مجلس بودجه سال ۹۶ را تایید کرد

- ظفر‌شاه رویی

با گذشت نزدیک به یک ماه از شروع سال مالی جدید و دو روز قبل از آغاز تعطیلات زمستانی شورای ملی، اعضای مجلس نمایندگان با اکثریت آرا بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی را تایید کردند.
طرح بودجه مالی سال ۹۶ که در ماه قوس برای تایید به مجلس نمایندگان ارایه شده بود، در اول ماه جدی از سوی این مجلس به دلیل آن‌چه که غیرمتوازن بودن بودجه انکشافی ولایات خوانده شده بود، رد شد. اما، پس از نزدیک به یک ماه بحث و کار کمیسیون‌های مسوول مجلس نمایندگان، طرح بودجه مالی ۹۶ در جلسه عمومی روز دوشنبه مجلس نمایندگان ارایه شده و با اکثریت آرا مورد تایید قرار گرفت. در جلسه عمومی روز گذشته ۱۴۱ تن از اعضای مجلس نمایندگان حضور داشتند که از این میان تنها دو تن به نشانه رد، کارت سرخ بلند کردند.
عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان،‌ می‌گوید که مجموع بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی مبلغ ۴۲۸٫۴۱۳ میلیارد افغانی است که مبلغ ۲۶۸٫۴۱۲ میلیارد افغانی بودجه عادی و بیشتر از ۱۶۱ میلیارد افغانی دیگر آن شامل بودجه انکشافی است.
وزارت مالیه با استقبال از اقدام مجلس نمایندگان برای تایید بودجه ملی، می‌گوید که بودجه سال مالی ۱۳۹۶ با در نظر داشت محدودیت‌های موجود، تطبیق پروژه‌های ملی، ساختار ادارات، تعادل میان مصارف و عواید، بودجه به اساس امکانات، تعهدات دونرها، تکمیل پروژه‌های در حال جریان و تمرکز بالای مثمریت و موثریت پروژه‌ها ترتیب شده است. این وزارت می‌افزاید که سی و هشت درصد بودجه سال ۹۶ از طریق منابع داخلی و متباقی آن از طریق کمک‌های بین‌المللی تامین می‌شود. به گفته وزارت مالیه، سال گذشته سی درصد بودجه از طریق منابع داخلی تامین شده بود.
هم‌چنین امیرخان یار رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان می‌گوید که این کمیسیون پس از رد شدن بودجه، نزدیک به یک ماه با وزارت مالیه کار کرده است. آقای یار افزود که در جلسه مشترک روز یک‌شنبه کمیسیون مالی و بودجه با مسوولان وزارت مالیه، نزدیک به هفتاد میلیون دالر در مسوده جدید بودجه نسبت به مسوده اولی آن اضافه شده است. وی گفت بودجه مالی سال ۹۶ با کسری ده میلیاردی همراه است. رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان در عین ‌حال تاکید کرد که برای متوازن شدن بودجه کار زیاد صورت گرفته است.
در همین‌ حال، سخی مشوانی نماینده ولایت کنر در مجلس نمایندگان، می‌گوید که با تغییرات جدید در طرح بودجه، شماری از اعضای کمیسیون مالی و بودجه پروژه‌های مشخص برای خودشان گرفته‌اند. او هم‌چنین گفت نمایندگانی که از دیگر کمیسیون‌های مجلس برای بحث در باره طرح بودجه معرفی شده‌ بودند، این افراد تنها روی پروژه‌های مربوط به ولایت‌های خودشان بحث کرده‌اند. او تاکید کرد که نمایندگانی که در باره طرح بودجه بحث کرده‌اند، از دیگر نمایندگان مشورتی نگرفته‌اند.
اما امیرخان یار رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان، ادعاهای سخی مشوانی را رد کرده می‌گوید که در طرح بودجه تمام مسایل، از جمله متوازن بودن بودجه انکشافی ولایات و اصول تطبیقی آن بحث و تصمیم‌گیری شده است.
تعطیلات زمستانی
مجلس نمایندگان در حالی طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی را مورد تایید قرار داد که قرار است روز چهارشنبه این هفته به تعطیلات زمستانی برود.
عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان،‌ با اعلام این موضوع گفت که ناامنی‌ها از نگرانی‌های اصلی نمایندگان در جریان تعطیلات و سفر آنان به ولایات است. آقای ابراهیمی می‌گوید: «نظر به وضعیت امنیتی که ما در افغانستان شاهد آنیم، جدا [این وضعیت] نگران‌کننده است. ما رییس‌جمهور و نهادهای امنیتی و دفاعی را در ارتباط به امنیت اعضای محترم شورای ملی مخاطب می‌سازیم که در کابل و هم‌چنین در سطح ولایات و شاهراه‌ها که وکلا سفرهایی برای بازدید از موکلین خود دارند، باید در این راستا تدابیر امنیتی شدید خود را داشته باشند.»
در همین ‌حال، عبیدالله بارکزی از اعضای کمیسیون مصونیت و امتیازات مجلس نمایندگان، می‌گوید که به دلیل گسترش ناامنی‌ها و تهدیدها، برای هر یک از اعضای مجلس، چهار محافظ بیشتر در نظر گرفته شود. به گفته او، چهار محافظ فعلی نمی‌توانند از جان و خانه یک وکیل محافظت کنند. وی در عین ‌حال تاکید کرد که حکومت برای حفظ امنیت منازل مسکونی اعضای مجلس، با چیدن دیوارهای سمنتی و موانع حفاظت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :