبش حقوقی مدنی می‌دانست. او در سخنرانی‌هایش پیوسته تاکید می‌کرد که دموکراسی، حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی مذهب، ارزش‌های جهانی‌اند. اوباما پیوسته می‌گفت که دموکراسی شکوه و عظمت امریکا است. اوباما با آن که به قدرت نظامی بی‌نظیر و اقتصاد بزرگ کشورش فخر می‌کرد، دموکراسی را قوت اصلی امریکا می‌دانست.
اوباما از امریکای ابراهام لینکن، مارتین لوتر کینگ و جنبش حق رای زنان صحبت می‌کرد. اوباما از امریکایی می‌گفت که برای تمام جنبش‌های دموکراسی‌خواه دنیا یک الگو است. اما ترامپ نمی‌خواهد با این ادبیات صحبت کند. حرف ترامپ این است که امنیت و اقتصاد امریکا صدمه دیده است. به باور آقای ترامپ سیاست‌های «اشتباه» اوباما سبب شد که دشمنان تمدنی امریکا و غرب در عراق و سوریه، اعلام خلافت کنند.
ترامپ هم‌چنان از فرار سرمایه، شغل و کارفرما از اقتصاد امریکا، نگران است. آقای ترامپ به این باور است که سیاست‌های اقتصادی او، پاسخ موثر به فرار سرمایه از امریکا به مکسیکو و چین است. رییس‌جمهور جدید ایالات متحده خواهان اخراج اجباری مهاجران غیرقانونی از قلمرو امریکا و اعمار یک دیوار بلند در مرزمیان ایالات متحده و مکسیکو است. ترامپ نماینده‌ی ملی‌گرایی امریکایی است. بسیاری‌ها پیروزی او را موفقیت برگزیت امریکایی می‌خوانند.
ترامپ با آن که سیاست تهاجمی در قبال چین دارد و آن را رقیب اقتصاد امریکا می‌خواند، نگاهش به روسیه مثبت است. او وعده کرده است که راه‌های همکاری با روسیه را جستجو خواهد کرد. به باور ترامپ روسیه و امریکا، در مبارزه با تروریسم یا همان دشمنان تمدن غربی منافع مشترک دارند. روسیه اختلاف جدی با امریکا در بحران سوریه دارد. اما آقای ترامپ اعلام کرده است که اولویت او در خاورمیانه شکست خلافت داعش است. این موضع‌گیری نشان می‌دهد که برای رییس‌جمهور ترامپ برکناری اسد مساله نیست.
از آن‌جایی که ترامپ به امنیت امریکا تاکید دارد، از بمب‌های هسته‌ای پاکستان نیز احساس خطر می‌کند. باری آقای ترامپ گفت که بمب‌های هسته‌ای پاکستان نگرانی عمده‌ی او است. پاکستان با گروه‌هایی که دشمن ایالات متحده محسوب می‌شوند، به نوعی مدارا می‌کند و برخی از این گروه‌ها را متحد طبیعی خود می‌داند. تضمینی وجود ندارد که جنگ‌افزارهای هسته‌ای پاکستان روزی به دست گروه‌هایی مثل القاعده افتد. این چیزی است که مجموع سیاست‌سازان امنیتی ایالات متحده از جمله رییس‌جمهور ترامپ از آن نگرانی دارد. اما روشن نیست که ترامپ چه نوع سیاستی در قبال پاکستان طراحی خواهد کرد.
افغانستان جایی است که در آن ایالات متحده نیروی نظامی دارد و خط اول مبارزه با تروریسم شناخته می‌شود. اگر طالبان در این‌جا به پیروزی نظامی چشم‌گیر نایل شوند، نه تنها که سرمایه‌گذاری ۱۵ ساله‌ی ناتو و امریکا برباد می‌رود، بلکه دشمنان ایالات متحده صاحب قلمرو جدید می‌شوند. امریکا هزاران سرباز و صدها میلیارد دالر در افغانستان هزینه کرد، تا قلمرو این کشور بدل به پایگاهی برای دشمنان امریکا نشود. پیروزی نظامی طالبان، این سناریوی خطرناک را تحقق خواهد بخشید. ترامپ به صراحت گفته است که دشمن ایالات متحده، خوانش رادیکال از دین اسلام است. بدون تردید که گروه طالبان هم خوانش رادیکال و ملیتاریزه از اسلام دارد. ایالات متحده ناگزیر است که در دوران ترامپ هم از دولت افغانستان به یک عنوان یک جمهوری مدرن، حمایت کند.
اگر ترامپ بتواند روابط امریکا و روسیه را ترمیم کند، منطقه‌ی ما، ثبات و استحکام بیشتر خواهد یافت. در صورتی که این روابط ترمیم نشود، احتمال آن زیاد است که روسیه روابطش با گروه‌هایی مثل طالبان را عمق بیشتر بخشد و از آن به عنوان یک ابزار فشار علیه امریکا استفاده کند.

اشتراک گذاري با دوستان :