اداره‌ی عالی تفتیش: وزارت‌خانه‌ها یافته‌های ما را پی‌گیری کنند

- زینب فرهمند

اداره‌ی عالی تفتیش اعلام کرده است که وزارت‌خانه‌ها در صورتی که بیش از ۴۰ درصد از یافته‌های آنان را به طور موفقانه پی‌گیری کنند، می‌توانند از پولی که در بانک جهانی برای‌شان تخصیص داده شده، بهره ببرند.
محمدشریف شریفی، رییس اداره‌ی عالی تفتیش که در برنامه‌ی ختم دوره‌ی کارآموزی سخنرانی می‌کرد گفت که وزارت‌خانه‌ها در بدل تطبیق و عملی‌کردن «بنج مارک‌های تعیین‌شده» از سوی بانک جهانی، پول معین شده‌ای را به دست می‌آورند. وی گفت:« در بدل انجام موفقانه‌ی «بنج مارک‌های معین» از سوی بانک جهانی شما می‌توانید ۸ میلیون دالر از بانک جهانی به دست بیاورید؛ امیدوارم وزارت‌خانه‌هایی که نتوانسته‌اند یافته‌های اداره‌ی عالی تفتیش را در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تحقق ببخشند تا حد چهل درصدی، هرچه زودتر اقدام به تحقق یافته‌های ما بکنند، تا از پول معین شده بهره‌مند شوند.»
وی علاوه کرد که در کنگره‌ی بین‌المللی مفتشین، افغانستان از میان ۱۹۶ کشور عضو در جمع سی کشور برتر قرار گرفته است که توانسته‌اند PMF و Icut را در خود تطبیق و عملی بسازند. او گفت: «این جای بسا مسرت است که ما توانسته‌ایم در میان این سی کشور برتر قرار بگیریم که برنامه‌های «پی‌ام‌اف» و «آی‌کت» را در خود تطبیق کرده‌اند و من می‌خواهم که ما به این دستاوردها بسنده نکرده و به رشد و تعالی بیشتری در زمینه باورمند بوده و بیش از این تلاش کنیم.»
بر اساس گفته‌های وی ۷۲۰ مفتش به صورت کل در برنامه‌های کارآموزی دایر شده‌ی این اداره در داخل کشور و همین طور برنامه‌هایی در خارج از کشور اشتراک کرده‌اند و برنامه‌های دایر شده در داخل و خارج از کشور می‌تواند در عمل‌کرد بهتر ایشان موثر باشد.
آقای شریفی هم‌چنان گفت که در سال آینده می‌خواهند که کار ایجاد اکادمی محاسبه را نهایی بسازند. وی گفت: «ما در سال آینده که سال مالی جدید است می‌خواهیم که کار ایجاد اکادمی محاسبه را نهایی بسازیم که کارهای ابتدایی آن انجام شده است و ایجاد این اکادمی می‌تواند برای کشور ما بسیار مفید باشد که دست ما از خریداری خدمات محاسبه و مالی از خارج کوتاه می‌شود و افرادی که از این اکادمی فارغ می‌شوند می‌توانند در زمینه‌های محاسبه، مالی و تفتیش کار کنند که در ادارات دولتی و خصوصی به آن ضرورت وجود دارد.»
وی افزود که تفتیش این اداره توسط مفتشین خارجی و ارایه‌ی گزارش بی‌طرفانه آن از عمل‌کرد این اداره به ریاست‌جمهوری و برگزاری برنامه‌های ارتقای ظرفیت، آموزش زبان برای کارمندان این اداره ، سهیم‌سازی بیشتر زنان در تصامیم بزرگ این اداره و شریک‌سازی مردم و رسانه‌ها در روند تفتیش به‌ واسطه‌ی میکانیزم ایجاد‌شده از سوی این اداره را از دیگر برنامه‌های این اداره در سال پیش رو عنوان کرد.
محمدکلیم سلیم یک‌تن از اشتراک کنندگان در برنامه‌ی آموزشی تفتیش و مفتش این اداره می‌گوید که این برنامه همه‌ساله برای یک ماه به منظور ارتقای ظرفیت مفتشین برگزار می‌شود و در بهتر انجام شدن روند تفتیش، مفتشین معیارهای بهتر و به روز‌تری را می‌آموزند.
آقای سلیم گفت: «ما ۱۸۰ نفر از مفتشین بودیم که در این دوره آموزش دیدیم و توانستیم مهارت‌های جدید و خوبی را در روند تفتیش بیاموزیم که در پاسخ‌گویی و شفافیت عمل‌کرد ادارات و همین طور در روند تفتیش بسیار مفید بوده است. بدون شک این برنامه‌ها می‌تواند در شفافیت و پاسخ‌گویی ادارات حکومتی تاثیرگذار باشد.»

اشتراک گذاري با دوستان :